E45 totalspærres i 16 timer ved Horsens på grund af bronedrivning den 21. og 22. februar
5.2.2026 14:05:41 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro på Rådvedvej over motorvejen mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> rives ned. Det giver omkørsler og forlænget rejsetid for trafikanterne på motorvejen og i lokalområdet imens.

I weekenden lørdag den 21. februar og søndag den 22. februar river Vejdirektoratets entreprenør den gamle bro på Rådvedvej over E45 syd for Horsens N <55> ned. Det sker som led i udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor fra Vejle til Skanderborg.
Mens den gamle bro over motorvejen rives ned, er motorvejen spærret. Motorvejen spærres lørdag den 21. februar 2026 klokken 17:00 og forventes at åbne igen søndag den 22. februar 2026 klokken 09:00.
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej ledes under spærringen ud på en omkørselsrute mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> via Silkeborgvej, Skanderborgvej og Østbirkvej. Omkørselsruten er skiltet i området, og Hjemmeværnet vil være til stede for at hjælpe til, så trafikken bliver afviklet så godt som muligt under spærringen.
Den nye bro på Rådvedvej åbner hurtigst muligt
Den nye bro på Rådvedvej er støbt, men endnu ikke taget i brug. Vintervejret, som har ramt landet i starten af 2026, betyder, at Vejdirektoratets entreprenør ikke har kunnet udføre de nødvendige opgaver, for at broen kan gøres endeligt færdig og kobles på Rådvedvej i begge ender.
”Planen var, at den nye bro og Rådvedvej skulle åbne umiddelbart efter nedrivningen af den gamle bro. Og det er rigtigt ærgerligt, at vinteren har sat en stopper for det. Samtidig kan vi ikke udskyde nedrivningen af den gamle bro, da vi ønsker at holde den samlede plan for udbygningen af motorvejen,” fortæller projektchef fra Vejdirektoratet John Kjærsgaard.
Øget rejsetid
Spærringen af motorvejen vil helt naturligt give en længere rejsetid for trafikanter på E45, og samtidig vil trafikanter i Horsens opleve øget trafik og forlænget rejsetid. Særligt i de første timer efter spærringen. Derfor har projektchef John Kjærsgaard også et særligt budskab til trafikanterne:
”Hvis du kan, så find en alternativ rute, som ikke inkluderer det spærrede område af motorvejen og de omkringliggende veje. Når vi spærrer motorvejen, sender vi flere trafikanter ud på kommunevejene, og det vil få betydning for rejsetiden i området.”
For at udbygge E45 Østjyske Motorvej hele vejen fra Vejle til Skanderborg skal i alt ni broer rives ned og erstattes af nye.
Broen på Rådvedvej er den første bro over E45, som Vejdirektoratet river ned i 2026. Fem broer er revet ned i løbet af 2024 og 2025.
Når broen på Rådvedvej er revet ned, mangler broerne på Korningvej, Silkeborgvej og Vestvejen. De tre broer vil blive revet ned i løbet af det næste halve år, så der bliver plads til at udbygge motorvejen hele vejen fra Vejle til Skanderborg.
Nøgleord
Kontakter
John KjærsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 65jkj@vd.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Motorvejen spærres i 16 timer mens bro over E45 ved Horsens bliver revet ned1.6.2026 14:22:17 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden den 13. og 14. juni totalspærrer Vejdirektoratet for E45 Østjyske Motorvej mellem til- og frakørsel 57 Horsens S og 56b Horsens C, når den gamle motorvejsbro på Korningvej skal rives ned.
Presseinvitation: Kom med til brofest1.6.2026 13:57:06 CEST | Presseinvitation
Den 6.-7. juni er der brofest på den nye Dronning Margrethe II’s Bro, som afløser den gamle Storstrømsbro.
Vejdirektoratet optimerer den nordlige afslutning af Midtjyske Motorvej1.6.2026 10:39:50 CEST | Pressemeddelelse
Den nordlige etapeafslutning på den kommende Midtjyske Motorvej fra Klode Mølle til Løvel ændres.
Nu bliver det sidste lag asfalt lagt på E45 mellem Tilst og Aarhus N1.6.2026 10:16:53 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 8. juni til 20. juli lægger Vejdirektoratet det sidste lag asfalt på udbygningen af E45 Østjyske Motorvej mellem Tilst og Aarhus N.
Støjende natarbejde ved Ravnebjerggyden i Odense1.6.2026 09:12:13 CEST | Pressemeddelelse
Midlertidige betonsøjler ved den nye bro over E20 Fynske Motorvej skal fjernes. Arbejdet udføres om aftenen og natten den 1. og 2. juni 2026 og kan medføre støj i området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum