Danskerne glemmer vigtigt tjek sydpå
8.2.2026 09:02:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse
Den danske kulde har i vinterferien sendt mange danskere mod sol og varmere himmelstrøg. Ifølge fagchef er solvanerne, specielt iblandt unge, dog ikke helt rejseklar.

Sydens sol lokker danskerne, men mange glemmer at tjekke, hvor kraftig solens stråler egentlig er.
Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige, hvor næsten halvdelen af danskerne svarer at de enten sjældent eller aldrig tjekker UV-indekset, når rejsen går til lande med stærkere sol.
“Hvis man ikke tjekker UV-indekset og hvor stærk solen er, er man mere udsat for både solskoldning og dehydrering. Allerede ved et UV-indeks på 3 bør man tage sine forholdsregler, for eksempel ved at bruge solcreme med høj faktor,” fortæller Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
Når UV-indekset er højt, rækker størstedelen af danskerne ud efter solcreme med høj faktor eller søger skygge. Undersøgelsen viser dog, at særligt én gruppe i højere grad fravælger den mest effektive beskyttelse og i stedet vælger andre, og mindre sikre, alternativer.
De unge er mest udsat
For de unge imellem 18 og 29 år, er godt nok mest opmærksomme på UV-indekset, men alligevel viser tallene at unge i højere grad bruger sololie og i mindre grad solcreme med høj faktor sammenlignet med resten af den danske befolkning. Det bekymrer Louise Hertzum Andersen:
“At de unge er mest opmærksomme på UV-indekset, overrasker mig ikke. Mange unge bruger UV-indekset som en slags guide til, hvornår de kan få mest farve på kortest tid. Men når man jagter de timer, hvor solen er allerstærkest, så udsætter man sig selv for betydeligt større risiko for solskader,” siger hun.
Hun forklarer videre, at det UV-indeks kan give en falsk tryghed, når unge samtidig vælger lav SPF eller sololie for at blive hurtigere brune. Det betyder ikke bare øget risiko for hudskader i fremtiden, men også akutte problemer som forbrændinger, væskemangel, der i nogle tilfælde kan føre til behov for lægehjælp. Det kan føre til mistede feriedage og en rejse der måske ender helt anderledes end planlagt.
Ifølge fagchefen kan simple justeringer gøre en stor forskel. Det handler om at bruge UV-indekset, som det er tiltænkt, så man kan tage de nødvendige forholdsregler mod solens skadelige virkninger - blandt andet ved at anvende solcreme med høj faktor, søge skygge midt på dagen og huske at drikke rigeligt med væske.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.006 respondenter i 2025 af YouGov for Gjensidige.
|
Hvor opmærksom er du på UV-indekset, når du er på ferie sydpå/udlandet? |
Total |
18-29 årige |
|
Jeg tjekker UV-indekset dagligt |
18% |
31% |
|
Jeg tjekker UV-indekset det af og til |
23% |
32% |
|
Jeg tænker over UV-indekset, men tjekker det sjældent |
27% |
13% |
|
Jeg tjekker aldrig UV-indekset |
19% |
11% |
|
Er aldrig på ferie i udlandet |
9% |
5% |
|
Ved ikke |
3% |
7% |
|
Hvad gør du typisk, når UV-indekset er højt under ferie i sydpå/udlandet? Du kan markere flere svar |
Total |
18-29 årige |
|
Jeg bruger solcreme med høj faktor |
71% |
61% |
|
Jeg holder mig i skyggen |
53% |
43% |
|
Sørger for at have tøj/solhat på |
34% |
31% |
|
Jeg bruger sololie |
6% |
13% |
|
Jeg bruger solcreme med lav faktor |
4% |
7% |
|
Jeg soler uden solcreme |
4% |
9% |
|
Andet |
3% |
3% |
|
Ved ikke |
6% |
8% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenSenior presserådgiverGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
6 ud af 10 boligkøbere springer rådgivningen over1.4.2026 08:46:16 CEST | Pressemeddelelse
For mange danskere foregår jagten på drømmeboligen uden en ekspert ved deres side. Kun hver tredje boligkøber tager en byggesagkyndig eller køberrådgiver med i boligkøbet, viser en ny undersøgelse.
Over 1.000 gange om året: Så mange bilister er sigtet for vanvidsbilisme30.3.2026 07:51:41 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag er det præcis fem år siden, reglerne om vanvidsbilisme blev indført. Siden da er der blevet sigtet omkring tre bilister dagligt, mens der er solgt konfiskerede biler for et stort millionbeløb. Det viser en ny opgørelse, som Rigspolitiet har foretaget for Gjensidige.
Charterferien kan ende på toilettet: Så mange har dårlige buffetvaner28.3.2026 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Påsken nærmer sig, og for mange danskere betyder det en pakket kuffert og kurs mod sydens sol. Men inden man går ombord i feriehotellets buffet, er der god grund til at tage simple forholdsregler.
Nu kommer årsopgørelsen: Det skal danskerne bruge deres penge tilbage i skat på19.3.2026 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at danskerne vil bruge de penge, de får tilbage i skat, på opsparing og en mere robust hverdag – ikke på at øge forbruget.
Trods mål om udfasning: Hver dag bliver der installeret 12 nye gasfyr i danske boliger17.3.2026 07:44:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om Danmark på sigt vil udfase gas som varmekilde i boliger, bliver der fortsat installeret tusindvis af nye gasfyr. Nye tal viser, at der sidste år blev sat 4.358 gasfyr op i danske hjem. Men den nuværende udvikling i gaspriserne kan være en anledning til, at man overvejer at undersøge andre muligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum