Deepfake-overgreb er overgreb

4.2.2026 15:05:00 CET | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse

Del

UNICEF slår alarm over en markant stigning i antallet af AI-genererede seksualiserede billeder, herunder tilfælde hvor billeder af børn manipuleres og seksualiseres ved hjælp af kunstig intelligens.

Såkaldte deepfakes – billeder, videoer eller lyd, der er genereret eller manipuleret med kunstig intelligens, så de fremstår ægte – bruges i stigende grad til at skabe seksualiseret indhold med børn. Det sker blandt andet gennem såkaldt “nudification”, hvor AI-værktøjer bruges til at fjerne eller ændre tøj på fotos og dermed fremstille falske nøgen- eller sexvideoer af børn.

Ny dokumentation viser omfanget af denne hurtigt voksende trussel. En fælles undersøgelse fra UNICEF, ECPAT og INTERPOL* i 11 lande viser, at mindst 1,2 millioner børn det seneste år har oplevet, at deres billeder er blevet manipuleret til seksuelt eksplicitte deepfakes. I nogle lande svarer det til ét ud af 25 børn – altså ét barn i en helt almindelig klasse. Danmark er ikke et af de 11 lande. På listen er lande som Mexico, Pakistan, Serbien, Marokko og Montenegro.

Børnene selv er dybt bevidste om risikoen. I flere af undersøgelsens lande svarer op mod to tredjedele af børnene, at de er bekymrede for, at AI kan bruges til at skabe falske sexvideoer eller -billeder af dem. Bekymringen varierer betydeligt fra land til land, hvilket understreger det akutte behov for mere oplysning, forebyggelse og beskyttelse.

“Vi skal være helt klare: Seksualiserede billeder af børn – også når de er skabt eller manipuleret med kunstig intelligens – er seksuelle overgreb. Deepfake-overgreb er overgreb, og der er intet ‘falsk’ ved den skade, de påfører børn,” siger Line Grove Hermansen, Direktør for Kommunikation & Advocacy i UNICEF Danmark.

“Når et barns billede eller identitet misbruges, bliver barnet direkte krænket. Samtidig normaliserer AI-genereret overgrebsmateriale seksuel udnyttelse af børn, øger efterspørgslen efter overgreb og gør det langt sværere for myndigheder at identificere og beskytte de børn, der har brug for hjælp. Skaden fra deepfake-overgreb er reel – og akut. Børn kan ikke vente på, at lovgivningen indhenter teknologien.”

UNICEF anerkender de AI-udviklere, der arbejder med safety-by-design og indbygger stærke sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre misbrug. Men indsatsen er ujævn, og alt for mange AI-modeller udvikles fortsat uden tilstrækkelige værn. Risikoen forstærkes yderligere, når generative AI-værktøjer integreres direkte i sociale medier, hvor manipulerede billeder kan spredes ekstremt hurtigt.

UNICEF opfordrer derfor akut til følgende handlinger:

  • Alle regeringer bør udvide definitionen af seksuelt overgrebsmateriale mod børn (CSAM), så det også omfatter AI-genereret indhold, og kriminalisere fremstilling, anskaffelse, besiddelse og distribution heraf.
  • AI-udviklere skal implementere safety-by-design og robuste sikkerhedsværn for at forhindre misbrug af deres modeller.
  • Digitale platforme og tech-virksomheder skal forhindre spredning af AI-genereret overgrebsmateriale – ikke blot fjerne det, når skaden allerede er sket – og styrke indholdsmoderation gennem investeringer i effektive detektionsværktøjer, så materialet fjernes øjeblikkeligt.

Fakta:

Læs UNICEFs seneste Issue Brief om kunstig intelligens og seksuel udnyttelse og misbrug af børn her.

Denne udtalelse afspejler de positioner, der er beskrevet i UNICEF’s Guidance on AI and Children 3.0 (december 2025).

*Den fælles undersøgelse indgår i Disrupting Harm Phase 2, anden fase af et forskningsprojekt ledet af UNICEFs globale forskningscenter i Firenze, Innocenti, ECPAT International og INTERPOL, med finansiering fra Safe Online. Projektet undersøger, hvordan digitale teknologier muliggør seksuel udnyttelse og misbrug af børn, og genererer evidens til at styrke nationale systemer, politikker og indsatser. Som led i denne fase vil nationale rapporter med landespecifikke resultater blive offentliggjort løbende i 2026. De præsenterede estimater er baseret på nationalt repræsentative husstandsundersøgelser gennemført af UNICEF og IPSOS i 11 lande. Hver undersøgelse omfattede ét barn i alderen 12–17 år og én forælder eller omsorgsperson og anvendte et stikprøvedesign, der havde til formål at opnå fuld eller næsten fuld national dækning (91–100 %). Undersøgelsen blev gennemført i lande, der repræsenterer forskellige regionale kontekster. Yderligere metodiske detaljer findes her:
https://safeonline.global/dh2-research-methods_final-2/

Om UNICEF:

UNICEF er verdens børneorganisation, og har af FN fået til opgave at beskytte børns rettigheder og skabe varige forandringer for børn overalt – især de mest udsatte børn og dem i de sværest tilgængelige områder. Som verdens børneorganisation, og en vigtig del af FN, har UNICEF en unik gennemslagskraft i over 190 lande og territorier.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark

Syv børn dræbt i Libanon4.3.2026 14:58:10 CET | Pressemeddelelse

Den militære eskalering i Mellemøsten har det seneste døgn kostet syv børn livet i Libanon og yderligere 38 er blevet såret. Det oplyser landets sundhedsministerium. Det høje antal ofre blandt børn kommer samtidig med, at nye luftangreb har ramt flere områder i landet, hvilket har udløst massiv fordrivelse og yderligere forværret en i forvejen skrøbelig humanitær situation. “Volden skal stoppe nu. Børn skal altid beskyttes. Ingen børn bør nogensinde blive dræbt eller leve med fysiske og følelsesmæssige følger fra vold,” siger Marcoluigi Corsi, UNICEFs repræsentant i Libanon. Alene inden for det seneste døgn er næsten 60.000 mennesker – heraf 18.000 børn – blevet fordrevet. Det kommer oven i de titusinder, som allerede er blevet tvunget fra deres hjem. Flere end 12.000 familier har søgt tilflugt i mere end 300 krisecentre, som er åbnet over hele landet, og mange af dem er allerede fyldt til bristepunktet. I takt med at behovene stiger, har UNICEF opskaleret sin nødhjælpsindsats i Libano

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye