Regionshospitalet Randers

Erfaren psykiater bliver ny cheflæge på Regionshospitalet Randers

2.2.2026 14:30:00 CET | Regionshospitalet Randers | Pressemeddelelse

Del

1. marts 2026 tiltræder Inger Brødsgaard som cheflæge for afdelingen Psykiatri, der ved årsskiftet blev en del af Regionshospitalet Randers.

Portrætfoto af cheflæge Inger Brødsgaard
Cheflæge Inger Brødsgaard Foto: Anne Kring

Inger Brødsgaard har, siden hun blev speciallæge i psykiatri i 2005, arbejdet i psykiatrien i både Horsens, Aarhus og Aalborg. Hun har haft ledelsesansvar siden 2010, senest i almenpsykiatrien i Aalborg hvor hun i seks år var cheflæge.

De seneste tre år har hun været tværregional projektleder for national indsats for kvalitetsløft i psykiatrien (DMPG – Danske Multidisciplinære Psykiatri Grupper). Projektet er pr. 1. januar 2026 overgået til en permanent, national DMPG-organisation, og Inger Brødsgaard fortsatte her sit projektlederarbejde i Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut.

Tilbage til klinikken
Som kommende cheflæge i Psykiatri på Regionshospitalet Randers vender Inger Brødsgaard tilbage til klinikken, og hun ser frem til igen at komme tættere på patienterne.

- Jeg har arbejdet i psykiatrien siden 1998, og jeg glæder mig til at komme tilbage til ledelsesopgaven og til de faglige samarbejder i psykiatrien og på tværs af sundhedsvæsenet. Jeg glæder mig også til at bringe de seneste tre års erfaringer fra arbejdet med den faglige kvalitetsopgave med ind i klinikken og finde ud af, hvordan vi bedst og sammen omsætter det til praksis til gavn for patienterne, siger hun.

Inger Brødsgaard ser frem til at kunne bringe både sin kliniske, organisatoriske og ledelsesmæssige erfaring i spil i en afdeling, der har været igennem en stor forandringsproces.

- Jeg har meget stor respekt for det arbejde, der er lavet, og det er mit indtryk, at afdelingen står et rigtigt godt sted i dag. Jeg ser frem til, sammen med både medarbejdere og lederkollegaer, at fortsætte den gode udvikling, så vi både skaber værdi for patienterne og sikrer et godt arbejds- og læringsmiljø for alle medarbejdere. Det er en opgave, jeg går til med stor ydmyghed, siger hun.

Den helt rigtige til posten
Psykiatrien i Randers har været igennem nogle turbulente år med flere udskiftninger i afdelingsledelsen, så lægefaglig direktør Lone Winther Jensen er glad for at få ansat en erfaren psykiater, der kan være med til at sikre en stabil og robust afdeling.

- Vi havde flere kvalificerede ansøgere til stillingen, men valget faldt på Inger, fordi hun kommer med lang erfaring fra forskellige psykiatriske afdelinger i både Midt- og Nordjylland og mange års erfaring som leder. Derudover har hun, som tidligere projektleder i DMPG, et særligt kendskab til kvalitetsområdet og gode samarbejdsrelationer på tværs af hele landet, som vi kan få stor glæde af i Randers, siger hun.

Afdelingsledelsen i Psykiatri vil pr. 1. marts 2026 bestå af cheflæge Inger Brødsgaard og chefsygeplejerske Tine Nyegaard Hansen, der tiltrådte 1. januar 2026.

- Det er et virkeligt stærkt og erfarent lederteam, som jeg tror på kan være med til at gøre en forskel for både afdelingen, medarbejderne og patienterne, siger lægefaglig direktør Lone Winther Jensen.

Nøgleord

Kontakter

Regionshospitalet Randers

Regionshospitalet Randers er akuthospital for Kronjylland og Djursland og dækker dermed den nordøstlige del af Region Midtjylland. I hospitalets område er der ca. 215.000 indbyggere. Hospitalet har ca. 200.000 behandlinger årligt og beskæftiger hvad der svarer til ca. 2200 fuldtidsansatte.

Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye