Forebyggende tiltag sættes i gang ved Nordic Waste på grund af forventet tøvejr
20.2.2026 14:52:42 CET | Randers Kommune | Pressemeddelelse
Randers Kommune oplever i øjeblikket et stigende pres på vandhåndteringen ved Nordic Waste som følge af vinterens store snemængder og udsigt til tøvejr. Bassinet i Assentoft forberedes derfor til at modtage overfladevand
Bassinerne på området ved Nordic Waste er tæt på fyldte, og hvis tøvejret indtræffer hurtigt, kan de forventede mængder smeltevand overstige den nuværende kapacitet. Derfor iværksætter Randers Kommune nu forebyggende tiltag.
”Vi står i en situation, hvor vi skal være på forkant. Med de store snemængder og udsigt til tø ønsker vi at skabe ekstra bufferkapacitet, så vi fortsat kan håndtere vandet kontrolleret og forsvarligt,” siger kommunaldirektør i Randers Kommune, Jesper Kaas Schmidt.
Reservebassiner i Assentoft klargøres
For at skabe nødvendig bufferkapacitet forbereder Randers Kommune fra i dag reservebassinerne i Assentoft til igen at kunne modtage overfladevand.
Arbejdet omfatter.
- Rydning af sne omkring bassinerne
- Etablering af køreplader for at sikre adgang
- Generel forberedelse til transport af vand til bassinerne
Hvis der bliver kørt vand til Assentoft, er der tale om samme type overfladevand, som tidligere er håndteret efter gældende miljøgodkendelse. Altså regnvand, der er løbet hen over Nordic Waste arealerne.
Læs mere om håndtering af overfladevand: Håndtering af overfladevand - Randers Kommune
Læs mere om prøver af eksempelvis overfladevand: Prøver og undersøgelser - Randers Kommune
Bassinet i Assentoft blev i 2024 etableret med en membran, som er vurderet egnet til formålet med at forhindre overfladevandet i at sive ned i jorden. Løsningen er valgt i samråd med Dansk Miljørådgivning og Vils Entreprenørforretning, der har mangeårig erfaring med etablering af membraner.
Renseanlæg midlertidigt ude af drift
Renseanlægget på området står aktuelt stille, hvilket bidrager til ophobning af vand i bassinerne.
Årsagen er et restprodukt fra renseprocessen i form af opkoncentreret vand med højere forureningsgrad – primært salte og tungmetaller. Restproduktet er opsamlet i et særskilt bassin på cirka 2.000 m³, som nu er fyldt.
Kommunen er derfor i gang med at få materialet bortskaffet. De to første tankbiler er sendt til en godkendt modtager til analyse, som er afgørende for, om de samlede mængder kan modtages. I alt forventes omkring 50 vognlæs at skulle håndteres.
”Det er en forudsætning for at genstarte renseprocessen, at vi får dette restprodukt håndteret og flyttet. Der bliver arbejdet på højtryk på at få analyser og en afklaring hurtigst muligt,” siger Jesper Kaas Schmidt.
Arbejder efter forsigtighedsprincip
Forvaltningen følger beredskabsplanens procedurer og arbejder efter et forsigtighedsprincip med fokus på at være et skridt foran udviklingen.
Tiltagene skal sikre tilstrækkelig bufferkapacitet, fortsat kontrol med vandmængderne og genoptagelse af renseprocessen hurtigst muligt.
Situationen vurderes aktuelt at være under kontrol, men omfanget afhænger af vejrudviklingen og mulighederne for at få restproduktet bortskaffet.
Kontakter
Jacob Piil, kommunikationsmedarbejder
42 20 10 84 - jacob.piil@randers.dk
Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Randers står stærkt sammen – for tredje år i træk på Danmarks største feriemesse20.2.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
For tredje år i træk drager en række aktører i Randers og omegn samlet til Ferie for Alle messe for at vise, at Randers er en skøn destination
3 millioner til lokale klimatopmøder i 10 kommuner19.2.2026 08:43:24 CET | Pressemeddelelse
Randers Kommune går nu sammen med ni andre midtjyske kommuner og vanebruds-virksomheden Habitura om at styrke borgernes klimahandling i hverdagen. Projektet Hverdagens Klimatopmøder får støtte fra Novo Nordisk Fonden, og skal de kommende to år engagere tusindvis af borgere i konkrete og nærværende klimahandlinger.
Skolernes Skakdag aflyses på flere skoler - men Østervangsskolen holder fast i skakken6.2.2026 10:32:57 CET | Pressemeddelelse
De fremmødte elever på Østervangsskolen kan se frem til et spil skak på trods af snevejret. En række skoler i Randers Kommune skulle i dag have haft skak på skemaet, men grundet snevejr udsættes skakaktiviteter på flere af dem.
2.916 elever i Randers Kommune spiller sig klogere sammen til Skolernes Skakdag 20266.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er konger, dronninger og ACTION-skak på skemaet, når hele 2.916 unge fra 13 skoler i Randers Kommune spiller fællesskabet og hjernen stærk på Skolernes Skakdag - hjernens motionsdag® fredag den 6. februar 2026.
H.M. Kong Frederik deltager i Randers til Royal Run3.2.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Når 20.000 går eller løber igennem Randers 2. pinsedag til den store motionsfest Royal Run, bliver det i selskab af H.M. Kong Frederik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum