Genstande tilhørende efterlyst tysk statsborger er fundet på Rømø
31.1.2026 23:09:46 CET | Syd- og Sønderjyllands Politi
Efterforskningen fortsætter og skal sammen med de retsmedicinske undersøgelser afklare dødsårsagen og omstændighederne omkring dødsfaldet. Der er ikke noget i den indledende efterforskning, der indikerer, at der er sket en strafbar handling. Den endelige identifikation skal ske via de retsmedicinske undersøgelser, og Syd- & Sønderjyllands Politi kan derfor ikke sige, hvornår en endelig identifikation foreligger.
Syd og Sønderjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger i øjeblikket.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Grundlovsforhør Retten i Sønderborg - overtrædelse af indrejseforbud7.8.2026 12:53:01 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 47-årige mand erkendte forholdet. Han blev udvist af Danmark med indrejseforbud i 12 år. Han er varetægtsfængslet indtil udsendelse. Ingen kære.
Grundlovsforhør Retten i Sønderborg - overtrædelse af tilhold6.8.2026 16:51:15 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 39-årige mand nægtede. Han blev varetægtsfængslet i fire uger og tog forbehold for kære af den kendelse.
Savnet ung mand5.8.2026 00:22:18 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den savnede er fundet i god behold og vi har derfor fjernet billedet. /Vagtchefen
Brand i Gråsten - efterslukning i gang4.8.2026 19:40:16 CEST | Myndighedsmeddelelse
Brand og redning er også færdige på stedet. //Vagtchefen
Øbeningvej ved Rødekro spærret4.8.2026 11:08:34 CEST | Myndighedsmeddelelse
Grundet brand i traktor og vogntog med halmballer, spærres Øbeningvej ud for nr. 30. Der er ingen risiko for spredning. Vejen forventes afspærret et par timer. Mvh. Vagtchefen
