Matas lancerer nyt digitalt og personaliseret inspirationsunivers
11.3.2026 13:24:15 CET | Matas A/S | Pressemeddelelse
Formålet er helt klart hos den danske skønhedsgigant: At gøre de digitale platforme mere inkluderende, fællesskabsorienterede og at give brugerne muligheden for på en let og legende måde at få inspiration, et godt råd eller en god idé både fra hinanden og fra Matas på en ordentlig og sikker måde.

Det nye, personlige inspirationsunivers bliver tilgængeligt i Matas-appen, og vil kombinere inspiration, underholdning og produktviden i én samlet oplevelse. Tiltaget er inspireret af de store udbydere af sociale medie-platforme, hvor funktionen med et feed af opdateringer allerede er kendt. Det nye feed samler indhold fra både brugerne og Matas, og giver på den måde de mere end 2,2 millioner Club Matas-medlemmer adgang til at deltage aktivt med både inspiration, anmeldelser, guides, tutorials og konkrete eksempler på produkternes anvendelse i hverdagen:
”Vi ønsker at skabe et dynamisk og engagerende univers, hvor vores medlemmer kan udforske og interagere med indhold, der er skræddersyet til deres interesser. Så inspirationsuniverset er ikke blot et indholdsfeed, det er en platform, der giver vores medlemmer mulighed for at få tips og idéer på en ny og inspirerende måde”, fortæller Stefan Kirkedal, SVP Digital Development & Loyalty.
En central del er at give medlemmerne en stemme, så Club Matas-medlemmerne selv kan interagere og få mulighed for at bidrage til fællesskabet med egne erfaringer, anbefalinger og rutiner gennem brugergenereret indhold. Det skaber et mere autentisk og relaterbart univers, hvor medlemmer kan lære af hinanden, dele resultater og finde inspiration i virkelige oplevelser:
”Vores initiativ er - mig bekendt - det første af sin slags fra en dansk virksomhed. Det særlige ved vores format er det stærke fokus på den personlige relevans og værdien for det enkelte medlem. Derfor vil vores Club Matas-medlemmer opleve at blive mødt af indhold, der matcher deres interesser og præferencer. Inspirationsfeedet er designet til at skabe lyst til fordybelse og interaktion, altså et sted, hvor medlemmerne forhåbentlig har lyst til at bruge tid, fordi det giver værdi og er inspirerende for dem”, afslutter Stefan Kirkedal begejstret.
Kontakter
Kevin Arildtoft MoerPressechef, Matas A/S
Tlf:+4521443305kevin.moer@matas.dkBilleder
Om Matas Group
Matas Group er nordisk markedsleder inden for skønhed og velvære og består af kæderne Matas og KICKS. Med mere end 500 butikker og førende webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland er Matas Group ledende omnichannel virksomhed med et nøje udvalgt sortiment af tredjepartsmærker, egne mærker og et særligt fokus på personlig og faglig rådgivning. Matas Group har mere end 6 millioner loyalitetsmedlemmer på tværs af Norden. Matas A/S er børsnoteret på Nasdaq OMX Copenhagen
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
Fra få timer om ugen til 25 timer i Matas: "Jeg ser simpelthen bare en stjerne"9.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et tæt samarbejde mellem Sine Christiansen, Holstebro Kommune og Matas i Holstebro hjalp den 28-årige tilbage til arbejdslivet. Siden 1. august har hun været ansat 25 timer om ugen i Matas Ikast. Og efter mindre end en måned er hendes butikschef ikke i tvivl om, at hun har fået en medarbejder med et særligt potentiale.
Özcan har taget imod Matas’ varer i 25 år: "Jeg holder bare snuden i sporet"31.8.2026 13:43:18 CEST | Pressemeddelelse
Da Özcan Ergun fra Humlebæk begyndte på Matas’ lager i 2001, var lageret halvt så stort, truckene havde ikke servostyring, og omkring 10.000 forskellige varer passerede gennem systemet. I dag er tallet omkring 60.000. Den 1. september kan han fejre 25-årsjubilæum – og han har ingen planer om at sætte tempoet ned.
Helena har været 40 år i Matas Skjern: Fra papir og vejning i kælderen til de nyeste TikTok-trends31.8.2026 13:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Da Helena Bank Sørensen begyndte som elev i Matas i Skjern i 1986, blev varer vejet af i kælderen, Matas Striberne kunne dengang stå på 90 centimeters hyldeplads, og butikkens bedste juledag gav 30.000 kroner i kassen. Meget har ændret sig siden da, og 1. september kan hun fejre 40 år i den samme butik – og hun er ikke i tvivl om, hvad der er det vigtigste efter fire årtiers forandring: Menneskerne.
Matas Group vokser og ændrer den nordiske organisation for at sikre profitabel vækst12.8.2026 08:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Omsætningen vokser i Matas Group, der står bag Matas i Danmark og KICKS i Sverige, Norge og Finland. Kvartalsregnskabet viser, at væksten primært drives af danske Matas, mens KICKS i Sverige fortsat er udfordret. Derfor ændres der nu på organiseringen og ledelsen for at sikre profitabel vækst i hele Norden.
Matas Group leverer endnu et rekordregnskab og skærper indsatsen i Norden19.5.2026 08:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Matas Group leverer i regnskabsåret 2025/26 den højeste omsætning i koncernens historie. Omsætningen steg til DKK 8,8 mia., drevet af fortsat vækst i Matas i Danmark. Samtidig viser året, at markedsvilkårene har ændret sig i de øvrige nordiske lande, hvor forbrugerne i stigende grad søger mod lavere prispunkter, og konkurrencen om kunderne er blevet skærpet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


