DEN GRØNNE UNGDOMSBEVÆGELSE AFSPÆRRER AXELBORG
12.3.2026 07:00:00 CET | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse
“Korruption er ikke kun penge i kuverter.”
Kl. 8:00 afspærrer Den Grønne Ungdomsbevægelse Landbrug & Fødevarers hovedsæde, Axelborg, i København med afspærringstape iført gule dragter og gasmasker for at “begrænse spredningen af giftig landbrugspolitik”. Aktionen er en kritik imod landbrugslobbyismens magt i Danmark, og hvordan landbrugs lobbyismen, ifølge aktivisterne, har forhindret de nødvendige reguleringer af brug af kvælstofgødning og pesticider på bekostning af miljøet og danskeres sundhed. De peger på den manglende handling på pesticid- og kvælstofforurening de seneste mange år:
-
“Den grønne trepartsaftale var en tynd kop te, der ikke tog fat i de grundlæggende problemer med industrilandbruget. Venstre og Socialdemokratiet har i årevis ført en politik, hvor landbrugets ønsker vejer tungere end hensynet til natur, klima og folkesundhed. Socialdemokratiet har haft miljøministerposten i syv år i træk, men alligevel fortsætter problemerne med pesticider, kvælstof og forurening af vores drikkevand og fjorde,” siger Johannes Skriver Elf, aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Aktivisterne udfordrer top-politikere og deres partier til at fortælle, hvor mange penge de har modtaget fra Landbrug & Fødevarer. Ifølge dem er det er vigtigt at fokusere på lobbyisme særligt op til folketingsvalget:
-
“Mange danskere tror, at vi bestemmer, hvem der skal have magten, når vi stemmer til folketingsvalget. Men når lobbyorganisationer har så stor indflydelse på politiske beslutninger, bliver vælgernes stemme i praksis udliciteret og styret af pengeinteresser.“ siger Josefine Kingo, også aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Aktionen kommer på baggrund af, at der er fundet pesticider i over halvdelen af drikkevandsboringerne i Danmark, og at der i Aalborg alene er 74 mennesker, der hvert år får tarmkræft som følge af forurenet drikkevand. Samtidig er fedtemøg i danske farvande, navnlig forårsaget af kvælstofudvaskning fra markerne, kommet tidligere i år end nogensinde før.
Nøgleord
Kontakter
Johannes Skriver Elf
Tlf:51 94 01 06Billeder
Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Lige nu: Aktivister blokerer Mærsks hovedkvarter i København13.5.2026 07:43:16 CEST | Pressemeddelelse
I protest mod Mærsks fragt af våben til Israel blokerer hundrede aktivister lige nu Mærsks hovedkvarter i København. De beskylder det danske shippingfirma for ulovlig transport af våbendele og for at mørklægge deres destruktive rolle i globale forsyningskæder
No future uden Fridays For Future14.4.2026 10:03:53 CEST | Pressemeddelelse
Danske skoleelever vil igen strejke for klimaet, efter at Fridays For Future officielt genopstår i dag kl. 16 med deres første møde på Store Kongensgade 40C. I en verden i opbrud og kaos træder fremtidens generation til og viser os vejen til en grønnere og fredligere fremtid.
Lige nu: aktivister trænger ind i ATP14.4.2026 08:20:38 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu blokerer en større gruppe aktivister fra forskellige Palæstina-solidaritetsbevægelser for indgangen til ATP’s hovedsæde i Hillerød. Aktivisterne kræver at ATP afinvesterer fra Terma, som de beskylder for at være medskyldige i folkemordet i Gaza.
Beskatning af privatfly kan betale Danmarks klimagæld – nu tager civilsamfundet sagen i egen hånd13.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer en gruppe klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse et nyt borgerforslag, der skal få Danmark til at indføre en national klimaafgift på privatfly og øremærke pengene til klima.
"Guerrilla" lysprojektioner i Aarhus i weekenden23.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Guerrilla-projektioner med grønne budskaber kunne spottes forskellige steder i Aarhus i løbet af weekenden. Projektionerne er lavet af Den Grønne Ungdomsbevægelse og baseret på deres fem krav til folketingskandidaterne. “Det er en måde at tage noget magt over gadebilledet. Vi har ikke lige så mange penge som f. eks erhvervslivet under valgkampen, men derfor er vores budskab jo stadig vigtige”, siger Sara Arvidsson Corneliussen fra bevægelsen. Mandag aften kl 20, dagen før folketingsvalget, vil den sidste projektorvisning ske på demokratihuset Sager Der Samler, hvor alle er velkomne til at se på. Aktivisterne håber at projektionerne kan være med til at vække noget i dem, der ser dem: “Vi vil med projektionerne gerne sætte fokus på de fem krav vi har til politikerne, som alle handler om grøn velfærd og en retfærdig grøn omstilling. Motiverne viser problemerne, der er i dag, men vi forsøger også at vise håbet og alternativerne frem. Grundlæggende er vores krav jo mere håb for fremtiden. V
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
