Folketingsvalg med fokus på danskernes dagligdag
26.2.2026 14:30:38 CET | DSK - De Samvirkende Købmænd | Pressemeddelelse
Afgiftslettelser, fødevaremoms og indsatsen mod butikstyverier – det er de vigtigste prioriteter i købmændenes brancheorganisation.
Hos De Samvirkende Købmænd peger adm. direktør Jannick Nytoft på især tre emner, der får købmændenes bevågenhed under og efter folketingsvalget:
Fødevaremoms:
”Der er som bekendt indgået en bred aftale om ramme til nedsættelse af moms på fødevarer eller frugt og grønt Her er det vigtigt, at det politikerne har lovet før valget, bliver til virkelighed efter valget. Danmark har den højeste moms på helt basale fødevarer i Europa, og derfor bør rammen på de 6 mia. kroner også bruges til lavere moms – enten i form af en generel lavere moms på fødevarer eller 0-moms på frugt og grønt.”
Butikstyverier
”Endelig er antallet af anmeldte butikstyverier steget med ca. 70% i forhold til årene forud for Covid-19. Også her er det vigtigt at en kommende regering har fokus på at nedbringe en form for kriminalitet, der er eksploderet til skade for både de forretningsdrivende, de øvrige kunder og de butiksmedarbejdere, der møder de kriminelle i det daglige.”
Afgiftslettelser
”Det er vigtigt, at de afgiftslettelser på fødevarer, som danskerne blev lovet i forbindelse med finansloven, også bliver til virkelighed. Lovforslaget er fremsat og det brede politiske flertal er på plads, men nu kan loven først blive vedtaget efter valget”.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:+45 39 62 16 16Tlf:+45 2711 2073jny@dsk.dkOm De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
De Samvirkende Købmænd (DSK) er brancheorganisation for knap 1.500 købmænd i både Danmark og Grønland. Medlemmerne omfatter MENY, SPAR, Min Købmand og LetKøb samt REMA 1000, 7-Eleven, Løvbjerg Supermarked, ABC Lavpris, Circle K, Q8 og Alma. Dertil kommer grossisterne Dagrofa Foodservice og REMA distribution samt de to grønlandske medlemmer som er Pisiffik og Pilersuisoq. Udgangspunktet er, at sammen står vi stærkere!
Vi arbejder politisk for bedre vilkår for de danske købmænd, hvor vi løbende formår at skabe resultater til gavn for de mange engagerede købmænd rundet om i landet. Takket være sammenholdet om en stærk brancheorganisation har DSK mulighed for at påvirke politiske forhandlinger om bl.a. butikstyveri, grænsehandel, fødevarelovgivning, afgifter, planlov osv.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skærpede straffe for butikstyveri er et vigtigt skridt19.2.2026 16:35:33 CET | Pressemeddelelse
De Samvirkende Købmænd (DSK) hilser regeringens nye initiativer mod butikstyveri velkommen.
DSK hilser lavere fødevaremoms velkommen28.1.2026 10:24:45 CET | Pressemeddelelse
Danskerne har et udbredt ønske til en lavere moms på fødevarer. Det ønske er blevet hørt, når regeringen og en række partier nu er blevet enige om at afsætte seks milliarder kroner fra 2028 til nedsættelse af fødevaremomsen.
Købmænd jubler: Lavere fødevaremoms er vejen til billigere mad27.1.2026 11:45:41 CET | Pressemeddelelse
Finansminister Nicolai Wammen mødes tirsdag eftermiddag med en række partier for at forhandle om fødevaremoms. Dagbladet Børsen erfarer, at momsen skal sænkes med et beløb, der svarer til 6 mia. kr. om året fra 2028 og frem.
Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt16.1.2026 07:05:43 CET | Pressemeddelelse
I sin nytårstale varslede statsminister Mette Frederiksen ændringer i momsen på fødevarer som et middel mod de høje fødevarepriser. Regeringen har peget på to mulige modeller, som Folketinget i disse uger forhandler om: Enten nulmoms på frugt og grønt eller en mindre nedsættelse af momsen på alle fødevarer.
Julen er også højsæson for butikstyveri – nye tal viser markant stigning30.12.2025 07:32:49 CET | Pressemeddelelse
Julen er hjerternes fest – men for mange købmænd er det også årets mest tyveriudsatte periode. En ny analyse fra De Samvirkende Købmænd (DSK) viser, at der i årets sidste kvartal anmeldes markant flere butikstyverier end resten af året.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum