Spies fejrer 70-års jubilæum på rejsemessen i Herning: Rejser fra 70 kroner til messens mindste gæster
12.2.2026 13:00:00 CET | Spies | Pressemeddelelse
På dette års Ferie for Alle markerer Spies, at det er 70 år siden, at Simon Spies indrykkede den første rejseannonce i Berlingske. Det gør Danmarks største rejsebrand med en ekstra eksotisk stand, lækre smagsprøver fra Sunclass Airlines, attraktive præmier på lykkehjulet og, som altid, masser dans og leg med de ikoniske karakterer Lollo og Bernie.

Når Ferie for Alle slår dørene op i Herning, markerer Spies sit 70-års jubilæum – og det bliver fejret med særlige messetilbud, konkurrencer og familieoplevelser, som alle i familien kan få glæde af, når vejen lægges forbi Spies-standene i hal M og hal G.
Blandt messens mest opsigtsvækkende tilbud er et jubilæumstilbud, hvor ét barn rejser fra kun 70 kroner ved booking på udvalgte hoteller i maj og august. Et tilbud, der markerer 70 år med ’ferier man ikke vil hjem fra’.
"Ferier handler om at være sammen, koble af og skabe minder, man tager med sig hjem. I 70 år har vi arrangeret ferier man ikke vil hjem fra, og jubilæet fejrer vi på messen ved både at skrue op for oplevelserne og give børnefamilier ekstra gode tilbud," siger Sofie Folden Lund, presse- og kommunikationschef i Spies.
Dans med Lollo & Bernie og spin lykkehjulet
I hal M kan messens gæster opleve Spies’ store rejsefest, hvor der er rig mulighed for at blive inspireret – og underholdt. Her kan børn og barnlige sjæle møde de populære maskotter Lollo & Bernie, som kigger forbi flere gange dagligt og spreder ægte feriestemning.
Gæsterne kan dreje på Spies’ lykkehjul, hvor der er præmier på højkant hver dag – fra ferierelaterede goodies til større gevinster som rejsegavekort på 2.500 kroner. Samtidig bydes der på smagsprøver på populære flylækkerier og masser af inspiration til den næste ferie.
"Vi vil gerne skabe en messeoplevelse, man heller ikke har lyst til at forlade. Derfor fylder de her aktiviteter og børneoplevelser meget på standen – især i jubilæumsåret. Vi har daglige serveringer af vores flymad på standen i hal M og så afholder vi igen i år vores meget populære kundeevent, der både tager os 70 år tilbage i tiden og giver anledning til at kigge frem," siger Jan Vendelbo, administrerende direktør i Spies.
To stande – endnu mere inspiration
I jubilæumsåret er Spies – som noget helt nyt – at finde to steder på messen. Ud over den store familievenlige stand i hal M åbner rejsearrangøren en ny stand i hal G, hvor fokus er på oversøiske rejser og krydstogter. Her kan gæster få personlig rådgivning og inspiration til alt fra eksotiske rejsemål til større drømmerejser.
Messetilbuddene spænder bredt og tæller blandt andet solferier fra 1.995 kroner, store besparelser på vinterrejser samt særlige rabatter på oversøiske drømmerejser og krydstogter.
"Vi kommer i år større end nogensinde før, fordi vi gerne vil vise bredden i det, vi tilbyder – fra den første ferie med børn og vores voksende ’rejs alene – sammen’-koncept til oversøiske rejser og generationsrejser for hele familien," siger Jan Vendelbo.
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkBilleder






Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Påske med pas: Danskerne rejser mere end sidste år19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
27 procent flere danskere har booket rejse til Gran Canaria i påsken i år sammenlignet med sidste år. Generelt har Spies i år solgt flere rejser i påsken sammenlignet med påskeferien 2025, og Danmarks største rejsearrangør melder nu ud, at 99 procent af alle deres charterafgange i påsken er booket. Som noget nyt kan danskerne i år rejse med Spies direkte til Thailand på påskeferie.
Spies’ hjemtransportfly med strandede gæster er landet i København9.3.2026 11:27:19 CET | Pressemeddelelse
Et Sunclass Airlines-fly med 315 strandede nordiske gæster fra Det Indiske Ocean og Sydøstasien er mandag landet i København efter flere dages omfattende forstyrrelser i flytrafikken som følge af urolighederne i Mellemøsten.
Spies sender charterfly efter strandede danskere6.3.2026 16:53:06 CET | Pressemeddelelse
Efter uroligheder i Mellemøsten har påvirket flytrafikken, indsætter Spies nu et charterfly fra Sunclass Airlines for at hente mere end 300 strandede nordiske gæster hjem fra Maldiverne og Thailand.
Spies lancerer nyt voksenhotelkoncept: LiveEz Hotels – til voksne, der vil have ro, kvalitet og nærvær18.2.2026 06:25:00 CET | Pressemeddelelse
Spies udvider sin portefølje af voksenhoteller med LiveEz Hotels – et nyt koncept med mindre hoteller, personlig stemning og fleksible rammer for voksne, der rejser uden børn. Lanceringen sker i takt med en stigende interesse for specialiserede voksenkoncepter, og første hotel åbner i sommeren 2026 i Side.
Vinterferien sælger bedre end sidste år: Flere rejser langt, og voksenhoteller hitter28.1.2026 06:59:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne prioriterer fortsat vinterferien, og salget ligger aktuelt fem procent højere end på samme tidspunkt sidste år. Samtidig peger nye tal fra Danmarks største rejsearrangør, Spies, på, at ferien i år bookes tidligere, at flere ældre rejser, og at interessen for både langdistance og voksenhoteller er markant stigende.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum