DI - Dansk Industri

DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

3.2.2026 15:50:49 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Del

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), som bygger på svar fra næsten 550 virksomheder.

Branchedirektør Andreas Holbak Espersen, DI Digital. Foto: Kasper Hjort/Buro Jantzen
Branchedirektør Andreas Holbak Espersen, DI Digital. Foto: Kasper Hjort/Buro Jantzen

Der er ellers kæmpe interesse for ny teknologi som f.eks. kunstig intelligens i erhvervslivet. Op mod 1000 virksomhedsledere og eksperter deltager i dag i konferencen AI for alle i DI, hvor erfaringer og nye trends med AI er på dagsordenen.

- Men når det gælder om at skyde penge i den nyeste teknologi, så ser det ud til at SMV’erne sakker endnu mere bagud i det kommende år, siger branchedirektør Andreas Holbak Espersen,  DI Digital, som er DI’s branche for tech-virksomheder.

Samlet forventer virksomhederne at øge deres it-investeringer med omkring 5,1 procent i 2026, svarende til cirka 5,5 milliarder kroner. Dermed ventes de samlede it-investeringer i dansk erhvervsliv at nå omkring 111 milliarder kroner næste år.

SMV skærer ned på it-investeringer
Men fremgangen drives næsten udelukkende af de største virksomheder. De mindste virksomheder med under 50 ansatte forventer ligefrem at skære ned på deres it-investeringer.

- Vi begynder nu at se tegningen til et digitalt A- og B-hold i dansk erhvervsliv. De store virksomheder investerer massivt, mens mange mindre virksomheder står stille eller går baglæns – og det er en alvorlig udfordring for Danmarks konkurrenceevne, siger branchedirektør for DI Digital, Andreas Holbak Espersen.

Ifølge analysen forventer virksomheder med færre end 50 ansatte, at deres it-investeringer falder i 2026, mens virksomheder med 100 ansatte eller derover forventer at øge investeringerne med op til omkring 6-7 procent. Det er første gang i fem år, DI måler så negative forventninger blandt de mindre virksomheder.

- Det er første gang, vi ser så klare tegn på, at de små virksomheder trækker i bremsen. Det bør få ringe alarmklokkerne til at ringe, for digitalisering er ikke luksus – det er en forudsætning for produktivitet og vækst, siger Andreas Holbak Espersen.

Avanceret teknologi halter især hos de små
Analysen viser også, at nye og avancerede teknologier som kunstig intelligens, cloud computing og robotteknologi er langt mere udbredt i store virksomheder end i SMV’er. De mindre virksomheder har især taget basale teknologier som e-handel, sociale medier og ERP-systemer til sig, men halter efter på de mere avancerede områder.

Det digitale efterslæb har betydning for produktiviteten. Ifølge Digitaliseringsministeriet har virksomheder med et meget højt digitalt niveau en værditilvækst per medarbejder, der er 19 procent højere end virksomheder med et meget lavt digitalt niveau.

- Her ligger der et milliardstort vækstpotentiale. Hvis vi får flere små og mellemstore virksomheder med på digitaliseringsbølgen, kan vi løfte produktiviteten i hele dansk erhvervsliv – men det kræver investeringer, siger Andreas Holbak Espersen.

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 238 4912, e-mail boh@di.dk

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

HM Kongen til erhvervsfremstød i Litauen29.1.2026 11:53:34 CET | Pressemeddelelse

HM Kong Frederik deltog sammen med 18 danske virksomheder i dag på et erhvervsfremstød i Litauen, der samler danske og litauiske virksomheder, politikere og innovatorer. Sammen vil de skabe og udvikle samarbejde om grøn energiomstilling, national sikkerhed og teknologisk innovation. ”Der er rigtig gode muligheder for danske virksomheder i Litauen,” mener DI. I takt med at Litauen accelererer sin overgang til vedvarende energi og styrker sine forsvarskapaciteter, gør Danmarks verdensklasseekspertise inden for vindenergi, energiinfrastruktur, forsvarsteknologier og rumbaserede løsninger landet til en stærk og oplagt partner. 12 af de 18 danske virksomheder på fremstødet kommer fra forsvarsbranchen. 70 virksomheder deltager fra Litauen. Dansk forsvarsvirksomheder har meget at byde ind med til Litauens forsvar, som allerede er stærkt, men som landet af naturlige årsager opruster kraftigt i disse år. På dette fremstød, som deltagelse af HM Kongen og Litauens præsident markerer vigtigheden a

DI: Politisk aftale styrker små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed28.1.2026 16:40:48 CET | Pressemeddelelse

Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en bred politisk aftale om en ny national cyberstrategi. Dansk Industri (DI) hilser aftalen velkommen og fremhæver især det længe ventede løft af cybersikkerheden hos små og mellemstore virksomheder. DI ser det samtidig som et vigtigt signal, at man politisk anerkender behovet for et tættere samarbejde med erhvervslivet om beskyttelsen af den kritiske infrastruktur.

DI: Handelsaftale med Indien giver adgang til hver femte forbruger på kloden27.1.2026 08:23:05 CET | Pressemeddelelse

”Alle handelsaftalers moder” bliver EU’s handelsaftale med Indien kaldt. Ikke uden grund. Den foreløbige aftale som EU-formand Ursula von der Leyen og Indiens premierminister Modi netop har indgået er suverænt den største handelsaftale i verden nogensinde. Og ifølge adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen er aftalen et stort og vigtigt skridt fremad for Europas og Danmarks handel og konkurrenceevne. Når døre lukkes er det af allerstørste betydning, at EU er i stand til at åbne nye. Det gør von der Leyen i dag, siger Lars Sandahl Sørensen. Indien er et kolossalt marked i rivende udvikling. Og i en tid, hvor andre markeder – især det amerikanske – er usikre er det helt nødvendigt at skabe adgang til nye markeder. Det er vigtigt for virksomheder og for vækst og velstand i Danmark og alle andre europæiske lande, siger adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen. Helt lavpraktisk vil aftalen betyde, at toldsatser på industrivarer samt en lang række fødevarer forsvinder eller bliver sat væsen

AI for alle - nyeste erfaringer og muligheder med kunstig intelligens27.1.2026 08:15:00 CET | Presseinvitation

København og Aarhus – Tirsdag den 3. februar 2026, kl. 09.00–17.00 Dansk Industri inviterer pressen til at deltage i konferencen AI for Alle 2026, hvor et enestående opbud af erhvervsledere og førende eksperter fra ind- og udland deler erfaringer med anvendelsen af kunstig intelligens og præsenterer de nyeste trends inden for AI-teknologi og forretningsanvendelse. AI er den stærkeste teknologi nogensinde, og dens udbredelse vil få dybtgående konsekvenser for erhvervslivet, borgerne og samfundet som helhed.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye