Dyreværnet udvider med nyt internat i Aalborg
9.3.2026 13:00:00 CET | Dyreværnet | Pressemeddelelse
Som følge af Dansk Dyreværn Aalborgs beslutning om opløsning står Dyreværnet til overtagelse af foreningens internat i Nibe.

På baggrund af et enigt flertal på Dansk Dyreværn Aalborgs ekstraordinære generalforsamling, afholdt 3. marts 2026, traf de fremmødte medlemmer endelig beslutning om, at foreningen skulle opløses. Samtidig blev det besluttet, at foreningens aktiver skulle overgå til Dyreværnet, der i forvejen driver dyreinternater i Rødovre og Kolding.
Når de formelle processer omkring overtagelsen er på plads, forventeligt i løbet af det tidlige forår, vil Dansk Dyreværn Aalborgs aktiver overgå til Dyreværnet, som herefter vil overtage ejerskabet af internatbygningerne på adressen Råhøj 40, 9240 Nibe.
Formand for Dansk Dyreværn Aalborg, Marianne Becker Olsen, udtaler:
”Efter en periode med økonomiske udfordringer har vi fundet det rigtigt at opløse foreningen og finde den rette arvtager til den mission, som Dansk Dyreværn Aalborg har udført i over 70 år. Det er naturligvis med et tungt hjerte, men omvendt kan vi spejle os i Dyreværnets arbejde og værdier, og vi ser nu frem til, at mange af foreningens medlemmer og tilknyttede ildsjæle kan fortsætte som en del af Dyreværnet – og at arbejdet med at hjælpe og redde dyr ud fra internatet i Nibe består.”
Bedre geografisk dækning og ekstra kapacitet
Med tilføjelsen af internatet i Nibe får Dyreværnet en bedre dækning og kapacitet i Jylland, ligesom Aalborg-egnen og Nordjylland altså kan glæde sig over, at det velkendte dyreinternat i Nibe fortsat vil være i drift.
”Vi er rigtig glade for, at Dansk Dyreværn Aalborg har valgt Dyreværnet til at fortsætte arbejdet med at drive internatet i Nibe. Foreningen har ydet en kæmpe indsats for hunde i nød gennem mange år – og på ren ildsjælenergi. Det er beundringsværdigt, og vi kommer naturligvis til at fortsætte deres kamp for at hjælpe og redde så mange dyr som muligt; det er det, vi er her for,” udtaler direktør i Dyreværnet Henrik Knaack.
Forude venter klargøring til fuld drift
Internatet i Nibe skal igennem en større klargøring til modtagelse af hunde, katte og andre smådyr, inden det kan genåbne på fuld drift:
”Internatet i Nibe er kun indrettet til hunde, men vi vil gerne gøre plads til andre arter også, så vi kan hjælpe endnu flere kæledyr. Lige nu er vi kun i Kolding, når vi taler Jylland, og det er klart en fordel for alle parter, ikke mindst dyrene, at de ikke skal transporteres over lange distancer. Men det kræver, at vi bruger lidt tid på klargøring, og vi regner med en blød opstart på vej mod fuld drift i det nye år,” fortæller internatschef Maria Rønde Jakobsen, som ser meget frem til kapacitetsudvidelsen.
Når internatet i Nibe er klargjort, vil Dyreværnets samlede kapacitet være ca. 175 dyr, hvilket i runde tal svarer til en årlig gennemstrømningskapacitet på ca. 2.600 dyr.
Dyreværnets internatkapacitet fordelt på internater
- Rødovre: 100 dyr (årlig gennemstrømningskapacitet ca. 1500)
- Kolding: 50 dyr (årlig gennemstrømningskapacitet ca. 750)
- Nibe: 25 dyr (årlig gennemstrømningskapacitet ca. 350)
Samlet set hjælper Dyreværnet op mod 10.000 dyr om året
- Dyreværnets dyreambulancer kører på anmeldte dyreværnssager i hele landet.
- Frynseklinikken, Dyreværnets mobile dyreklinik målrettet udsatte borgere, kører til væresteder i hele landet efter fast køreplan.
- Dyreværnets internater tager imod sunde og raske kæledyr fra borgere, som ikke længere har mulighed for at tage vare på deres dyr.
Nøgleord
Kontakter
Tina J. HindsboKommunikationschefDyreværnet
Tlf:50603550tina@dyrevaernet.dkBilleder

Links
Dyreværnet blev stiftet i 1898 og er en af verdens ældste dyreværnsorganisationer
Vores formål er at fremme dyrevelfærd i Danmark samt vinde og udbrede forståelse for dyrebeskyttelsens hovedopgaver, herunder at stoppe dyrplageri og aflivning af sunde og raske dyr.
Vi mener, at alle kæledyr i Danmark fortjener gode vilkår og et godt hjem, og det arbejder vi aktivt for ved at holde os tæt på såvel de lovgivende som udøvende magter – og gennem vores mange aktiviteter:
Hver dag modtager Dyreværnet op mod 10 anmeldelser om misrøgtede dyr. Dem tager vi alvorligt, og vi redder ca. 500 dyr om året i hele Danmark. Herudover tager vi imod et stort antal dyr fra familier, som ikke længere kan tage sig af deres kæledyr. Endelig har vi mobile dyrlægeklinikker, der kører rundt i hele Danmark og tilbyder hjælp til socialt udsatte og deres dyr, der hvor de er.
Fra vores internater i Rødovre og Kolding formidler vi årligt ca. 1.500 hunde, katte, kaniner, gnavere og andre smådyr til nye, kærlige hjem.
I 2025 har Dyreværnet samarbejder med Københavns Politi samt Københavns Vestegns og Nordsjællands Politikredse, som kan indlevere herreløse dyr og notitsdyr til vores akutafdeling døgnet rundt.
Dyreværnet beskæftiger ca. 60 medarbejdere i udryknings- og internattjeneste samt administration. Hertil kommer et korps på ca. 140 frivillige, som hver dag hjælper med at passe og pleje vores mange internatdyr – og går til hånde efter behov.
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Hvem er Dyreværnet?11.2.2026 07:00:00 CET | Nyhed
Det har vi lavet en lille film om, for vi ved godt, at det ikke er alle, der kender os og ved, at vi arbejder med dyrebeskyttelse i hele Danmark med fokus på kæledyr.
Joan og Bendt takker af som frivillige efter 20 år5.2.2026 07:00:00 CET | Nyhed
Siden januar 2006 har Joan og Bendt Refsgaard hver tirsdag stemplet ind som frivillige på Dyreværnets internat i Rødovre. Det har været et fast holdepunkt i deres pensionisttilværelse og en kæmpe hjælp for Dyreværnet gennem alle årene.
Vi redder alle de kæledyr, vi kan20.1.2026 07:00:00 CET | Nyhed
I Dyreværnet hjælper og redder vi alle de kæledyr, vi kan. Og vi afliver ikke sunde og raske dyr, der kan omplaceres til nye familier. Vi gør alt, hvad vi overhovedet kan, men det er desværre ikke alle dyr, vi kan tage ind.
Vildtkamera skal hjælpe med at finde flere nødstedte dyr15.1.2026 07:00:00 CET | Nyhed
Dyreværnet bliver jævnligt kaldt ud på politisager, hvor der er dyr i hjemmet, men vi ved ikke altid, hvilke eller hvor mange dyr der er tale om. Derfor har vi købt et antal vildtkameraer, som skal hjælpe os med at finde frem til dyrene hurtigere.
Ny hjemmeside giver Dyreværnet en tydeligere profil og besøgende en markant bedre brugeroplevelse11.12.2025 09:39:09 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnet står vagt om dyrene med fokus på kæledyr. Det har vi gjort siden 1898, og det bliver vi ved med. Vi arbejder på at blive langt bedre til at kommunikere, hvem vi er og om de opgaver, vi løser til gavn for både dyr og mennesker. Vores nye hjemmeside er krumtappen i det arbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum