DI - Dansk Industri

DI: Skadeligt forslag om formueskat

26.2.2026 13:17:49 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Del

Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.

Politisk direktør Morten Høyer, Dansk Industri. Foto: Bürojantzen.
Politisk direktør Morten Høyer, Dansk Industri. Foto: Bürojantzen.

Det skaber stor frustration i Dansk Industri (DI), at Socialdemokratiet går til valg på at indføre en formueskat. Med forslaget risikerer Socialdemokratiet at sende arbejdspladser ud af landet, og det vil få konsekvenser for vores velfærdssamfund.

- Det er skadeligt, at Socialdemokratiet går til valg på at indføre en formueskat. Det er gift for alle arbejdspladser, iværksættere og hele Danmark. Hvis der er noget, vi kan lære af Norge, så er det hvor alvorlige konsekvenser, det kan få i Danmark, hvis den bliver indført, siger Morten Høyer, politisk direktør i DI

Ifølge DI rammer formueskatten iværksætteriet hårdt. Formueskatten vil beslaglægge en del af de penge, iværksættere geninvesterer i nye produkter og medarbejdere.

- Iværksættere lever ofte årevis uden overskud. De geninvesterer i at udvikle virksomheden og skabe nye arbejdspladser. Jeg begriber ikke, hvorfor Socialdemokratiet vil modarbejde det, og det velfærdssamfund, der er afhængigt af, at folk går på arbejde, siger Morten Høyer

Dansk Industri understreger samtidig, at Danmark er dybt afhængig af internationale investeringer og talent. I en global økonomi kan både kapital og kompetencer flytte sig hurtigt, hvis rammevilkårene forringes.

- Danmark er ikke en ø uden forbindelse til omverdenen. Vi konkurrerer med alle andre lande om de bedste hænder og hoveder. I Norge ser de allerede konsekvenserne, og I Danmark risikerer vi ligeledes at vores arbejdspladser og skattekroner flytter til udlandet, siger Morten Høyer og fortsætter:

- Det er ubegribeligt, hvordan et problem med manglende boliger i København, der presser priserne op, kan blive til en strafskat på iværksættere og folk der vil investere penge i Danmark, siger Morten Høyer

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Ben Ron, tlf.2830 5452, e-mail benr@di.dk

Links

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.

Ny nordjysk alliance vil kæmpe for mere ørenlyd på Christiansborg25.8.2026 17:03:19 CEST | Pressemeddelelse

En historisk bred alliance på tværs af det offentlige og private virksomheder i Nordjylland vil kæmpe for at få markant mere ørenlyd på Christiansborg. Samtlige 11 kommuner, Region Nordjylland, Aalborg Universitet og DI Nordjylland står bag den nye alliance, Nordjysk Vækstalliance. Alliancen vil kæmpe for, at en række konkrete nordjyske udfordringer kommer til at fylde mere i den politiske debat herhjemme. Det gælder f.eks. spørgsmål om investeringer i infrastruktur og elnettet.

Nordjysk Erhvervstopmøde 2026 drøfter landsdelens fremtidige vækst20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation

Nordjysk Erhvervstopmøde samler omkring 700 virksomhedsledere, politikere, forskere, uddannelsesledere og andre centrale beslutningstagere fra hele landsdelen. Topmødet er blevet et af Nordjyllands vigtigste mødesteder for dialog om erhvervsudvikling, vækst og fremtidige rammevilkår. På årets topmøde sættes der særligt fokus på, hvordan Nordjylland kan styrke sin konkurrencekraft og skabe grundlag for vækst og arbejdspladser i de kommende år.

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret og danske virksomheder, lyder budskabet fra DI Forsvar og Sikkerhed forud for DALO Industry Days.

Danish.Care opruster den politiske indsats med ansættelse af Head of Public Affairs10.8.2026 15:09:13 CEST | Pressemeddelelse

Danish.Care og Dansk Industri (DI) styrker nu den politiske interessevaretagelse for virksomhederne indenfor hjælpemiddel- og velfærdsteknologi med ansættelsen af Charlotte Enevoldsen som Head of Public Affairs. Ansættelsen sker som led i foreningens nye samarbejde med Dansk Industri (DI) og en ambition om at sætte endnu større politisk fokus på teknologiens rolle i fremtidens sundheds- og ældreområde.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye