Udbrud af fugleinfluenza hos 60.000 høns i Brande

10.3.2026 10:34:12 CET | Fødevarestyrelsen | Pressemeddelelse

Del

Midtjysk besætning med 60.000 høns ramt af fugleinfluenza. Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri afliver besætningen tirsdag for at forebygge yderligere smittespredning.

Øst for Brande har Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri oprettet beskyttelses- og overvågningszoner.
Øst for Brande har Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri oprettet beskyttelses- og overvågningszoner.

Prøver fra Statens Serum Institut viser, at en hønsebesætning lidt uden for Brande er ramt af fugleinfluenza. Besætningen består af 60.000 høns. Hønsene aflives tirsdag i samarbejde med Beredskabsstyrelsen. Aflivningen sker for at forebygge smittespredning.

I denne sæson har vi set et rekordhøjt antal udbrud af fugleinfluenza i Danmark. Tilfældet i Brande er det 26. udbrud i denne sæson, og der er aflivet op imod 600.000 fjerkræ som følge af fugleinfluenza. Fugleinfluenza kan ramme alle typer af besætninger både de store produktionsbesætninger og de mindre hobbybesætninger.

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri vil derfor gerne understrege vigtigheden af smittebeskyttelse ved færdsel ind og ud af alle typer fjerkræbesætninger.

”Høns smittet med fugleinfluenza bliver typisk meget syge og sygdommen kan sprede sig meget hurtigt i en ramt besætning. Af hensyn til dyrevelfærden og for at forhindre smittespredning, er det derfor nødvendigt at aflive alle dyr, når der konstateres smitte med fugleinfluenza”, fortæller enhedschef, Mette Kirkeskov Sie.

Hun opfordrer alle med fjerkræ til at tage deres forholdsregler, og blandt andet sørge for at fodre deres dyr under net eller tag, samt at skifte fodtøj, inden man går ind til sine dyr. Ligeledes overvåger styrelsen smitten i vilde fugle og opfordrer til, at man ikke rører ved eller på anden måde kommer i kontakt med døde fugle, når man færdes ude.

Styrelsen har etableret beskyttelses- og overvågningszoner i en radius af hhv. 3 og 10 km. fra den smittede besætning. De kommende fire til fem uger må der ikke flyttes æg, fjerkræprodukter eller levende fjerkræ ind eller ud af zonerne uden særlig tilladelse fra Styrelsen.

Sådan beskytter du fuglene: 

  • Som ejer af hobbyfjerkræ eller andre fugle har du ansvaret for at beskytte dine dyr, og undgå, at smitten spreder sig.
  • Smitten kan bæres med fra de vilde fugle, så undgå direkte og indirekte kontakt mellem dine fugle og vilde fugle
  • Overdæk dine dyr, sørg for at foder og drikkevand er beskyttet og utilgængeligt for vilde fugle, og undgå åbne vandkilder.

Link til bekendtgørelse med zonekort og restriktionszoner

Link til aktuel situation

Følg pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye