Hvem mangler på torvet i din by? Her er 100 kvinder, der fortjener en statue
23.2.2026 06:00:00 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Kun hver tiende statue i Danmark forestiller en kvinde. Et ekspertudvalg præsenterer nu et konkret katalog over kvinder, der skal gøre op med århundreders historisk skævhed i vores bybillede.

Asta Nielsen, Tove Ditlevsen og Margrethe 2. har sat markante spor i Danmarkshistorien – men i det offentlige rum er de stort set fraværende. Statuer af navngivne kvinder er nemlig stadig undtagelsen snarere end reglen.
En ny rapport fra et udvalg under Kulturministeriet, forankret på Aalborg Universitet, rækker nu en hjælpende hånd til landets beslutningstagere.
Rapporten ”Flere kvinder i kunsten i det offentlige rum” dokumenterer ikke blot den historiske skævhed, men leverer også en liste over 100 kvinder med særlig national betydning samt en database med næsten 3.000 biografier fra alle dele af landet. De er tænkt som et praktisk værktøj til kommunalbestyrelser, byplanlæggere og andre, der mangler inspiration til statuer og til navngivning af bygninger, pladser og veje.
På Top 100-listen finder man f.eks. kongehusets stammoder Thyra Danebod (død 935), kvindesagsforkæmper Matilde Bajer (1840-1934) og Danmarks første kvindelige nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen (1940-2025). Der er også fundet plads til nulevende kvinder som politikerne Helle Thorning-Schmidt og Pia Kjærsgaard, håndboldspilleren Anja Andersen og musikeren Anne Linnet. Udover de mange navne, leverer rapporten bud på, hvor statuerne med fordel kan opstilles.
- Det har været en utrolig spændende og overvældende opgave, som vi er gået meget ydmygt til. Der er en historisk skævhed i, hvem der er repræsenteret i det offentlige rum, og det former vores syn på, hvem der har skabt det Danmark, vi kender i dag. Det er vigtigt, at vi diskuterer det, og vi har nu lavet et inspirationskatalog, som vi håber, giver næring til en god debat om, hvordan vi udsmykker, former og navngiver i vores fælles offentlige rum, siger Julie Rokkjær Birch, medforfatter og museumsdirektør i Den Gamle By i Aarhus.
Et folkeligt mandat
For at sikre listen en bred forankring, har udvalget rakt ud til danskerne og bedt om deres bud. Det resulterede i hele 3.834 forslag fordelt på over 500 forskellige kvinder. De 15 navne, der fik flest stemmer fra offentligheden, blev automatisk sikret en plads i top 100-kataloget som udtryk for den danske befolknings væsentligste forbilleder. Men også mange af de øvrige forslag blev indlemmet efter en faglig vurdering.
- Vi er meget taknemmelige for det overvældende engagement, og på vegne af udvalget vil jeg gerne sige særligt tak til alle jer, der har bidraget. Det viser, at det betyder noget for os, og at danskerne har en stor lyst til at se vores nationale identitet afspejlet mere nuanceret i bybilledet, siger Poul Duedahl, formand for udvalget og historieprofessor ved Aalborg Universitet.
Rapporten består af to dele:
Top 100: De nationale fyrtårne
En kurateret samling af 100 markante kvinder, hvis livsværk har en så stor og national betydning, at de tilhører Danmarks fælles historiske kanon. De er udvalgt med henblik på at kunne hædres flere steder og overalt i landet – uafhængigt af deres føde- eller virkested.
Databasen: Et lokalt værktøj og fagligt opslagsværk
Databasen indeholder 2.923 kvindebiografier i et samlet søgemodul. Modulet giver kommunalpolitikere, byplanlæggere og historieinteresserede borgere mulighed for at lave søgninger med relevans for de enkelte af Danmarks kommuner eller inden for forskellige erhvervsområder.
Yderligere kontakt:
Udvalgets medlemmer:
- Poul Duedahl, formand for udvalget og historieprofessor på Aalborg Universitet, duedahl@society.aau.dk, +45 30 89 16 57
- Julie Rokkjær Birch, museumsdirektør i Den Gamle By i Aarhus, jrb@dengamleby.dk, +45 61 61 66 67
- Sara Alfort, forfatter og litteraturhistoriker, sara.alfort@gmail.com, + 45 53 57 84 04
- Søren Leth, arkitekt og tegnestuedirektør,sl@sleth.dk, +45 27 11 19 90
Pressekontakt:
- Simon Danneskiold-Samsøe, journalist og presserådgiver, Aalborg Universitet, ssd@adm.aau.dk, +45 31 15 75 33
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AAU-forsker Ali Adjorlu har udviklet en VR-platform, hvor socialt udsatte børn og unge kan træne hverdagssituationer som transport, indkøb og undervisning i trygge, realistiske rammer. Erfaringer fra både forskning og praksis peger på, at teknologien kan styrke selvhjulpenhed, læring og trivsel.
Ny rapport: Danmark har kvanteforskning i verdensklasse, men risikerer at tabe forsvarskapløbet7.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har en af verdens højeste koncentrationer af specialister i kvanteteknologi og forskning i international topklasse. Men manglende samarbejde mellem forskning, virksomheder og Forsvaret kan svække national sikkerhed og koste danske arbejdspladser. Det konkluderer en ny rapport fra Copenhagen Business School og Teknologisk Institut.
Danske byer risikerer at gentage fortidens fejl i kampen mod oversvømmelser31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oversvømmelser handler ikke kun om voldsomt vejr og klimaforandringer. Ny undersøgelse af 150 års oversvømmelser i Holstebro viser, hvordan historisk viden om vandets veje forsvinder, når byer udvikler sig.
Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser27.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter.
Forsker bag opsigtsvækkende frifindelse bliver ny dekan på AAU26.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Michael Toft Overgaard er ansat som ny dekan for Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Hans forskning bidrog til at frikende en australsk mor efter mere end 20 år i fængsel. Nu vil han styrke et fakultet, der i forvejen står stærkt i såvel dansk som internationalt perspektiv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum