Stemme i trivselsdebatten modtager højskolepris
13.3.2026 06:30:00 CET | Folkehøjskolernes Forening i Danmark | Pressemeddelelse
Højskoler skal tage del i samtalen om trivsel, så unge ikke reduceres til klienter, patienter eller forbrugere. Det mener forstander Rasmus Meyer, som netop har modtaget Højskolepædagogisk Pris.

Det seneste år har Rasmus Meyer rejst rundt i landet for at diskutere unges trivsel. Med udgangspunkt i de anbefalinger, som regeringens trivselskommission med ham i spidsen kom med i 2025, har forstanderen på Krogerup Højskole insisteret på at koble trivselsdebatten med pædagogik, dannelse og livsoplysning frem for sundhedsfaglige begreber og diagnoser.
Det arbejde modtog Rasmus Meyer torsdag aften Højskolepædagogisk Pris for, hvilket skete under højskolernes årlige lærer- og forstandermøde, Højskolemødet, på Egmont Højskolen i Hou.
Prisen, som uddeles af Folkehøjskolernes Forening, fik han ifølge Frederik Ullerup, der er forstander på Gerlev Idrætshøjskole og komitémedlem, fordi han har formået at en bringe samtale om højskolepædagogik, der længe har levet internt i højskolebevægelsen, videre ud i samfundet og ind i den offentlige samtale.
”Rasmus Meyer har bidraget til at synliggøre og insistere på værdien af højskolens aftryk på vores samfund – ikke kun i form af de erfaringer og oplevelser, elever og kursister tager med hjem, men også i forhold til det præg, højskolernes særlige skolesyn – den nordiske tradition for oplysning, frihed og fællesskab – har sat og stadig sætter på vores samfund,” siger han.
Unge har behov for et andet sprog
Rasmus Meyer har været forstander på Krogerup Højskole siden 2018 og blev i 2023 formand for regeringens trivselskommission, som skulle komme med anbefalinger, der understøtter børn og unges trivsel, myndiggørelse og livsmod. I forbindelse med det arbejde har han blandt andet problematiseret udtrykket trivselskrise og jagten efter diagnoser.
”Samtalen om de unge er blevet koloniseret af de sundhedsfaglige discipliner – og en generation af unge, forældre og undervisere er efterladt med et diagnostisk vokabularium til at forstå almindelige, eksistentielle og socialt betingede følelser og oplevelser. De andre lidelsessprog – for eksempel det politiske, filosofiske, poetiske, religiøse – er trængt. Det skal der laves om på,” siger han og tilføjer, at højskolerne som skoleform netop kan tilbyde unge et andet sprog og adgang til forankring, fællesskaber og mening.
Derfor er det ifølge Rasmus Meyer også vigtigt, at højskolerne tager del i samtalen om unge, og han håber, at prisen kan være med til at fyre op under samtalen om højskolernes pædagogiske anliggende med deres elever.
”Der er i disse år en risiko for, at vi bliver reduceret til enten klienter, patienter eller forbrugere. Højskolen tilbyder – når vi er bedst – mennesker muligheden for at forstå sig selv som medborgere – eller mere højstemt – mennesker af ånd og støv. Uden at jeg bilder mig ind, at jeg forstår, hvad det egentlig var, Grundtvig mente.”
Om Højskolepædagogisk Pris
Højskolepædagogisk Pris uddeles af Folkehøjskolernes Forening i Danmark og har til formål at udbrede kendskabet til højskolepædagogik som et særligt pædagogisk felt.
Prisen gives til en eller flere personer, en institution, en organisation eller et projekt, der i løbet af året eller gennem en længerevarende indsats har ydet et praktisk eller teoretisk bidrag til at udvikle eller formidle højskolepædagogikken.
Prismodtageren udvælges af en komité nedsat af Folkehøjskolernes Forening.
Prisen blev uddelt for første gang i 2016 og ledsages af 25.000 kroner.
Nøgleord
Kontakter
Mette Skov HansenPresseansvarlig
Tlf:+45 60641989msh@ffd.dkBilleder

Links
Om foreningen
Folkehøjskolernes Forening i Danmark – også kaldet Højskolerne – har til formål at arbejde for folkehøjskolens idé og skabe gode og frie vilkår for skoleformens udvikling.
Foreningen er en medlems- og interesseorganisation for Danmarks omkring 75 folkehøjskoler.

Følg pressemeddelelser fra Folkehøjskolernes Forening i Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkehøjskolernes Forening i Danmark
Højskolerne byder på flere sommerkurser end nogensinde30.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ferietid er for mange lig med en uge på højskole, og i år er der rekordmange ophold at vælge imellem. På programmet er der alt fra landevejscykling til sommergospel og kreative fag.
Højskolerne slog rekord på årets folkemøde26.6.2026 11:05:18 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig før har så mange højskoleelever været til stede på Folkemødet på Bornholm. Her var de med til at skabe vigtige debatter, sang og fester i Højskolernes store telt og på mange andre af festivalens debatscener.
Højskolerne mener: Den nye regering har blik for unge og fremtiden4.6.2026 13:32:07 CEST | Pressemeddelelse
Det nye regeringsgrundlag sender et vigtigt signal om, hvilken fremtid vi ønsker at bygge sammen. Derfor er det glædeligt at se, hvor stærkt unge, fællesskab, demokrati, kultur og dannelse står i regeringens ambitioner, skriver Højskolernes formand Lisbeth Trinskjær.
Højskolernes generalsekretær fylder 50 år18.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et højskoleophold tændte samfundsengagementet hos Betina Egede Jensen, som siden 2022 har været generalsekretær i Folkehøjskolernes Forening. Den 18. maj fylder hun 50 år.
Ny sangkonkurrence: Hvordan lyder vor tids grønne fællessange?1.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan du skrive den fællessang om naturen, som endnu ikke findes? Så deltag i Højskolernes og 15. Juni Fondens sangkonkurrence om grønne fællessange til en ny sangbog.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum