Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”
11.3.2026 06:50:00 CET | Det Danske Spejderkorps | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år. En fremgang, der også mærkes på Fyn, hvor flere vil opleve sjov i naturen, overnatte i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet.

Det Danske Spejderkorps ser en større fremgang i nye medlemmer det seneste år. Udviklingen afspejler en tydelige tendens, hvor friluftsliv hitter, og flere søger meningsfulde fritidsfællesskaber med udeliv, nærvær og udfordringer i naturen.
”Spejder er fællesskab, friluftsliv og sjove udfordringer. Det er noget, vi oplever, børnefamilierne lykkeligvis prioriterer langt højere for tiden. Det er meget glædeligt at få endnu flere børn med i skoven, lege vildt og prøve noget nyt.” siger Morten Gade, generalsekretær i Det Danske Spejderkorps.
Spejder tiltaler flere
De bedste spejderoplevelser opstår i de 380 lokale grupper over hele landet. I spejdergruppen Fjordagerspejderne Odense NØ oplever de også en interesse fra børn og voksne. Medlemmerne har en nysgerrighed på naturen, og hvad man kan lære, hvis man går til spejder.
“Udelivet skaber en anden form for indlæring, hvor vi leger og eksperimenter mere – fri for skærme og stillesiddende rammer. Mange børn responderer virkelig positivt på det, bliver trætte på en sund, fysisk måde og sover bedre om natten,” siger Bent Randa-Nielsen, spejderleder hos Fjordagerspejderne.
Spejder er mere end friluftsliv. Det er også kammeratskab og ansvar. Når børnene først har overvundet nervøsiteten og fx tager med på ture med overnatning, vokser deres mod markant.
”Når de udfordrer sig selv, får vi at gøre med helt andre børn, som er meget mere selvstændige og ikke skal holdes i hånden. Pludseligt er det ikke længere svært for dem at sige farvel til deres forældre og tage med på tur,” siger Bent Randa-Nielsen.
Kom med til spejder
Det Danske Spejderkorps byder velkommen indenfor for nye medlemmer på den nationale Spejderdag 10. maj. Her kan børn og forældre besøge deres lokale spejdergruppe og prøve sjove aktiviteter af; alt fra bål og snobrød til lege og vandraketter.
”Vi afholder Spejderdag i håbet om at kunne gøre endnu mere opmærksomme på spejder som en stærk og relevant fritidsaktivitet for børn og unge i dagens Danmark. Spejder giver børn og unge redskaberne til at finde vej i en verden, der konstant forandrer sig. Det vil vi gerne blive ved med. Vi sætter rammen for, at alle spejdere oplever udvikling gennem hele deres liv – fra at gå på opdagelse i skoven som børn til de store eventyr som ung. Vi glæder os derfor til også til 10. maj, hvor vi igen inviterer hele Danmark til Spejderdag.” siger Morten Gade, Generalsekretær i Det Danske Spejderkorps.
Nøgleord
Kontakter
Line FjordsideKommunikationskonsulent
Tlf:81884282lfj@dds.dkPeter TranevigKommunikationschef
Tlf:23 29 33 62pt@dds.dkBilleder

Links
Det Danske Spejderkorps
Det Danske Spejderkorps er Danmarks største børne- og ungdomsbevægelse med 35.000 spejdere fordelt på 380 spejdergrupper over hele landet. Siden 1909 har korpset arbejdet for at udvikle børn og unge til at tage ansvar – for sig selv, for hinanden og for verden omkring dem.
Spejderlivet er fyldt med store oplevelser, fællesskab og praktiske færdigheder, der ruster børn og unge til livet. Gennem aktiviteter i naturen lærer spejdere at samarbejde, finde løsninger, klare sig selv og være en del af noget større.
Spejderdag er en årlig begivenhed, hvor spejdergrupper over hele landet inviterer børn og forældre til at opleve spejderlivet på nært hold. Her får familier mulighed for at snuse til livet som spejder – med bål, hulebygning, sjove udfordringer og ikke mindst fællesskab.
Læs mere på spejder.dk og dds.dk
Følg pressemeddelelser fra Det Danske Spejderkorps
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Danske Spejderkorps
Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”11.3.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år. En fremgang, der også mærkes i Sønderjylland, hvor flere vil opleve sjov i naturen, overnatte i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet.
Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”11.3.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år. En fremgang, der også mærkes i Nordjylland, hvor flere vil opleve sjov i naturen, overnatte i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet.
Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”11.3.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år – en fremgang, der peger på en stigende lyst til at ville opleve sjov i naturen, overnatning i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet
Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”11.3.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år. En fremgang, der også mærkes i Slagelse, hvor flere vil opleve sjov i naturen, overnatte i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet.
Flere børn er startet til spejder det sidste år: ”Det er sjovt og udfordrende”11.3.2026 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for spejderlivet vokser. Det Danske Spejderkorps har fået over 1.700 nye medlemmer det seneste år. En fremgang, der også mærkes i Århus, hvor flere vil opleve sjov i naturen, overnatte i det fri og mærke fællesskabet rundt om lejrbålet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum