HOFOR A/S

Nu kan du stemme til HOFORs forbrugervalg

9.3.2026 09:26:07 CET | HOFOR A/S | Pressemeddelelse

Del

Fra i dag mandag 9. marts og en måned frem kan du stemme til forbrugervalget til bestyrelsen for HOFORs vand- og spildevandsselskaber. På hofor.dk/valg kan du læse mere om kandidaterne og være med til at vælge, hvem der skal repræsentere HOFORs en million kunder og bidrage til de vigtige beslutninger om blandt andet drikkevand og klimasikring.

Tager et glas vand
HOFOR leverer drikkevand og håndterer spildevand fra over en million kunder i hovedstadsområdet. HOFOR

Hvem skal sidde med ved bestyrelsesbordet og repræsentere dig, din familie og de over en million andre kunder, når beslutningerne om vores allesammens drikkevand, spildevand og klimasikring skal træffes de næste fire år?

Det kan du være med til at beslutte, for forbrugervalget til bestyrelsen for HOFORs vand- og spildevandsselskaber er netop skudt i gang i dag den 9. marts, og du kan vælge mellem 26 opstillede kandidater, der repræsenterer de fleste af HOFORs kommuner i hovedstadsområdet.

Sæt kryds ved din favorit
HOFOR står for Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, som blandt andet leverer drikkevand og håndterer spildevand for otte kommuner.

Administrerende direktør Henrik Plougmann Olsen fortæller:

“HOFOR sørger for mere end vand i hanen og afløb fra toilettet – HOFOR arbejder på at gøre vores byer bæredygtige og beredte på fremtidens udfordringer – hvad enten det er cyberangreb eller skybrud,” siger han.

Er din stemme i bestyrelsen
Der er derfor meget på spil og mange vigtige beslutninger, der skal træffes. Derfor er det vigtigt at stemme, konstaterer direktøren. Han fortæller, at forbrugerrepræsentanterne blandt andet skal give HOFORs fageksperter og ham selv indblik i deres holdninger til de forskellige sager, som bestyrelsen behandler.

“Forbrugerrepræsentanterne er alle borgernes stemme i HOFOR, både i forhold til vores service og ønsker om lokale projekter. Og så er jeg personligt meget glad for de snakke, jeg løbende har med forbrugerrepræsentanterne, for de giver mig nye og vigtige perspektiver på sagerne,” siger han og opfordrer til at gå ind på hofor.dk/valg og læse mere om de i alt 26 opstillede kandidater - og sætte kryds ved favoritten.

Udsigt til mangel på drikkevand og ekstrem regn
Henrik Plougmann Olsen konstaterer, at der aldrig har været så stort fokus på drikke- og spildevandsområdet og klimasikringsindsatser, som der er i denne tid:

“På drikkevandsområdet står vi overfor at kunne mangle rigtig meget vand om blot 15 år. Her skal vi arbejde på at finde løsninger som for eksempel at spare mere på vandet, finde mere vand og beskytte grundvandet mod forurening,” siger han.

HOFOR arbejder også med at klimasikre byerne mod oversvømmelser på grund af kraftig regn og skybrud, som vejreksperter forudser, vil blive endnu voldsommere i fremtiden. Det gør HOFOR blandt andet ved at lave regnbede, skybrudstunneler og parker, der kan være med til at holde på vandet, til der igen er plads i kloakkerne.

Din stemme er vigtig
Henrik Plougmann Olsen slår fast, at løsningerne på udfordringerne i mange tilfælde kun kan gennemføres effektivt i både fællesskab og samarbejde med borgerne, og særligt derfor er der behov for, at kunderne er repræsenteret af engagerede forbrugerrepræsentanter i bestyrelsen.

“Din stemme er vigtig, for vi har behov for at få valgt engagerede repræsentanter ind i bestyrelsen, så vi sammen kan løse de udfordringer, vi står overfor,” konstaterer direktøren.

 

Fakta: om valget

  • Valget løber af stablen online fra 9. marts til 10. april.
  • Alle HOFORs kunder over 18 år kan stemme til forbrugervalget, hvis de bor i en af ejerkommunerne.
  • I alt fire bliver valgt ind. To forbrugerrepræsentanter og to suppleanter.
  • Læs mere om HOFOR Forbrugervalg og stem på hofor.dk/valg.

Fakta: HOFOR leverer vand- og spildevand til

Albertslund
Brøndby
Dragør
Herlev
Hvidovre
København
Rødovre
Vallensbæk

Kontakter

Billeder

Henrik Plougmann Olsen
Henrik Plougmann Olsen
HOFOR
Download
Henrik Plougmann Olsen
Henrik Plougmann Olsen
HOFOR
Download
Tager et glas vand
Tager et glas vand
HOFOR
Download

Om HOFOR

HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.

Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye