Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen
12.3.2026 15:03:31 CET | World Animal Protection Danmark | Nyhed
CPH Fashion Week kræver forbud mod pels i hele EU i en direkte henvendelse til EU Kommissionen.

En af verdens toneangivende modeplatforme, Copenhagen Fashion Week, går nu igen forrest i kampen for dyrevelfærd.
I en henvendelse til EU Kommissionen appellerer den københavnske modeuge til EUs top. Modeugen beder dem tage borgerinitiativet Fur Free Europe alvorligt og forbyde både avl og salg af pels i hele EU.
“Vi ved, at Kommissionen senere denne måned vil offentliggøre deres afgørelse i forbindelse med borgerinitiativet Fur Free Europe.
Som støtte til Fur Free Europe, opfordrer Copenhagen Fashion Week derfor EU Kommissionen til at indføre et totalt forbud mod pelsavl samt et forbud mod salg af pels fra pelsdyrfarme,” skriver modeugen i et opslag på Instagram.
“Vi er enormt begejstrede for den meget klare udmelding fra CPH Fashion Week. Den læner sig smukt op af stort set samtlige faglige vurderinger af dyrevelfærd for mink og ræve, inklusive EUs egen videnskabelige komité, EFSA," siger Stephanie Kruuse Klausen, programansvarlig for wildlife, World Animal Protection Danmark:
"Når Copenhagen Fashion Week går i rette med EU Kommissionen, hænger det sammen med, at Kommissionen i denne måned skal beslutte, om de vil forbyde pelsavl i hele EU. Og ligesom os frygter modeugen, at kommissærerne vil ignorere de halvanden million EU-borgere, der har forlangt et totalt forbud mod både avl og salg af pels i hele EU,” konkluderer Kruuse Klausen.
“Stik imod de demokratiske spilleregler, har EU Kommissionen afvist at møde de dyrebeskyttelsesorganisationer, der står bag Fur Free Europe. Samtidig har de holdt lukkede møder med pelsindustrien, hvorefter de har afvist at udlevere referater og dagsordener til offentligheden,” forklarer Pernille Fraas Johnsen, senior rådgiver i World Animal Protection Danmark:
“Det værste er næsten, at lækkede dokumenter viser, at de videnskabelige vurderinger fra den fag-komité, (EFSA), som Kommisærerne selv har bedt vurdere dyrevelfærden for mink og ræve, også ser ud til at blive tilsidesat til fordel for den udskældte pelsindustri,” forklarer Fraas Johnsen, med reference til en interessentundersøgelse fra 2025, der viser, at Kommissionen udelukkende vil fokusere på fortsat pelsdyravl med små justeringer - uden hensyntagen til EFSA’s konklusioner om manglende dyrevelfærd.
I sidste uge indskærpede EUs ombudsmand Teresa Anjinho over Kommissærerne, at de skal overholde de forvaltningsmæssige spilleregler, og at de skal mødes med organisationerne inden de træffer en afgørelse.
EU Kommissionen forventes at komme med deres afgørelse i slutningen af marts måned.
Nøgleord
Kontakter
Kenan SeebergPressechefWorld Animal Protection Danmark
Tlf:+45 21731722kenanseeberg@worldanimalprotection.dkBilleder


Om World Animal Protection Danmark
World Animal Protection er en global organisation, der kæmper for dyrene. Vi har indsatser i omkring 50 lande og kontorer 12 forskellige steder i verden. Året rundt arbejder vi fokuseret sammen med forskere, medier, lokalbefolkninger, regeringer og andre organisationer. Globalt, regionalt og lokalt.
Vores mål er en bedre verden. For alle.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Kun otte procent ved det: EU finansierer tyrefægtning7.7.2026 08:00:00 CEST | Nyhed
Mens tyrene slippes løs i Pamplonas gader i disse dage, viser ny meningsmåling, at få danskere ved, at EU's landbrugsstøtte er med til at finansiere opdræt af de tyre, der bruges i tyreløb og tyrefægtning.
Danske dyrevenner bag vild nyhed: Danse-aber vender hjem til regnskoven8.6.2026 12:04:15 CEST | Nyhed
46 makak-aber på Java har endelig fået deres frihed efter mange år i lænker og voldsom mishandling. Dyrene er hjulpet tilbage til regnskoven gennem et enestående samarbejde mellem organisationer i Danmark, Holland og Indonesien. Et globalt samarbejde, hvor mange hundrede danske dyrevenner har bakket op med direkte støtte, beretter World Animal Protection Danmark.
Historisk ministerium kan ændre livet for millioner af dyr3.6.2026 17:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har for første gang fået et ministerium for Natur og Dyrevelfærd, som erstatning for landbrug og fødevarer, siger World Animal Protection, der forventer positive forandringer for landets mange forsømte industridyr.
Kritik af TUI: Sælger billetter til ulovlig dyrepark26.5.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Når TUI sender danske turister til delfinshow i Palmitos Park på Gran Canaria, lyder fortællingen, at det er delfinerne, der er parkens stjerner. De rejsende får til gengæld ikke at vide, at parken er opført i strid med den spanske miljø- og planlov. World Animal Protection Danmark opfordrer i stedet til at tage på hvalsafari med fritlevende delfiner.
Efter TV2-afsløringer: Ny regering må gribe ind over for svineindustrien13.5.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
Dyrevelfærd bør blive en af den kommende regerings hovedopgaver, mener World Animal Protection Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum