Unge stormer frem som investorer: På fem år er antallet næsten fordoblet
9.3.2026 06:30:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Danske unge har på rekordtid ændret deres økonomiske adfærd
Unge investerer nu næsten lige så ofte som ældre danskere. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Mere end hver fjerde unge mellem 18 og 35 år investerer i dag. Det er en markant stigning fra 2019, hvor det kun var hver syvende.
En ny analyse fra Finans Danmark – ”Unge – gæld, forbrug og opsparing” udarbejdet i forbindelse med Pengeuge – dokumenterer et historisk skifte i unges investeringskultur blandt andet drevet af sociale medier, højere aktieafkast, stigende opsparinger og en langt større tilgængelighed af investeringsværktøjer som aktiesparekontoen.
“Vi ser et markant ryk blandt unge. De investerer tidligere, de investerer oftere, og de investerer for større beløb. Faktisk er det nu næsten lige så normalt for dem at investere, som det er for resten af de voksne danskere,” siger Niels Arne Dam, cheføkonom og underdirektør for samfundsanalyse og statistik i Finans Danmark.
Investering er blevet mainstream for unge
Analysen viser, at udviklingen ikke blot handler om flere investorer, men også om større investeringer. Siden 2019 har unge mere end fordoblet det beløb, de investerer for – fra 21.000 til 45.000 kr. Samtidig investerer de nu ca. en femtedel af deres frie opsparing. I 2019 investerede de ca. en tiendedel.
Stigningen skyldes flere forhold bl.a. at flere unge begynder at investere, og at de investerer for større beløb. Noget af stigningen følger også af, at investeringerne i sig selv er vokset i værdi fra år til år.
Coronaperioden sparkede udviklingen i gang – men sociale medier driver den videre
Meget tyder på, at årene med corona skabte en ny investeringskultur: de år bød på mere skærmtid, færre udgifter og et stærkt aktiemarked. Men udviklingen fortsatte længe efter, samfundet åbnede igen. Og investeringerne lever i dag i høj grad på nettet.
Unge møder hele tiden investeringsindhold på sociale medier, og influencere og digitale fællesskaber spiller en stadig større rolle i de unges dagligdag. Samtidig gør sociale medier investering mere tilgængelig og nemmere at gå til. Men det er ikke alt, hvad de unge møder på nettet, der er også gode råd og fornuftig vejledning.
Common Consultancy har for Finans Danmark kortlagt de største finfluencere i Danmark. Ud af 158 finfluencere har de fundet knap 10 pct., som er ren svindel baseret på en række kriterier. Sociale medier har et stort potentiale for økonomisk oplysning, men altså også en betydelig risiko, da ikke-professionelle aktører nemt kan rådgive uden faglig ballast eller regulering – og nogle gange med helt andre hensigter end at hjælpe de unge.
“Det er positivt, at sociale medier kan motivere unge til at komme i gang med at investere. Men når så mange unge går i gang med at investere, følger der også et ansvar med. Vi skal sikre, at de gør det på et oplyst grundlag. Derfor er Pengeuge, som løber af stablen netop denne uge, så vigtig en indsats – netop for at ruste de unge bedre til at tage velovervejede økonomiske beslutninger, også når det handler om investering,” siger Niels Arne Dam.
Læs hele nyheden og ungerapporten - Unge- gæld, forbrug og opsparing her:
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar: Midlertidigt stop for udvidelser kan begrænse investeringer i den grønne omstilling af konventionel griseproduktion15.10.2026 13:32:22 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar om et midlertidigt stop for nyetableringer og udvidelser af konventionel griseproduktion. Stoppet kan begrænse investeringsmulighederne i den grønne omstilling af konventionel griseproduktion i Danmark og skabe usikkerhed om allerede planlagte investeringer.
Høringssvar - Lov om fondsmæglerselskaber og investeringsservice og -aktiviteter, lov om finansiel virksomhed, lov om forsikringsvirksomhed og forskellige andre love14.10.2026 10:20:27 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til samlelovforslag om ændring af lov om fondsmæglerselskaber og investeringsservice og -aktiviteter, lov om finansiel virksomhed, lov om forsikringsvirksomhed og forskellige andre love.
Flere søger lån til boligkøb – men ikke i København13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for september 2026.
Finanslov: Finans Danmark roser fokus på regelforenkling og investeringer – men efterlyser fair selskabsskat9.10.2026 09:15:07 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovsforslag indeholder flere positive initiativer, der kan styrke dansk konkurrenceevne og gøre det mere attraktivt at investere. Til gengæld risikerer det at gøre finansiering dyrere og svække investeringer og vækst, hvis finanssektoren fortsat holdes uden for lettelsen af selskabsskatten.
Københavnerne har fået flere lejligheder at vælge imellem9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligmarkedet for september 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum