Sundhed og Omsorg må holde igen: Skal bruge 90 millioner kroner mindre
26.2.2026 12:15:00 CET | Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg | Pressemeddelelse
Sundhed og Omsorg skal i år bruge i omegnen af 90 millioner kroner mindre end planlagt. Rådmand Metin Lindved Aydin er ærgerlig over den økonomiske opbremsning, og han vil sikre, at beboerne på plejehjem og dem, der får hjælp af ældreplejen i eget hjem, ikke bliver berørt.

Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune skal i år reducere sit forbrug med cirka 90 millioner kroner. Området har samlet et budget på lidt mere end fire milliarder kroner.
Baggrunden er, at Aarhus Kommune samlet set skal holde sig inden for den aftalte serviceramme i 2026. Servicerammen betyder, at hvis kommunerne under ét bruger mere end aftalt med staten, kan det udløse økonomiske sanktioner. Samtidig har Magistratsafdelingen for Sociale Forhold og Beskæftigelse merudgifter, som skal håndteres inden for den samlede kommunale økonomi. Derfor skal Sundhed og Omsorg, og de andre magistratsafdelinger, bidrage til at sikre den samlede økonomiske balance.
”Vi har midlerne i Sundhed og Omsorg, men Aarhus Kommune skal samlet set overholde den økonomiske ramme. Derfor er vi nødt til at tilpasse vores forbrug. Det er et paradoks: Vi har pengene, men vi må ikke bruge dem. Det er vigtigt at understrege, at vi gør vores absolut bedste for, at det ikke får konsekvenser for borgerne”, siger Metin Lindved Aydin, rådmand for Sundhed og Omsorg.
Ansættelsesstop og færre indkøb
For at finde pengene indfører Sundhed og Omsorg straks et kvalificeret ansættelsesstop for administrative medarbejdere, administrative ledere og strategiske chefer. Samtidig begrænses indkøb af blandt andet møbler, IT-udstyr, inventar, velfærdsteknologi, hjælpemidler og træningsudstyr, og en række kompetenceudviklingsaktiviteter sættes på pause.
”Vi prioriterer kernevelfærden og finder reduktionerne dér, hvor det rammer aarhusianerne mindst muligt. Vi skal ikke forringe kvaliteten eller reducere i antallet af medarbejdere tæt på de mennesker, vi arbejder med hver eneste dag,” siger Metin Lindved Aydin.
Dernæst vil rådmanden gå i dialog med byrådet, medarbejderudvalg, ældrerådet og andre interessenter for at finde de resterende områder, hvor Sundhed og Omsorg er nødt til at udskyde sit forbrug.
Plejehjem og hjemmepleje friholdes
Der reduceres ikke i medarbejdere på plejehjemmene og i hjemmeplejen, understreger rådmanden. Den borgernære indsats friholdes, og der bliver ikke færre hænder i ældreplejen som følge af tiltagene.
”De ældres hverdag og den hjælp, de modtager, bliver ikke påvirket væsentligt. Vi tager ansvar for den samlede kommunale økonomi på en måde, der beskytter de ældre og sikrer stabil drift,” siger han.
Servicerammen gælder for Aarhus Kommune som helhed, og derfor bidrager alle områder til at sikre, at den overholdes.
Fakta: Hvor mange penge og hvorfor serviceloft?
-
Sundhed og Omsorg skal samlet set reducere udgifter for 100 millioner kroner. Af dem er 52 millioner kroner tvungen opsparing. De resterende 48 millioner kroner stammer fra den eksisterende opsparing, som Sundhed og Omsorg har budgetteret med at bruge til blandt andet en hurtigere indfasning af kvalitetsløftet til ældrereformen fra 2025. For at overholde servicerammen, må Sundhed og Omsorg nu ikke benytte den eksisterende opsparing. Derfor skal der udskydes udgifter for 48 millioner andre steder. Sundhed og Omsorg har allerede fundet 10 millioner kroner i opbremsningen, og derfor er det resterende beløb 90 millioner kroner.
-
Serviceloftet er en del af den aftale som regeringen og Kommunernes Landsforening hvert år indgår omkring rammerne for den samlede økonomi. Serviceloftet skal sikre at kommunernes forbrug holder sig indenfor bestemte rammer. Det er en vigtig del af landets samlede finanspolitik.
-
Det forventes, at der kan findes 35-45 millioner kroner ved at indføre de tre straksinitiativer: Ansættelsesstop af administrative medarbejdere og ledere, færre indkøb og reduktioner i kompetenceudviklingsaktiviteter. De resterende penge skal findes efter dialog med byrådets politikere og interessenter på området.
- Beslutningen skal vedtages i byrådet.
Pressefotos af rådmand Metin Lindved Aydin kan downloades fra https://aarhus.dk/om-kommunen/presserum/#sundhed-og-omsorg-ce
Kontakter
Alle pressehenvendelser skal rettes til:(modtager ikke sms)
Tlf:+45 23 35 19 20presse@mso.aarhus.dkOm Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune:
Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune arbejder med omsorg for ældre og sundhed for alle borgere.
Vi står for pleje og støtte til aarhusianere i både hjemmet og på plejehjem og er til stede i hele kommunen.
Sundhed og Omsorg omfatter 53 plejehjem og 32 hjemmeplejeteams, som hver uge leverer omkring 60.000 hjemmeplejebesøg til knap 7.000 borgere. Derudover driver vi 34 folkehuse, der skaber rammer for fællesskab, aktivitet og livskvalitet.
Indsatsen løftes af over 7.000 medarbejdere, som hver dag arbejder for tryghed, kvalitet og nærvær i mødet med borgerne.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum