Er strømmen gået? Fejlen kan ligge et helt andet sted end du tror
4.2.2026 09:03:14 CET | NRGi | Pressemeddelelse
Er strømmen gået i boligen, selvom alle sikringer er intakte? Det er ikke altid i eltavlen, at årsagen skal findes. I nogle tilfælde sker afbrydelsen i elskabet ved vejen.

For mange boligejere er eltavlen det første sted, de kigger, hvis strømmen pludselig forsvinder. Men det er ikke nødvendigvis dér, forklaringen skal findes.
Det kan nemlig være, at det samlede elforbrug i husstanden er så højt, at boligens amperekapacitet bliver presset. I de tilfælde kan sikringen i elskabet ved vejen slå fra på grund af overbelastning.
Men det er langt fra alle boligejere, der er opmærksomme på den sammenhæng, fortæller Bo Halm Andersen, energikonsulent i energi- og rådgivningskoncernen NRGi.
”Hvis strømmen pludselig går i boligen, er det helt naturligt, at man tjekker, om der er sprunget en sikring. Men ser eltavlen normal ud, og er der stadig lys hos naboerne, kan forklaringen ligge et andet sted. I nogle tilfælde er det sikringen i elskabet ved vejen, der slår fra, når boligens samlede elforbrug bliver for højt, og det er ikke noget, alle boligejere er opmærksomme på,” siger Bo Halm Andersen.
Som udgangspunkt er det den enkelte boligejer, der skal betale, hvis netselskabet i ens område eller en autoriseret elektriker skal rykke ud for at genetablere strømmen, når afbrydelsen skyldes en overbelastning i elskabet.
Derfor kan boligens elforbrug overstige kapaciteten
Et typisk parcelhus har ofte 25 ampere til rådighed, som i mange år har dækket et almindeligt elforbrug til belysning og husholdningsapparater.
Men i takt med at flere boligejere skifter til elbil og varmepumpe, er elforbruget i husstanden steget, og det kan i nogle tilfælde udfordre den eksisterende kapacitet.
”Nogle boliger kan have en amperekapacitet, som kan blive presset af det elforbrug, mange har i dag. Og særligt på kolde dage, hvor varmepumpen arbejder mere intensivt, kan belastningen stige,” siger Bo Halm Andersen og tilføjer:
”En elbil, der lader med 11 kW, bruger omkring 16 ampere alene. Når elbilen lader, varmepumpen kører hårdere, og husholdningen samtidig bruger strøm til komfur, elkedel eller vaskemaskine, kan det samlede elforbrug nærme sig eller overstige den amperekapacitet, boligen har til rådighed, og så kan sikringen i elskabet ved vejen slå fra.”
Ifølge Bo Halm Andersen handler det i mange tilfælde om at være opmærksom på, hvordan forbruget fordeler sig i hjemmet og i døgnet. Ved at fordele forbruget en smule kan man undgå, at sikringen i elskabet ved vejen slår fra. Hvis det er nødvendigt, kan man også kontakte sit elnetselskab for at få flere ampere til boligen.
Nøgleord
Kontakter
Lars PedersenPresseansvarlig
lped@nrgi.dkOm NRGi
NRGi er en landsdækkende energi- og rådgivningskoncern. Vi er også et forbrugerejet andelsselskab, der er ejet af 235.000 andelshavere, og består af 1.725 kompetente og engagerede medarbejdere, som med både hænder og viden bidrager til et grønnere og et mere velfungerende Danmark - på kort og på lang sigt.
Følg pressemeddelelser fra NRGi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NRGi
Varmepumpepuljen åbner 5. februar: Så meget kan du få i tilskud2.2.2026 08:42:46 CET | Pressemeddelelse
Nu kan landets boligejere søge om tilskud til at udskifte deres olie- eller gasfyr med en varmepumpe. Og i år er tilskudsbeløbet forhøjet til 27.000 kroner.
NRGi samler strøm og ladeboks i én aftale og belønner elbilsejere med bonuskilometer14.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Konkurrencen om at blive elbilsejernes foretrukne valg til hjemmeladning skærpes. Nu har NRGi samlet elaftale og serviceaftale i én løsning og belønner samtidig elbilsejere for at lade på de mest fordelagtige tidspunkter.
Gode råd til boligejeren: Det skal du gøre, når sneen falder12.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Smukke snelandskaber præger lige nu landet, men for boligejere kan snevejret hurtigt udvikle sig til et dyrt bekendtskab. Uden de rette forholdsregler kan sne og frost føre til både vandskader, fugtproblemer og farlige situationer omkring boligen.
NRGi og Sampension opkøber 25 vindmøller og bliver en af Danmarks største VE-aktører5.1.2026 10:00:20 CET | Pressemeddelelse
Med opkøbet styrker NRGi Renewables, der er ejet af NRGi og Sampension, sin samlede portefølje af energianlæg og er nu blandt de største operatører og ejere af landbaserede vedvarende energianlæg i Danmark.
Julen kan ses på elmåleren: Sådan holder du strømforbruget nede i juledagene22.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flere timer indendørs og mere madlavning får elforbruget til at stige i december. Ifølge en energikonsulent er det især ét sted i hjemmet, der trækker forbruget op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum