Innovationsfonden

Bakteriers naturlige fjender skal bekæmpe turistdiarré

17.3.2026 08:00:00 CET | Innovationsfonden | Pressemeddelelse

Del

Et nyt dansk forskningsprojekt fra Københavns Universitet, Statens Serum Institut og biotech-virksomheden SNIPR Biome sigter mod at lave et produkt, der kan forebygge turistdiarré og spare millioner af rejsende for sygdom. Samtidig mindskes behovet for antibiotika.

Kernen i EntroGuard er en ny biologisk metode baseret på bakteriofager – naturligt forekommende virus, der udelukkende angriber bakterier.
Kernen i EntroGuard er en ny biologisk metode baseret på bakteriofager – naturligt forekommende virus, der udelukkende angriber bakterier.

Turistdiarré er verdens mest udbredte rejseinfektion og rammer hvert år millioner af mennesker. Sygdommen koster både rejsende og samfundet dyrt i mistede feriedage, hospitalsindlæggelser og behandling. Alligevel findes der i dag ingen anbefalet, effektiv forebyggelse. 

Det vil et nyt dansk forskningsprojekt nu ændre på. 

Et hold af mikrobiologer fra Københavns Universitet har sammen med Statens Serum Institut og biotech-virksomheden SNIPR Biome modtaget en investering på 12,2 millioner kroner fra Innovationsfonden til projektet EntroGuard, som over de næste fire år skal udvikle et nyt, naturligt forebyggelsesmiddel mod turistdiarré. 

Målet er ambitiøst: at kunne bekæmpe mere end 90 procent af de bakterier, der typisk forårsager diarré hos rejsende.

- Turistdiarré er et massivt globalt problem, men samtidig et område, hvor der stort set ikke er sket innovation i årtier. Med EntroGuard får vi mulighed for at udvikle den første reelt effektive forebyggelse, siger projektleder og Professor i mikrobiologi ved Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet, Lars Hestbjerg Hansen. 

Bakteriofager: Naturens egne bakteriedræbere 

Kernen i EntroGuard er en ny biologisk metode baseret på bakteriofager – naturligt forekommende virus, der udelukkende angriber bakterier. 

Forskerne udvikler en såkaldt enhanced phage-cocktail, bestående af omkring 40 nøje udvalgte og sikre bakteriofager. Cocktailen kombineres med probiotiske mælkesyrebakterier i en kapsel og designes til målrettet at neutralisere de bakterier, der oftest forårsager turistdiarré, herunder E. coli, Salmonella, Campylobacter og Shigella. 

Metoden er inspireret af naturens egne mekanismer til at regulere bakterier i miljøet.

- Bakteriofager findes overalt, hvor der er bakterier. Vi har blandt andet fundet mange af dem i spildevand og andre miljøer, hvor sygdomsfremkaldende bakterier allerede lever. Det er naturens egen måde at holde bakterier i balance på – og den strategi overfører vi nu til et produkt, der kan hjælpe mennesker, siger Professor Lars Hestbjerg Hansen. 

Forebygger antibiotikaresistens

Ud over potentialet for at forebygge millioner af sygdomstilfælde har EntroGuard en vigtig ekstra gevinst: Produktet kan fungere som et alternativ til antibiotika og dermed bidrage til at bremse den globale spredning af antibiotikaresistens.

- Ved at forebygge infektionerne, før de opstår, mindsker vi behovet for antibiotika. Det gør EntroGuard interessant – ikke kun for rejsende, men også i et bredere globalt sundhedsperspektiv, siger Lars Hestbjerg Hansen. 

Projektet samler forskere fra Københavns Universitet, Statens Serum Institut og SNIPR Biome og kombinerer ekspertise inden for mikrobiologi, sygdomsovervågning og udvikling af bakteriofag-baserede produkter. 

Målet er en sikker, naturlig og effektiv forebyggelse, der kan forbedre rejsendes hverdag – og samtidig bidrage til løsningen af en voksende global sundhedsudfordring. 

Fakta 

  • Innovationsfondens investering: 12,2 mio. kr. 

  • Samlet budget: 16,4 mio. kr. 

  • Varighed: 4 år (2026-2030) 

  • Officiel titel: EntroGuard - Developing the first efficient bacteriophage product against enteropathogenic bacteria causing travelers' diarrhea and other infections 

Om partnerne 

EMG gruppen, Københavs Universitet 

Environmental Microbial Genomics, ledet af professor Lars Hansen, er en internationalt anerkendt forskningsgruppe med mange års erfaring indenfor bakteriofager – fra karakterisering og genomsekventering til præservering. Gruppen råder over en biobank med mere end 800 velkarakteriserede bakteriofager, heraf mange aktive mod humanpatogene bakterier, og har udviklet effektive high-throughput-metoder til isolering af nye bakteoriofager.  

SNIPR biome 

SNIPR er et dansk biotek-selskab i klinisk udviklingsfase, der baner vejen for CRISPR- medicin ved præcist at målrette bakterier eller genmodificere bakterieceller. Selskabet var først til at give CRISPR-terapi oralttil mennesker. SNIPR001 testes nu i et fase 1b-studie på otte amerikanske kræftcentre, med støtte fra CARB-X, og teknologien anvendes også i samarbejder med flere internationale organisationer.  

Statens Serum Institut 

Sektion for Fødevarebårne Infektioner på Statens Serum Institut overvåger tarminfektioner, der typisk smitter via mad og vand. Teamet analyserer bakterier fra patienter og har derfor indgående viden om, hvilke bakterier der forårsager sygdom i Danmark og i forbindelse med rejser til udlandet. Sektionen stiller både sin ekspertviden og et unikt materiale af tidligere analyserede bakterier til rådighed for projektet.   

Kontakter

Lars Hestbjerg HansenProfessorInstitut for Plante og Miljøvidenskab, Københavns Universitet

Tlf:28752053lhha@plen.ku.dk

Om Innovationsfonden

Innovationsfonden accelererer forskning og innovation til løsninger, der styrker det danske samfunds konkurrenceevne og bæredygtighed.

Følg pressemeddelelser fra Innovationsfonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Innovationsfonden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye