Dyrehavens historie udfoldes i et pragtværk
9.3.2026 12:40:57 CET | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse
Dyrehaven nord for København er Danmarks mest besøgte rekreative område, og dets historie rummer alt fra kongelige jagter til Bakkens Pjerrot og syngepiger. Niels Christensen har brugt flere år på at studere de historiske kilder, som hans firbindsværk – Dyrehaven – Jægersborg Dyrehave og de omliggende skoves historie fra oldtid til nutid – er baseret på. Få hele historien om området, der både kan betegnes som kongens jagtmark og folkets have.

Alle, der nogensinde har sunget med på ”Der er et yndigt land”, har en forbindelse til Dyrehaven. Det var nemlig høj grad barndommens indtryk fra besøg i Dyrehaven med dens skov, strand, kæmpehøje og kløfter, der inspirerede Oehlenschläger til de så kendte ord om ”brede bøge nær salten Østerstrand” og ”det er Frejas sal”. Dyrehaven er hele nationens skov og hyldes på den måde hver gang nationalsangen synges.
Det unikke kulturlandskab er at finde på UNESCOSs Verdensarvsliste. Parforcejagtlandskabet står stadig som et vidnesbyrd om Christian 5.s enorme magt, som han blandt andet demonstrerede ved at kontrollere naturen. Siden har et andet natursyn vundet indpas, så skovene i det store område nu er en del af genrejsningsplanen for den danske natur.
At beskrive nationalklenodiets historie og udvikling fra oldtid til nutid kræver fire velillustrererede bind, for historierne er mange og alsidige, og området er stort, når de omliggende skove også med rette medregnes: Jægersborg Hegn, Ermelunden, Ordrup Krat og områderne ved Klampenborg og Springforbi. En del af historien handler om naturens, træernes og vildtplejens udvikling gennem årene. For første gang beskrives udviklingen i skovenes omgivelser, der presses af byudviklingen og økonomiske interesser.
Folkets have – vores kulturarv
En anden del af historien handler om området som folkets have. Alt fra den første fodboldkamp på dansk jord til Cirkusrevyens spiddende samfundssatire hører til i den del. Folket har brugt og bruger stadig området til alt fra den traditionsrige Hubertusjagt og Eremitageløbet til en festlig dag på Bakken sammen med familie og venner. Til løbeturen eller til skovturen med madkurv.
Derudover har området også inspireret til malerier, film og litteratur, og på den måde er Dyrehaven meget mere end et geografisk område.
Historiker Niels Christensen har sideløbende med sit arbejde brugt knap 10 år på sit imponerende værk, hvor han præsenterer den historiske helhedsfortælling, som området fortjener. Det vil stå som et referenceværk for nutidige og kommende generationer. Niels Christensen sammenholder Dyrehavens historie og udvikling med det øvrige samfunds og gør dermed områdets historie til en større samfundsfortælling om Danmarks udvikling.
Om forfatteren
Niels Christensen (f. 1957) er uddannet cand.mag. i historie og samfundsfag fra Københavns Universitet i 1985. Han har været ansat i en række ministerier og statslige styrelser, bl.a. som vicedirektør i Sundhedsstyrelsen og direktør i By- og Landskabsstyrelsen og Naturstyrelsen under Miljøministeriet.
Niels Christensen kan opleves på Historiske Dage i Øksnehallen, København, lørdag d. 14. marts, hvor han i samtale med Bent Blüdnikow fortæller om Dyrehaven.
Fakta om værket:
Titel: Dyrehaven – Jægersborg Dyrehave og de omliggende skoves historie fra oldtid til nutid
Forfatter: Niels Christensen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740693904
Sidetal: 321 / 351 / 337 / 321
Indbinding: 4-bindsværk i kassette
Vejl. pris: 999,95 kr.
Udgivelsesdato: 12. marts 2026
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
En roman om doktor Glas og magtmisbrug9.3.2026 09:23:00 CET | Pressemeddelelse
Malin Lindroths roman En anden doktor Glas er en skildring af magtmisbrugets anatomi, en slags havareret undersøgelse, hvor grænserne mellem den, der efterforsker, og den, der efterforskes, snart opløses. Den udkommer nu på dansk.
Vild fortælling om Tysklands moderne kulturhistorie6.3.2026 12:04:00 CET | Pressemeddelelse
I En plads i solen beskriver litteraterne Adam Paulsen og Rasmus Vangshardt den tyske livsreformsbevægelse, der begyndte som en protestbevægelse i slutningen af 1800-tallet og siden har sat sit præg på tysk kultur og politik fra det yderste højre til det yderste venstre.
Claire-Louise Bennetts roman "Kys og farvel" udkommer på dansk4.3.2026 08:48:00 CET | Pressemeddelelse
En af samtidens mest særegne og kompromisløse litterære stemmer udkommer igen på dansk. Claire-Louise Bennetts roman Kys og farvel er en fortælling om begær, besættelse og om at give slip.
Førstehåndsberetning fra Første Verdenskrig3.3.2026 11:00:04 CET | Pressemeddelelse
Da Første Verdenskrig brød ud i 1914 befandt den dansksindede sønderjyde Christian Støckler sig som fyrbøder ombord på krigsskibet SMS Dresden, der var på mission i Den Mexicanske Golf. Kejserens sidste kaperkrydser af historikerne René Rasmussen, Andreas Persson og Søren Nørby er en bearbejdet version Støcklers fortælling tilsat historiske billeder.
C. J. Thomsen står bag Mord på Nationalmuseet2.2.2026 09:12:00 CET | Pressemeddelelse
Nationalmuseet er rammen om en hyggekrimi, der løfter sløret for, at der tilsyneladende er fare på færde i krydsfeltet mellem museets glasmontrer og de ansattes interne hierarki. Døden i flasken, første bind i serien Mord på Nationalmuseet, er skrevet under pseudonym som en hyldest til Nationalmuseets første direktør C. J. Thomsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

