De glemte klimavælgere indtager Sønder Boulevard og den politiske dagsorden med kæmpe langbord.
10.3.2026 10:00:00 CET | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse gør den grønne dagsorden håndgribelig ved at invitere til langbordsbar for de glemte klimavælgere.

I valgkampens politiske slagsmål fylder alt andet end klima. Politikerne fokuserer i stedet på forsvars- social-, miljø-, skatte-, og integrationspolitik. Men det kan de ikke få lov til meget længere.
Den Grønne Ungdomsbevægelse inviterer politikerne og de grønne vælgere til langbordsbar på Sønder Boulevard, København V, fredag d. 13 marts kl.15.30-18.30.
Selvom mange stadig gerne vil stemme grønt, matcher politikernes valgkampe og mediebilledet ikke vælgernes ambitioner.
Nu gør Den Grønne Ungdomsbevægelse opmærksom på sig selv igen med en kropslig og engagerende manifestation af deres grønne håb.
Udover lækre drikkevarer og snacks, indbyder langbordsbaren til åben deltagelse, refleksion, samt diskussion med folketingskandidater og aktivister.
"Langbordsbaren gør de grønne vælgere til et højlydt flertal ved at indtage byrummet med kritik, fællesskab og trø på en socialt bæredygtig grøn omstilling,"
siger Tobias Beck Odgaard, aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse
Kontakter
Alexander Stentoft Arp
Tlf:24798098alexander.stentoft.arp@gmail.comSofie SchauserKontaktperson hos Den Grønne Ungdomsbevægelse
Tlf:24967278sofie.schauser@gmail.comOm Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Pelle Dragsted, Franciska Rosenkilde og 400 borgere underskriver åbent brev mod Hejrefeltet3.3.2026 07:50:00 CET | Pressemeddelelse
Partilederne underskriver det åbne brev sammen med 400 borgere og organisationer som Plastic Change, Klimabevægelsen, Den Grønne Ungdomsbevægelse, Mellemfolkeligt Samvirke, Nordic Climate Justice Coalition og Greenpeace.
Aktivister kræver ministers afgang efter Klimalov-aftale18.12.2025 09:58:35 CET | Pressemeddelelse
Her til eftermiddag har Regeringen præsenteret en aftale om en ny Klimalov og dermed et klimamål for 2035. Klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelsen er rystede over aftalen og kritiserer Klimaminister Lars Aagaard for at svigte sit ministeransvar.
Den Grønne Ungdomsbevægelse indkalder til “alternative” forhandlinger om Klimaloven3.12.2025 13:39:23 CET | Pressemeddelelse
Aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse har indkaldt til åbne forhandlinger for at komme i dialog med klima-ordførerne, som i disse dage forhandler om en ny klimalov – heriblandt et 2035-mål for Danmarks territoriale drivhusgasudledninger.
Den Grønne Ungdomsbevægelse demonstrerer foran forhandlinger27.11.2025 15:10:41 CET | Pressemeddelelse
Her til eftermiddag er aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse tilstede foran Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. Demonstrationen er i anledning af forhandlinger om en revision af Klimaloven, der starter i dag.
Aktivister: "82% er ikke nok, klimamålet det skal op"25.11.2025 11:17:08 CET | Pressemeddelelse
Klimademonstration i Rigsdagsgården i går arrangeret af Den Grønne Ungdomsbevægelse i protest mod Lars Aagaard og regeringens udspil om kun at reducere Danmarks drivhusgasudledninger med 82-85% i 2035.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum