Prognosecenteret

Nuværende stærke vækst i byggeriet varer ikke ved

10.3.2026 10:00:00 CET | Prognosecenteret | Pressemeddelelse

Del

Valgkampen kører. Politikerne tilbyder nye løsninger på gamle problemer og gamle løsninger på nye problemer. Imens arbejder markedsøkonomien dagligt for os med at skabe tilpasninger, så borgeres og virksomheders behov bliver dækket. Omfanget af byggeriets produktion er ikke at kimse ad: Vi taler om ca. 284 mia. kr. i 2026, hvilket er en vækst på 7,8 pct. fra 2025. Kapaciteten i branchen er begrænset, og vi forventer at væksten bliver det samme i 2027 med en stigning i produktionsværdien (i faste priser) på 2,0 pct. 2028 byder på stort set samme overordnede produktionsniveau med et marginalt fald på 0,5 pct.

Prognosecenteret udkommer 10. marts med en ny prognose for byggeriet, hvor vi skaber indsigt i væksten til og med 2028 på 15 byggetyper opdelt på dels nybyg og dels renovering og vedligeholdelse.

I byggeriet ser vi den løbende tilpasning meget konkret på de 15 byggetyper, som Prognosecenteret opgør for dels nybyg og dels renovering og vedligeholdelse. Byggeriet har været presset af høje materialepriser, høje renter og finansieringsomkostninger og svigtende efterspørgsel. Men den samlede aktivitet vendte til en vækst på 2,0 pct. i 2025, hvilket primært var drevet af højere igangsætning af nye boliger. Særligt parcelhusbyggeriet kom godt i gang.

I 2026 lyder prognosen på en samlet vækst i byggeriets produktionsværdi på 7,8 pct. Prognosen viser desuden, at vækstniveauet er overraskende ens på tværs af de fire hovedsegmenter nybyg bolig og nybyg erhverv samt renovering og vedligeholdelse for hhv. bolig og erhverv.

”De fire hovedsegmenter i byggeriet ligger inden for et vækstspænd på kun 0,8 pct.-point. Men når vi zoomer ind på de detaljerede byggetyper, så træder forskellene frem. De enkelte byggetyper er drevet af forskellige forhold og derfor udvikler de sig heller ikke ens”, udtaler cheføkonom Martin Kyed.

2027 byder på en mere afdæmpet aktivitetsvækst på 2,0 pct. Væksten er primært trukket af nyt erhvervsbyggeri, hvor byggeriet af bl.a. kontorer, datacentre og undervisningsbyggerier trækker op.

2028 byder på en marginal tilpasning af den samlede byggeaktivitet med et fald på 0,5 pct.

”Træerne vokser ikke ind i himlen. Det gælder ikke mindst, når branchen er presset på kapaciteten med meget få ledige hænder. Så når vi ser vækst i nogle byggetyper i 2027 og 2028, så er det ofte på bekostning af andre byggetyper”, siger seniorøkonom Lasse Lundqvist.

Om Prognosecenterets byggeprognoser

Prognosecenterets byggeprognoser udgives tre gange om året. De dækker nybyggeri af boliger og ikke-boligejendomme samt ROT-markedet (opdelt i B2B og B2C). Den nyeste prognose blev offentliggjort den 10. marts. Læs mere om servicen her.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Prognosecenteret

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Prognosecenteret

Ny analyse: Høj byggevækst dæmper boligprisstigningerne15.9.2025 08:35:33 CEST | Pressemeddelelse

Et stigende boligudbud betyder, at vi snart kan vinke farvel til den enorme boligprisvækst, som vi har set det seneste år. Snart står flere tusind boliger indflytningsklar og presset på boligmarkedet aftager sammen med prisvæksten. Byggeboomet er et resultat af, at boligpriserne endelig haler ind på de høje byggeomkostninger, hvilket gør det mere attraktivt at bygge nye boliger. Nybyggeriet af boliger har i længere tid været underdrejet grundet de høje byggeomkostninger, hvilket er med til at presse priserne på eksisterende boliger op.

I skyggen af global uro er Danmark i toppen af byggeøkonomier i Europa10.6.2025 10:11:01 CEST | Pressemeddelelse

Efter to års tilbagegang markerer 2025 et vendepunkt for den europæiske byggebranche. Men politisk og økonomisk usikkerhed lægger en dæmper på optimismen og skaber tvivl om tempoet i genopretningen. Det skyldes blandt andet de mangefacetterede negative konsekvenser af krigen i Ukraine og ændringer i USA’s toldsatser. Positivt er det dog, at Danmark – sammen med resten af Norden – er blandt de lande, der særligt får travlt i 2025 og frem, trods den stigende usikkerhed. Ordrebøgerne vokser altså endelig igen, selvom der er stor forskel på tværs af landene. En ting har de dog til fælles: Genopretningen sker særligt inden for nybyggeri i boligsektoren.

Ny analyse: Kortere pendlertid koster mere end nogensinde før17.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse

296.000 kr. er prisen for at reducere sin pendlertid til København ved at flytte 10 pct. tættere på byen for en typisk bolig på Sjælland. I Jylland er prisen 1113.000 kr. Boligpriserne følger nemlig en grundlæggende hovedregel: Jo kortere rejsetiden er til storbyen, desto højere er boligprisen. Afstandens betydning er kun vokset med årene, og særligt på Sjælland ses en markant udvikling, der adskiller sig fra resten af landet. Det viser en ny analyse fra Prognosecenteret.

Ny analyse: Europæisk byggesektor rammer bunden i 2024 – men genopretningen er nær3.12.2024 12:15:05 CET | Pressemeddelelse

Den europæiske byggesektor har i 2024 været hårdt presset, med særligt lav aktivitet inden for nybyggeri af boliger. Danmark er ingen undtagelse i dette billede. Der er dog optimisme at spore for 2025, hvor aktiviteten stiger med knap 1 %. Denne positive udvikling drives primært af offentlig støtte til renoveringsprojekter og store investeringer i infrastruktur. Med udsigt til en gradvis bedring i byggeriet giver disse faktorer håb om en stabilisering af sektoren i de kommende år.

Usikkerhed bliver overdrevet – Der er fast grund under virksomhederne igen20.9.2024 08:04:37 CEST | Pressemeddelelse

Usikkerheden for danske industrivirksomheder steg voldsomt fra første halvdel af 2020. Priserne på de enkelte råvarer og halvfabrikata begyndte at svinge langt mere end normalt. Og det samme gjorde prisudviklingen for virksomhedernes samlede varekurv. Det skabte usikkerhed om både prisen for enkeltmaterialer og omkostningsudviklingen for materialeindkøb. Det samme skete for Bygge- og anlægsvirksomhederne med et års forsinkelse.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye