Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring
5.3.2026 11:45:21 CET | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier.

Rapporten, From Strategy to Action: Closing the European Innovation and Technology Gap, advarer om, at Europa risikerer at miste yderligere fodfæste inden for centrale teknologier som kunstig intelligens, kvanteteknologi, biotech og dual use innovation, hvis ikke de nuværende barrierer for at skalere nye virksomheder fjernes.
“Europa står ved et historisk vendepunkt, og hvis vi ikke mobiliserer vores offentlige værktøjer langt mere sammenhængende og hurtigere, risikerer vi at blive brugere af teknologier skabt andre steder, i stedet for selv at være med til at forme dem,” siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.
“Universiteterne spiller en nøglerolle i at vende den udvikling. Europas teknologiske robusthed afhænger af, at vi tør tage chancer og at vi organiserer vores innovationssystem, så det matcher den skala, deeptech udvikling kræver.”
Hvorfor forskningsgennembrud bremses inden de når markedet
Rapporten bygger på resultater fra ASCEND Innovation Conference, som DTU afholdt i november 2025 i samarbejde med Uddannelses og Forskningsministeriet under det danske EU formandskab. Den samler indsigter fra forskere, investorer, erhvervsfolk og beslutningstagere.
Ifølge rapporten skaber Europa fortsat stærke forskningsgennembrud. Den fremhæver dog samtidig fremhæver et mønster, der går igen på tværs af EU: forskning bliver ikke automatisk omsat til stærke virksomheder. Startups har ofte svært ved at få deres første kunder, oplever lange ventetider for adgang til testfaciliteter, eller bliver bremset af forskelle i nationale regler. Rapporten peger på tre tilbagevendende flaskehalse:
- Universiteterne kan ikke støtte unge deeptech virksomheder længe nok på grund af uklare statsstøtteregler.
- Der mangler tidlige kunder, det være sig offentlige institutioner og private virksomheder, og efterspørgslen efter nye teknologier forbliver derfor spredt, fordi teknologier ikke bliver testet, valideret eller købt tidligt i udviklingen.
- Europas industrielle kapacitet er svækket af ujævn fordeling og stigende outsourcing, hvilket presser virksomheder til at lave prototyper eller opskalere uden for Europa.
Tilsammen forsinker disse barrierer vejen fra forskning til marked og gør det vanskeligere for europæiske iværksættere at bygge globalt konkurrencedygtige virksomheder. Det efterlader Europa sårbar på områder, hvor tempo og skala er helt afgørende.
Et konstruktivt bidrag til Europas skaleringstrategi
Rapporten fremlægger en række anbefalinger, der skal give deeptech virksomheder tydeligere veje fra forskning til marked. I stedet for abstrakte visioner fokuserer rapporten på praktiske tiltag, der kan gennemføres inden for de eksisterende rammer i EU og medlemslandene:
- Giv universiteterne klarere regler, så de uden juridisk usikkerhed kan tilbyde laboratorier, faciliteter og inkubationsmiljøer til nye startups.
- Etabler en “Venture Customer Journey”. En model, hvor offentlige aktører kan fungere som tidlige kunder ved at indkøbe prototyper og teste løsninger.
- Udrul Scaleup Europe Fund, som kan foretage investeringer i 100 mio. euro klassen og hjælpe vækstvirksomheder med at skalere i Europa.
- Indfør et fælles EU rammeværk for regulatoriske testmiljøer (regulatory sandboxes) for at mindske fragmentering og understøtte hurtigere afprøvning af nye teknologier.
- Styrk Charter of Access, så Europas forsknings og teknologiinfrastrukturer bliver lettere for startups at bruge med klarere regler om IP, priser og databeskyttelse.
Ved at præsentere en evidensbaseret og operationel politisk værktøjskasse ønsker DTU at støtte de europæiske institutioner i arbejdet for at styrke Europas teknologiske suverænitet og langsigtede konkurrencekraft.
Marianne Thellersen, Koncerndirektør for Innovation & Entrepreneurskab ved DTU, står i spidsen for lanceringen af rapporten i Bruxelles den 5. marts og understreger betydningen af at skabe øget efterspørgsel:
“Deeptech virksomheder kan ikke skalere alene på idéer og opfindsomhed, da innovation først gør en forskel, når nogen er villige til at tage den i brug. Derfor har Europa brug for tidlige kunder, der tester, validerer og bruger nye teknologier, før markederne omkring dem er fuldt udviklet. Uden en mere målrettet indsats for at skabe disse tidligere muligheder vil vores mest lovende virksomheder fortsætte med at søge mod økosystemer, hvor innovation bliver taget i brug langt hurtigere end her.”
-
Om rapporten
From Strategy to Action: Closing the European Innovation and Technology Gap er udarbejdet af Hello Tomorrow og DTU og finansieret af Novo Nordisk Fonden.
Rapporten samler indsigter fra ASCEND Innovation Conference og præsenterer anbefalinger til implementeringen af EU’s Startup og Scaleup strategi.
Nøgleord
Kontakter
Anders Overgaard BjarklevRektorDTU
Tlf:+45 4525 1000dtu-rektor@adm.dtu.dkMarianne ThellersenKoncerndirektør for Innovation og Entrepreneurskab
Tlf:+45 40 51 44 10mthel@adm.dtu.dkDTU Presse
Pressekontakten varetages alle hverdage fra kl. 9-16
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater26.2.2026 13:10:29 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet grønt lys for at alle DTU’s 32 kandidatretninger kan optage studerende på den såkaldte 1+2-ordning, der åbner for mere fleksible, arbejdsmarkedsrettede kandidatveje.
Første kirurg ansat på DTU19.2.2026 10:00:35 CET | Pressemeddelelse
Overlæge Tobias Todsen fra Rigshospitalet er den første kirurg, der bliver ansat som klinisk professor på DTU. Med sig har han daglige erfaringer med at operere kræftpatienter – og erfaring som medstifter af en spinout virksomhed, der bygger på en 3D ultralydsteknologi til at forbedre præcision ved kræftkirurgi.
DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi18.2.2026 09:37:14 CET | Pressemeddelelse
Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring 2 mia. kr. over en femårig periode, blev der taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut.
Mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere12.2.2026 13:09:43 CET | Pressemeddelelse
Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler.
Skånsomt implantat kan lyse, lytte og give medicin i hjernen5.2.2026 13:20:38 CET | Pressemeddelelse
En ny type hjerneimplantat kan få betydning for både hjerneforskning og fremtidige behandlinger af neurologiske sygdomme som epilepsi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum