Socialpædagogernes formand: Rigtig god overenskomst for kommunalt ansatte sikrer pæne reallønsstigninger
25.2.2026 18:10:31 CET | Socialpædagogerne | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god ny overenskomstaftale, som parterne på det kommunale område kan præsentere. Sådan lyder det fra en af hovedforhandlerne, Socialpædagogernes formand Benny Andersen, som peger på en pæn reallønsfremgang, ny fritvalgskonto med en fritvalgsdag og bedre muligheder for at blive hjemme med syge børn som vigtige resultater.

Onsdag var der hvid røg fra overenskomstforhandlingerne for landets cirka 500.000 kommunalt ansatte.
Forhandlingsfællesskabet og Kommunernes Landsforening er blevet enige om en treårig overenskomst med en samlet økonomisk ramme på 9,2 procent. Hertil kommer en ekstra lønstigning på 0,2 procent, der skyldes en teknisk korrektion i forhold til lønnen på det private område, i alt 9,4 procent.
Det giver blandt andet plads til generelle lønstigninger på 6,27 procent, som sikrer en pæn reallønsfremgang til alle ansatte i kommunerne. Derudover kommer der to procent til organisationsmidler og en række yderligere tiltag, der styrker og udvikler de kommunale overenskomster.
Det er derfor en tilfreds formand for Socialpædagogerne, Benny Andersen, som gør status efter at have været med som hovedforhandler i de intense forhandlinger.
”Det er en rigtig god overenskomstaftale, som vi i Forhandlingsfællesskabet har indgået med Kommunernes Landsforening. Det har været lange og svære forhandlinger med mange komplekse udfordringer og uenigheder. Men vi står nu med en aftale, som vi er rigtig godt tilfredse med. Det er en aftale med en solid og god økonomisk ramme, og som sikrer både pæne reallønsstigninger og mere fleksibilitet for blandt andre de mange socialpædagoger, som er ansat i kommunerne. Derudover har vi fået en ny fornuftig lokallønsaftale, som giver vores tillidsrepræsentanter bedre vilkår, når de skal forhandle løn lokalt. Det er jeg rigtig glad for,” siger Benny Andersen, formand for Socialpædagogerne.
Han glæder sig også over, at kommunalt ansatte fremover får bedre fleksibilitet i arbejdslivet. Det skyldes blandt andet, at den nye aftale giver mulighed for at være hjemme med syge børn på både hjemkaldelsesdagen og op til tre dage derefter. Desuden indføres en fritvalgskonto samt en ny fritvalgsdag til de medarbejdere, der ikke har omsorgs- eller seniordage.
Benny Andersen fremhæver derudover, at socialpædagoger er omfattet af en rekrutteringspulje – og socialpædagogiske ledere, der er på lederoverenskomsten, bliver omfattet af en lederpulje. Det vil medføre ekstra lønkroner til socialpædagogerne.
Ser frem til forhandlinger om organisationspuljer
Overenskomstaftalen indebærer også, at der afsættes to procent af den økonomiske ramme til såkaldte organisationspuljer. Her forhandles der direkte om specifikke forbedringer i løn- og arbejdsvilkår på Socialpædagogernes overenskomster.
Det er forhandlinger, som Benny Andersen glæder sig til at skulle i gang med:
”Det er værd at huske på, at vi er gået ind i disse overenskomstforhandlinger på ryggen af det historiske lønløft fra trepartsaftalen og OK24, hvor vi sikrede, at socialpædagoger var en af de faggrupper, der fik de allerstørste lønstigninger. Vi står simpelthen et bedre sted, og det smitter i den grad af på den virkning, som den nye overenskomst har for socialpædagoger. Nu skal vi forhandle om organisationspuljer på vores egne overenskomster på det kommunale område. Med den ramme vi nu har fået, har vi et rigtig godt afsæt for at kunne levere gode forbedringer målrettet lige præcis arbejdsvilkårene på det socialpædagogiske område. Derfor går vi løsningsorienteret ind i forhandlingslokalet og forventer et godt resultat,” siger Benny Andersen.
Kontakter
Niels SøndergaardPresseansvarlig
Tlf:+45 23691899nis@sl.dkOm Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Politiske tiltag mod svindel på private botilbud er gode – men det er ikke nok9.1.2026 12:42:16 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sammen med Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti og Radikale Venstre præsenteret en politisk aftale, som skal forhindre snyd og svigt på private botilbud. Der er gode tiltag i udspillet, men det er desværre ikke nok til at stoppe svindlen, mener Socialpædagogernes formand, Benny Andersen.
Socialpædagogernes formand: Der må sættes hårdt ind over for snyd og svigt på private botilbud25.11.2025 11:00:11 CET | Pressemeddelelse
Det er helt grotesk, når Hvidvasksekretariatet i en undersøgelse slår fast, at penge til sociale tilbud kan ende i hænderne på organiserede kriminelle. Det mener Socialpædagogernes formand, som vil have reelle løsninger på bordet.
Socialpædagogernes formand: Fuld opbakning til forslag om arbejdsklausuler på socialområdet23.9.2025 12:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Der skal kunne stilles krav om, at sociale tilbud har ordnede forhold for de ansatte gennem en overenskomst eller lignende aftale. Det foreslår Peter Rahbæk Juel, som er borgmester i Odense og næstformand for Kommunernes Landsforening på baggrund af sager om snyd og svigt på private botilbud. Forslaget får fuld opbakning fra fagforeningen Socialpædagogerne.
Socialpædagogerne: Sådan skal vi bekæmpe snyd og svigt på private bosteder1.9.2025 14:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt grotesk, at der igen og igen dukker sager op om snyd og svigt på private bosteder. Sådan lyder det fra Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, i kølvandet af den efterretningsvurdering fra National enhed for Særlig Kriminalitet, som dagbladet Politiken har kunnet fortælle om. Benny Andersen peger blandt andet på, at man bør begrænse mulighederne for profit gennem en ’friskolemodel’.
For få optagede understreger behov for ny uddannelse til socialpædagoger27.7.2025 21:13:35 CEST | Pressemeddelelse
Igen falder antal optagede på pædagoguddannelsen, viser nye optagetal. Det understreger ifølge Socialpædagogernes formand Benny Andersen behovet for den nye uddannelse til socialpædagoger, som skal styrke den socialpædagogiske specialisering markant og tiltrække langt flere studerende. Og som er på vej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum