Er strømmen gået? Fejlen kan ligge et helt andet sted end du tror
4.2.2026 09:03:14 CET | NRGi | Pressemeddelelse
Er strømmen gået i boligen, selvom alle sikringer er intakte? Det er ikke altid i eltavlen, at årsagen skal findes. I nogle tilfælde sker afbrydelsen i elskabet ved vejen.

For mange boligejere er eltavlen det første sted, de kigger, hvis strømmen pludselig forsvinder. Men det er ikke nødvendigvis dér, forklaringen skal findes.
Det kan nemlig være, at det samlede elforbrug i husstanden er så højt, at boligens amperekapacitet bliver presset. I de tilfælde kan sikringen i elskabet ved vejen slå fra på grund af overbelastning.
Men det er langt fra alle boligejere, der er opmærksomme på den sammenhæng, fortæller Bo Halm Andersen, energikonsulent i energi- og rådgivningskoncernen NRGi.
”Hvis strømmen pludselig går i boligen, er det helt naturligt, at man tjekker, om der er sprunget en sikring. Men ser eltavlen normal ud, og er der stadig lys hos naboerne, kan forklaringen ligge et andet sted. I nogle tilfælde er det sikringen i elskabet ved vejen, der slår fra, når boligens samlede elforbrug bliver for højt, og det er ikke noget, alle boligejere er opmærksomme på,” siger Bo Halm Andersen.
Som udgangspunkt er det den enkelte boligejer, der skal betale, hvis netselskabet i ens område eller en autoriseret elektriker skal rykke ud for at genetablere strømmen, når afbrydelsen skyldes en overbelastning i elskabet.
Derfor kan boligens elforbrug overstige kapaciteten
Et typisk parcelhus har ofte 25 ampere til rådighed, som i mange år har dækket et almindeligt elforbrug til belysning og husholdningsapparater.
Men i takt med at flere boligejere skifter til elbil og varmepumpe, er elforbruget i husstanden steget, og det kan i nogle tilfælde udfordre den eksisterende kapacitet.
”Nogle boliger kan have en amperekapacitet, som kan blive presset af det elforbrug, mange har i dag. Og særligt på kolde dage, hvor varmepumpen arbejder mere intensivt, kan belastningen stige,” siger Bo Halm Andersen og tilføjer:
”En elbil, der lader med 11 kW, bruger omkring 16 ampere alene. Når elbilen lader, varmepumpen kører hårdere, og husholdningen samtidig bruger strøm til komfur, elkedel eller vaskemaskine, kan det samlede elforbrug nærme sig eller overstige den amperekapacitet, boligen har til rådighed, og så kan sikringen i elskabet ved vejen slå fra.”
Ifølge Bo Halm Andersen handler det i mange tilfælde om at være opmærksom på, hvordan forbruget fordeler sig i hjemmet og i døgnet. Ved at fordele forbruget en smule kan man undgå, at sikringen i elskabet ved vejen slår fra. Hvis det er nødvendigt, kan man også kontakte sit elnetselskab for at få flere ampere til boligen.
Nøgleord
Kontakter
Lars PedersenPresseansvarlig
lped@nrgi.dkOm NRGi
NRGi er en landsdækkende energi- og rådgivningskoncern. Vi er også et forbrugerejet andelsselskab, der er ejet af 235.000 andelshavere, og består af 1.725 kompetente og engagerede medarbejdere, som med både hænder og viden bidrager til et grønnere og et mere velfungerende Danmark - på kort og på lang sigt.
Følg pressemeddelelser fra NRGi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NRGi
NIS2 stopper ikke ved IT: Virksomheder overser bygningernes sikkerhed8.7.2026 07:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Med indførelsen af NIS2-direktivet sidste år har mange virksomheder rettet blikket mod IT-afdelingen for at få styr på kravene til cybersikkerhed. Men bygningernes sikkerhed, herunder adgangskontrol, alarmer og sikring af tekniske anlæg, risikerer at blive overset, advarer NRGi ELCON.
17 projekter i Aarhus-området får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 17 lokale foreninger, organisationer og virksomheder i Aarhus-området fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, energieffektiv belysning og grønne fællesskabsprojekter.
Syv projekter i Horsens-området og på Samsø får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til syv lokale foreninger og virksomheder i Horsens-området og på Samsø fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, ladestandere og energibesparende løsninger.
16 projekter på Djursland får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 16 lokale foreninger og virksomheder på Djursland fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper og energibesparende belysning.
32.500 elkunder flyttes: NRGi er klar til at tage imod deres andel2.7.2026 07:51:44 CEST | Pressemeddelelse
Elselskaberne Velkommen, Nettopower, Power Fuel og Vedvarende er opsagt af netselskabet Cerius-Radius, og tusindvis af kunder er blevet flyttet til nye elleverandører. NRGi er blandt modtagerne og står klar til at tage imod elkunderne med et dedikeret kundeteam, der skal sikre en tryg overgang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum