København og Frederiksberg kommuner: Glædeligt med ny håndsrækning til skybrudssikring
23.2.2026 07:00:00 CET | Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen | Pressemeddelelse
Regeringen har netop sendt et nyt lovforslag i høring, der gør det muligt for kommuner og forsyningsselskaber at færdiggøre flere klimatilpasningsprojekter, som allerede er planlagt. Projekterne skal beskytte byer og borgere mod ødelæggende oversvømmelser, når kraftige regnskyl og skybrud rammer.

København og Frederiksberg kommuner håber meget på, at lovforslaget vedtages, da mange skybrudsprojekter ellers ikke kan gennemføres. Det skyldes, at med de nuværende regler skal nye projekter sættes i gang inden udgangen af i år, da de ellers ikke må finansieres med forsyningsselskabernes takstmidler.
Det nye forslag vil dog gøre det muligt at forlænge den periode med fem år, så kommuner og forsyningsselskaber får længere tid til at realisere beskyttelsen af byerne mod voldsomme skybrud, der er et resultat af klimaforandringerne.
”Det er meget positivt, at regeringen har lyttet til os i kommunerne. Vi har et stort behov for at beskytte vores byer og borgere mod de voldsomme vandmængder. Og det ville være helt urimeligt, hvis nogle borgere var omfattet af de skybrudsprojekter, der er nået at blive gennemført, mens andre gentagne gange ville opleve store oversvømmelser. I en tæt by er man nødt til at lave fælles skybrudsløsninger. Vores veje og kloakker er jo fælles. Derfor kan det ikke være den enkelte borger eller butiksejer, der skal udføre skybrudssikringen. Jeg håber meget på, at der viser sig bred politisk opbakning til dette forslag,” siger Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester i Københavns Kommune.
Samtidig efterlyser både Frederiksberg og København kommuner og forsyningsselskaberne dog en ændring i den gældende lovgivning, så flere af de projekter, der ikke kan gennemføres under den forlængede overgangsordning, kan blive en realitet.
”Jeg vil gerne give min uforbeholdne ros til regeringen for at lytte til kommunerne. De nye regler betyder, at kommunerne kommer til at gennemføre langt flere skybrudsprojekter, og det er rigtig gode nyheder for både byer og borgere. Jeg ser frem til at fortsætte dialogen om også at få ændret reglerne, så vi kan sikre os bedre mod de helt store skybrud,” siger Michael Vindfeldt, borgmester i Frederiksberg Kommune.
Mere omfattende beskyttelse
Mere konkret er det reglerne for, hvor alvorlige regnvejrshændelser, kommunerne må beskytte sig imod. København og Frederiksberg kommuner har som hovedregel villet sikre sig mod såkaldte 100-års hændelser, mens de nuværende statslige regler sætter en væsentlig lavere grænse. Helt ned til 10-års hændelser.
Hos forsyningsselskaberne, der udfører skybrudsarbejdet over og under jorden, bliver forlængelsen af finansieringsordningen også taget godt imod.
”Vi har haft en god og konstruktiv dialog med regeringen, hvor der er blevet lyttet til de input, som vi sammen med kommunerne har bragt til bordet. Vi kan nu få færdiggjort nogle af de planlagte projekter, som ellers var skrinlagt. Men det er vigtigt at understrege, at klimasikringen ikke er i mål med de fem ekstra år. Skal vi kunne bo i vores by også om mange år, er det nødvendigt, at vi kan planlægge og bygge helt nye løsninger, som overgangsordningen ikke omfatter. Derfor er vores appel, at vi får permanent mulighed for at beskytte by, borgere og virksomheder bedre mod oversvømmelser,” siger Susanne Juhl, bestyrelsesformand i HOFOR.
"Vi er på Frederiksberg kommet rigtig langt med at gøre byen robust over for klimaforandringerne, og det aktuelle lovforslag baner vej for, at vi får mulighed for at udføre projekterne, der indgår i de overordnede klimatilpasningsplaner ordentligt, og som de var planlagt fra starten. Dette lovforslag indebærer en utrolig lettelse i samarbejdet mellem kommune og forsyningsselskab," siger Lone Loklindt, bestyrelsesformand i Frederiksberg Forsyning.
Nøgleord
Kontakter
Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningens pressevagt
Tlf:2327 8090presse@tmf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
Evaluering: færre biler og flere fodgængere i Middelalderbyen17.2.2026 07:30:39 CET | Pressemeddelelse
Evalueringen af omlægningen af parkeringspladser i Middelalderbyen er landet og skal i høring. Klima-, miljø- og teknikborgmesteren vil indføre flere midlertidige tiltag, så byrummene bliver udnyttet bedre, indtil de permanente byrum bliver etableret.
Line Barfod vil indføre krav om ejerboliger i nybyggeri i København hurtigst muligt27.1.2026 13:41:54 CET | Pressemeddelelse
I et nyt udspil vil regeringen og partierne i forligskredsen bag planloven give kommunerne mulighed for at bestemme, at op til 25 pct. af boligmassen i nye boligområder skal være ejerboliger. Den mulighed findes ikke i dag.
Københavns Kommune vil understøtte bevaring af eksisterende byggeri med ny guide26.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som et led i Københavns Kommunes nye Klimastrategi og Klimahandleplan skal udledningerne fra byggeriet i byen nedbringes. Det skal en ny guide hjælpe med til.
Kør forsigtigt: København går vinterlig morgen i møde4.1.2026 17:30:00 CET | Pressemeddelelse
Et vinterligt vejr har sænket sig over hovedstaden. Det falder sammen med, at mange københavnere mandag har første arbejdsdag efter juleferien. Københavns Kommunes Vintertjeneste salter og fejer hele søndagen og natten til mandag, men opfordrer til, at man tager hjemmefra i god tid og færdes efter forholdene.
Nu åbner ny grøn plads for enden af Bavnehøj Allé17.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag indvies en større ombygning af Bavnehøj Allé, Området får en ny plads og en helt ny indgang til Vestre Kirkegård fra Sjælør Boulevard. Københavns Kommune står for projektet, der er det sidste og største aftryk af beboernes engagement i udviklingen af kvarteret gennem Områdefornyelse Bavnehøj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum