Generation Z: Bedre end sit rygte
12.2.2026 05:05:00 CET | Copenhagen Business School | Pressemeddelelse
Kritikken af generation Z hviler på en misforstået præmis. Det skyldes, at vi i disse år oplever store aldersforskydninger på arbejdsmarkedet, påpeger CBS-forsker i nyt studie.

Du har sikkert hørt det mange gange: Generation Z er krævende, skrøbelige og svære at lede.
Et nyt studie fra lektor Peter Holdt Christensen fra CBS viser imidlertid, at den fortælling er en myte.
Udfordringerne på arbejdspladsen skyldes ikke, at Z’erne stikker ud i forhold til andre generationer. Derimod oplever vi i disse år en historisk stor aldersforskydning på arbejdsmarkedet.
”I 25 år har boomere og generation X udgjort et flertal, men det har nu ændret sig,” fortæller Peter Holdt Christensen.
Unge lønmodtagere stormer frem
Således udgør generation Z i dag næsten 30 procent af alle lønmodtagere i Danmark. En firedobling på bare ti år.
Og sammen generation Millennials, der er den næstyngste generation på arbejdsmarkedet, repræsenterer de to generationer 58 procent af den samlede arbejdsstyrke.
Ifølge CBS-forskeren er et af problemerne i den nuværende generationsdebat, at den typisk tager udgangspunkt i boomerne og generation X’s behov – og dermed typisk kigger bagud.
I stedet for at skue fremad.
Generation Z er norm-stormere
”Men der er ikke noget nyt i, at unge medarbejdere kommer med andre forventninger og tilgange end deres ældre kolleger. Det bidrager til udvikling af arbejdspladsen,” siger Peter Holdt Christensen og tilføjer:
”I virkeligheden er generation Z – ligesom det formentlig altid har været tilfældet med den yngste generation – norm-stormere. De er en af flere forudsætninger for at gentænke de måder, vi tilrettelægger arbejdslivet på og implementerer nye praksisser.”
Hans forskningsprojekt hedder ”Organisering af arbejdslivet på tværs af generationer” og senere på foråret udkommer han med bogen ”Alder i arbejde”.
Tænk i livsfaser frem for generationer
”Der er ikke videnskabeligt belæg for at påstå, at forskellige generationer på arbejdspladsen medfører store udfordringer. Præmissen om, at de skal ledes forskelligt på baggrund af, hvornår de er født, er simpelt hen forkert. Det bør være efter livsfaser,” siger CBS-forskeren og uddyber:
”Hvis du er 25 år med en småbørnsfamilie, har du med andre ord flere fælles behov med kollegaen på 45, der også har små børn end med din jævnaldrende kontorfælle, der er single.”
Udvalgte syv større virksomheder
Undervejs har Peter Holdt Christensen udført interviews med medarbejdere og ledere fra syv danske arbejdspladser fra hele landet.
Virksomhederne spænder fra produktion- til sundheds- og ingeniørsektoren. De har alle mindst 150 ansatte.
Derudover har han gennemgået hundredvis af forskningsartikler om forskellige generationer på arbejdsmarkedet. Og både hans egen og tidligere forskning peger i samme retning:
-----------------------------------------------------------------------------------------
Fakta om generationer på arbejdsmarkedet
Boomers – født: 1946-1964, udgør ca. 11 procent af arbejdsmarkedet.
Generation X, født: 1965-1979, udgør ca. 31 procent af arbejdsmarkedet.
Millenials, født: 1980-1994, udgør ca. 29 procent af arbejdsmarkedet.
Generation Z, født: 1995-2012, udgør ca. 29 procent af arbejdsmarkedet.
Nøgleord
Kontakter
Peter Holdt Christensen, lektor på CBS: mail: phc.msc@cbs.dk, telefon: 38153767
Thomas FahrenkrugCBS / Presse- og kommunikationschef
Tlf:4185 2607press@cbs.dkOm Copenhagen Business School
CBS er et globalt anerkendt businessuniversitet med dybe rødder i den nordiske, socioøkonomiske model. Vi har et bredt fokus på erhvervslivets og samfundets udfordringer i det 21. århundrede. Derfor har vi en samlet portefølje af tværfaglig forskning og uddannelse af høj kvalitet, der har styrket generationer af fagfolk og ledere i den private sektor og andre steder.
Universitetet ligger på Frederiksberg og har ca. 20.000 fuldtids- og deltidsstuderende, 800 fuldtidsansatte videnskabelige medarbejdere, 200 ph.d.-studerende og 700 administrative medarbejdere samt en portefølje af bachelor-, kandidat-, MBA/EMBA-, ph.d.-og efter-/videreuddannelser udbudt på både dansk og engelsk.
Med vores globale profil følger en forpligtelse til at bidrage til udviklingenaf transformative kompetencer hos studerende, kandidater og virksomhedsledere gennem vores uddannelsesaktiviteter og muligheder for livslang læring. Komplekse udfordringer kræver en fælles indsats, og derfor fokuserer vores strategi på at styrke nuværende og starte nye partnerskaber med andre videnskaber, erhvervslivet, myndigheder og civilsamfundet.
Følg pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Studie viser: vores job kan forandre vores personlighed9.2.2026 11:37:27 CET | Nyhed
Personlighed er ikke kun noget, vi tager med på arbejde. Ifølge forskning fra CBS kan arbejdsvilkår også være med til at forme, hvordan vi reagerer følelsesmæssigt
Vi er dårlige til at afsløre fake news - men ét greb gør os bedre5.2.2026 12:03:50 CET | Nyhed
Et nyt CBS-studie viser, at neutral og forklarende information hjælper os til at vurdere nyheder. Selv når de går imod vores politiske holdninger
CBS kan ikke genkende Berlingskes artikel om refleksionsrum på campus3.2.2026 11:52:39 CET | Pressemeddelelse
Under slagkraftig overskrift og skarpt vinklet journalistik maler Berlingske Tidende i sin artikel den 2. februar et for CBS ugenkendeligt billede af vores refleksionsrum
Nyt studie af danske aviser: Kvinder skriver mere om økonomi, mænd mere om ansvar, når forbrugeres bæredygtighed dækkes28.1.2026 08:26:25 CET | Nyhed
Journalisters køn påvirker, hvordan historier om bæredygtighed formidles. Det kan få betydning for, hvordan forbrugere opfatter deres handlemuligheder og engagement i den grønne omstilling, siger CBS-professor som står bag studiet.
Stort studie: Offentligt støttet forskning er ingen garanti for åbenhed22.1.2026 08:05:00 CET | Nyhed
Når staten finansierer forskning, er det ikke altid, at resultaterne kommer hele samfundet til gode. Det viser et nyt CBS-studie
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum