84 andelshavere er med til at sætte retningen for Verdo-koncernen: Skal du være én af dem?
23.2.2026 13:56:46 CET | Verdo Energi og Forsyning | Pressemeddelelse
De færreste tænker over det til hverdag, men Verdo-koncernen, der samlet leverer vand og varme til mere end 100.000 kunder i Randers og Herning, er et andelsselskab og dermed ejet af forbrugerne. Nu er selskabet gået på jagt efter de 84 udvalgte, der skal repræsentere resten af kunderne de næste fire år i selskabets repræsentantskab.

Fra tirsdag den 24. februar til fredag den 20. marts kl. 23.59 kan randrusianere, der er varme- eller vandkunder i Verdo, stille op som kandidater i forbindelse med, at Verdo afholder repræsentantskabsvalg.
Med omkring 500 medarbejdere og en omsætning i omegnen af 3 mia. kroner er Verdo-koncernen et af landets store energiselskaber. Ikke desto mindre kræver det blot, at man er fyldt 18 år og har en vand- eller varmemåler fra Verdo for at få indflydelse på selskabets retning.
Det skyldes, at Verdo er et andelsselskab, hvor forsyningskunderne er andelshavere – altså medejere af selskabet. Andelshaverne vælger 84 repræsentantskabsmedlemmer, og de, der bliver valgt, skal blandt andet vælge bestyrelsen, som er ansvarlig for Verdo’s overordnede strategiske retning og økonomiske udvikling. Det er én af de ting, der er med til at gøre valget af repræsentanter til et vigtigt valg, lyder det fra bestyrelsesformand Torben Høeg Bonde.
”Der er mange, der har en holdning til Verdo, og det her er med til at give andelshaverne en stærk stemme. Jeg håber derfor, at vi får et repræsentantskab med en bred variation af forbrugere – unge og ældre, kvinder og mænd, folk under uddannelse og garvede erhvervsfolk samt folk, der bor i lejlighed, såvel som folk, der bor i hus. En stor diversitet giver det bedst mulige beslutningsgrundlag og et godt fundament for Verdo’s fremtidige udvikling,” siger Torben Høeg Bonde.
Milliardinvesteringer på tegnebrættet
Energisektoren er under stor forandring med den grønne omstilling og elektrificering af varmen. Det gælder også hos Verdo, der netop har fremlagt strategiske analyser, som danner grundlag for de milliardstore investeringer, der i de kommende år skal omstille varmeforsyningen i Randers og Herning.
”Det er svært at forestille sig et mere spændende tidspunkt at blive en del af vores repræsentantskab på. Selv om det selvfølgelig er i bestyrelsen og selskabets øverste ledelse, at de endelige beslutninger bliver truffet, får man som repræsentantskabsmedlem muligheden for at komme helt tæt på den udvikling, der er i gang. Det, vi ser i energisektoren lige nu, er vel nok de største forandringer nogensinde. Det er et helt nyt energisystem, der er ved at vokse frem, og det kommer til at præge vores lokalsamfund og vores børns og børnebørns måde at få energi på. Så synes man, det lyder bare lidt spændende, kan jeg kun opfordre til at stille op,” siger Torben Høeg Bonde.
Verdo’s CEO Jesper Vinter Barslund er enig:
”Det er noget helt særligt at være CEO i et andelsselskab, hvor kunderne hele tiden er omdrejningspunktet for vores daglige virke. Kunderne er i mange tilfælde også vores ejere. I modsætning til rene kommercielle virksomheder er vi drevet af et bredere formål. Vi er her ikke kun for at tjene penge, men i høj grad også for at drive en bæredygtig forretning, der giver vores kunder høj forsyningssikkerhed og en bæredygtig infrastruktur inden for både vand og fjernvarme i dag og generationer frem,” siger Jesper Vinter Barslund.
Muligheden for at gøre en forskel lokalt
Hvis man er en af de mange andelshavere hos Verdo, vil man automatisk få besked om valget i sin e-Boks den 24. februar. 56 ud af de 84 repræsentanter skal vælges i Randers, mens de resterende 28 skal vælges i Herning.
For at blive godkendt som kandidat skal man finde 5 personer – såkaldte stillere – som vil sige god for en. Som stiller skal man også være andelshaver i Verdo. Man kan kun være stiller for én kandidat.
Fristen for at stille op er den 20. marts kl. 23.59. Det er udelukkende andelshavere, der kan stemme på de opstillede kandidater.
Det nye repræsentantskab sidder i fire år og tiltræder den 1. juni 2026.
Interesserede kan finde mange flere detaljer om valget og om, hvordan man stiller op som kandidat, på verdo.com/repraesentantskabet
Kontakter
Torben Høeg BondeBestyrelsesformand
Tlf:41 74 42 73Jesper Vinter BarslundVerdo Holding A/S
Tlf:2255 6191jeba@verdo.comBilleder
Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Travl aften for Verdo’s repræsentantskab – godkendelse af årsregnskab, bestyrelsesvalg og velkommen til nyt repræsentantskab12.5.2026 22:33:11 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 12. maj blev der afholdt to repræsentantskabsmøder umiddelbart efter hinanden hos energikoncernen Verdo i Randers. Først godkendte det afgående repræsentantskab årsregnskabet for 2025 og tog afsked efter fire års arbejde. Herefter trådte et nyt repræsentantskab til og valgte nye medlemmer til Verdo a.m.b.a.’s bestyrelse for de næste fire år.
Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere års kamp for at få fjernvarmen til Spentrup bærer nu frugt. Allerede om få måneder kan de første ejendomme se frem til at slippe af med den dyre gas.
Ny bestyrelse valgt til Verdo Varme Herning30.4.2026 17:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af bestyrelsesvalget til Verdo Varme Herning er nu offentliggjort, og tre nye forbrugerrepræsentanter er valgt ind i bestyrelsen.
Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år30.4.2026 17:00:19 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af Verdo’s repræsentantskabsvalg er nu offentliggjort, og i alt 84 repræsentanter er valgt til at være med til at sætte retningen for selskabet de kommende fire år.
Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år30.4.2026 16:56:46 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af Verdo’s repræsentantskabsvalg er nu offentliggjort, og i alt 84 repræsentanter er valgt til at være med til at sætte retningen for selskabet de kommende fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

