Stort potentiale i stærkere økonomisk integration i Femern-regionen
11.3.2026 08:21:15 CET | Erhvervshus Sjælland | Pressemeddelelse
Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland.

Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og uddannelsesinstitutioner har deltaget i aktiviteterne i det dansk-tyske innovationsprojekt Fehmarn Belt Innovation. Projektets afslutning markerer et vigtigt skridt i arbejdet for en stærkere Femern-region.
Fehmarn Belt Innovation bygger videre på Erhvervshus Sjællands mangeårige arbejde med dansk-tyske innovationssamarbejder og har haft fokus på at styrke samarbejdet mellem virksomheder og videninstitutioner på begge sider af Femern Bælt. Projektet afsluttes nu med en konference.
Gennem workshops, innovationsforløb og studenterprojekter har projektet skabt nye samarbejder mellem virksomheder og videninstitutioner på begge sider af Femern Bælt. Et af samarbejderne har været mellem den danske virksomhed WOHN, der arbejder med 3D-printede huse, og studerende fra Technische Hochschule Lübeck.
“Med den kommende faste forbindelse over Femern Bælt begynder vi at se konturerne af en egentlig Femern-region. Erfaringerne fra projektet viser, hvor stort potentialet er i samarbejdet mellem virksomheder og videninstitutioner på begge sider af grænsen,” siger Line Fossing Riel, direktør i Erhvervshus Sjælland.
Samtidig viser erfaringerne, at potentialet ikke realiserer sig selv.
“Den faste forbindelse skaber nye muligheder, men infrastrukturen alene gør det ikke. Skal vi for alvor indfri potentialet i Femern-regionen, kræver det en målrettet indsats for at styrke den økonomiske integration mellem Danmark og Tyskland. Det bør være en prioritet for både den danske og den tyske regering,” siger Line Fossing Riel.
Tyskland er i dag Danmarks vigtigste handelspartner, og samarbejdet i Femern-regionen forventes at få endnu større betydning, når den faste forbindelse åbner.
Projektet Fehmarn Belt Innovation er støttet af Interreg Deutschland-Danmark og Region Sjælland.
Kort om projektet
Projektet Fehmarn Belt Innovation er støttet af Interreg Deutschland-Danmark og Region Sjælland. Målet er at intensivere netværket mellem danske og tyske aktører for at bidrage til en tættere integreret og mere konkurrencedygtig region gennem tættere samarbejde.
Projektpartnerne i Fehmarn Belt Innovation er: Erhvervshus Sjælland, Business Lolland-Falster, Roskilde Universitet, ZEALAND Academy, Knowledge Hub Zealand, KiWi, Kieler Wirtschaftsförderung, Wirtschaftsförderung Lübeck, Technikzentrum Lübeck og Technische Hochschule Lübeck.
Nøgleord
Kontakter
Erhvervshus SjællandPressetelefon
Tlf:53 72 71 86kommunikation@ehsj.dkOm Erhvervshus Sjælland
Erhvervshus Sjælland hjælper iværksættere og små og mellemstore virksomheder med uvildig, fortrolig og gratis sparring til, hvordan de kan udvikle og styrke deres forretning.
Erhvervshusets forretningsudviklere tager en 360 graders gennemgang af virksomheden og afdækker behov og udviklingspotentialer, fx indenfor grøn omstilling, digitalisering eller internationalisering, finansiering, ledelse, salg og markedsføring.
Erhvervshus Sjælland er et af seks erhvervshuse, der er sat i verden for regionalt at skabe erhvervsudvikling og derved understøtte den regionale vækst.
Læs mere om Erhvervshus Sjællands tilbud på www.ehsj.dk
Følg pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil10.6.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervshus Sjælland går sammen med ADHD-foreningen om projektet N.E.X.T., der med 5,7 millioner kroner i støtte fra Velliv Foreningen skal give små og mellemstore virksomheder konkrete værktøjer til at skabe stærkere arbejdsfællesskaber og få større udbytte af de kompetencer, perspektiver og styrker, som mennesker med ADHD bringer med sig.
Sjællandske maritime virksomheder møder tyske beslutningstagere i Rostock30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem maritime virksomheder fra Sjælland fik adgang til Neptun Werft, nye samarbejdsmuligheder og beslutningstagere i Østersøregionen. Ved Baltic Sea Business Day understregede ministerpræsident Manuela Schwesig betydningen af stærkt økonomisk samarbejde.
Danmark sakker bagud på cirkulær økonomi. Nu skal barriererne frem i lyset29.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er kun 4 % cirkulært ifølge Circularity Gap Report Denmark fra 2023. Nu sætter Erhvervshus Sjælland fokus på de barrierer, der bremser virksomheder i den cirkulære omstilling.
Nyt nordisk samarbejde skal styrke startups på Sjælland i kampen om talent24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervshus Sjælland står i spidsen for et nordisk samarbejde, der skal give startups bedre forudsætninger for at rekruttere, fastholde og udvikle de rette medarbejdere. Målet er at styrke vækstvirksomheder i bl.a. den sjællandske geografi gennem konkrete værktøjer, netværk og adgang til kompetencer på tværs af Danmark, Sverige og Norge.
Dansk-tysk samarbejde skal styrke fremtidens fødevareteknologi og cirkulære løsninger22.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterspørgslen på bæredygtige løsninger i fødevareproduktion og industri vokser hurtigt – men manglen på kvalificeret arbejdskraft og samarbejde på tværs af grænser bremser udviklingen. Erhvervshus Sjælland er leadpartner i et nyt Interreg-projekt, Fehmarn BioLink, hvor danske og tyske aktører går sammen om at udnytte et fælles styrkepotentiale inden for bioinnovation og cirkulær økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum