Socialpædagogernes formand: Rigtig god overenskomstaftale for regionalt ansatte
2.3.2026 18:14:57 CET | Socialpædagogerne | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god aftale, som Forhandlingsfællesskabet og Danske Regioner mandag indgik. Sådan lyder det fra en af hovedforhandlerne, Socialpædagogernes formand Benny Andersen, som peger på reallønsstigninger og øget fleksibilitet som vigtige sejre for regionalt ansatte.

Mens forhandlingerne om en overenskomstaftale på det kommunale område måtte ud i næsten to ugers tovtrækkeri, gik det anderledes hurtigt på det regionale område.
Efter godt et døgns afsluttende forhandlinger kunne repræsentanter fra Forhandlingsfællesskabet og Danske Regioner trykke hånd på en ny aftale.
Det er blevet et godt forlig, fortæller Socialpædagogernes formand Benny Andersen, som er en af hovedforhandlerne på lønmodtagernes side.
”Aftalen med Danske Regioner er blevet rigtig god. Det er positivt, at vi har sikret generelle lønstigninger, organisationsmidler og forbedringer, der giver mere fleksibilitet og tryghed i hverdagen – blandt andet med børnepakke og barsel. Der indføres desuden en fritvalgskonto og en ny fritvalgsdag til de medarbejdere, der ikke har omsorgs- eller seniordage. Det betyder, at de ansatte i regionerne, herunder socialpædagogerne, får pæne reallønsstigninger og bedre muligheder for at få arbejdsliv og familieliv til at hænge sammen,” siger Benny Andersen, formand for Socialpædagogerne.
Aftale etablerer nyt organ
Mellem søndag og mandag forhandlede parterne natten igennem. Derfor er det en træt, men glad Benny Andersen, som gør status, efter at aftalen er indgået.
Han fremhæver også nye elementer i aftalen:
”I hver region etableres der et nyt rådgivende forhandlingsorgan, som skal skabe mere gennemsigtighed og bedre rammer for de lokale lønforhandlinger. Det ændrer ikke ved, at løn fortsat forhandles lokalt, som vi kender det. Men det kan give et bedre afsæt for reelle forhandlinger og klare tidsfrister. Samlet set står vi med et solidt regionalt forlig, som giver os et godt udgangspunkt for de kommende organisationsforhandlinger,” siger Benny Andersen.
Nøgleord
Kontakter
Niels SøndergaardPresseansvarlig
Tlf:+45 23691899nis@sl.dkOm Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Socialpædagogernes formand: Rigtig god overenskomst for kommunalt ansatte sikrer pæne reallønsstigninger25.2.2026 18:10:31 CET | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god ny overenskomstaftale, som parterne på det kommunale område kan præsentere. Sådan lyder det fra en af hovedforhandlerne, Socialpædagogernes formand Benny Andersen, som peger på en pæn reallønsfremgang, ny fritvalgskonto med en fritvalgsdag og bedre muligheder for at blive hjemme med syge børn som vigtige resultater.
Politiske tiltag mod svindel på private botilbud er gode – men det er ikke nok9.1.2026 12:42:16 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sammen med Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti og Radikale Venstre præsenteret en politisk aftale, som skal forhindre snyd og svigt på private botilbud. Der er gode tiltag i udspillet, men det er desværre ikke nok til at stoppe svindlen, mener Socialpædagogernes formand, Benny Andersen.
Socialpædagogernes formand: Der må sættes hårdt ind over for snyd og svigt på private botilbud25.11.2025 11:00:11 CET | Pressemeddelelse
Det er helt grotesk, når Hvidvasksekretariatet i en undersøgelse slår fast, at penge til sociale tilbud kan ende i hænderne på organiserede kriminelle. Det mener Socialpædagogernes formand, som vil have reelle løsninger på bordet.
Socialpædagogernes formand: Fuld opbakning til forslag om arbejdsklausuler på socialområdet23.9.2025 12:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Der skal kunne stilles krav om, at sociale tilbud har ordnede forhold for de ansatte gennem en overenskomst eller lignende aftale. Det foreslår Peter Rahbæk Juel, som er borgmester i Odense og næstformand for Kommunernes Landsforening på baggrund af sager om snyd og svigt på private botilbud. Forslaget får fuld opbakning fra fagforeningen Socialpædagogerne.
Socialpædagogerne: Sådan skal vi bekæmpe snyd og svigt på private bosteder1.9.2025 14:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt grotesk, at der igen og igen dukker sager op om snyd og svigt på private bosteder. Sådan lyder det fra Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, i kølvandet af den efterretningsvurdering fra National enhed for Særlig Kriminalitet, som dagbladet Politiken har kunnet fortælle om. Benny Andersen peger blandt andet på, at man bør begrænse mulighederne for profit gennem en ’friskolemodel’.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum