Industriens UddannelserIndustriens UddannelserIndustriens Uddannelser

Klejnsmed, Simon Malmberg Christensen, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat

30.1.2026 12:19:02 CET | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse

Del

Klejnsmed Simon Malmberg Christensen modtog torsdag d. 29 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.

Klejnsmeden Simon Malmberg Christensen modtog torsdag Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kroner.
Klejnsmeden Simon Malmberg Christensen modtog torsdag Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kroner.

Klejnsmed Simon Malmberg Christensen var torsdag den 29. januar taget til møde hos Landia A/S i den tro, at der ventede et møde efterfulgt af en helt almindelig arbejdsdag. Men det skulle snart ændre sig. Kl. 14 overraskede bestyrelsesrepræsentanter fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat Samahir med et legat på 10.000 kr.   
    
Simon er en rollemodel for andre unge lærlinge. Han har både deltaget i Verdens Vildeste Brobyggere og bidraget til lokalpressen med debatindlæg med titlen: "Jeg er blevet alment dannet på fabriksgulvet: Ansvar og forpligtelse er det, jeg lærer af”.

Og det er netop for hans engagement i faget, at han i dag blev overrasket med et legat som anerkendelse for hans indsats.    

Rollemodel og stor indsats

Ifølge Erling Jensen, faglig sekretær i Dansk Metal, er det netop det mod, der kendetegner Simons indsats:

- Det er afgørende, at flere unge får øjnene op for de muligheder, der er med en uddannelse i metalindustrien, og her spiller rollemodeller en vigtig faktor. Simon har ydet en stor indsats som rollemodel. Derfor har han i den grad gjort sig fortjent til Jubilæumslegatet, siger Erling Jensen.

Michael Boas Pedersen, der er medlem af legatbestyrelsen og chefkonsulent i Dansk Industri, supplerer:

- Bag alle dygtige lærlinge står der altid dygtige virksomheder, og Landia A/S er et godt eksempel. Når virksomheder giver deres lærlinge plads til at udvikle sig, er de samtidig med til at sætte retning og inspirere andre, siger Michael Boas Pedersen. 

Simons uventede nytårsgave

Det var en overvældet og glad Simon, der modtog legatet. Det er vigtigt for ham at være en rollemodel for andre. Selv troede han ikke, at han skulle være klejnsmed, men en uddannelsesmesse i 9. klasse, hvor han snakkede med sin kommende læreplads Landia, fik ham til at ændre mening.   

- Jeg holder meget af mit fag, og jeg holder af at skabe noget, få ting til at virke og løse problemer. Bare fordi man tager en eud, kan man faktisk rigtig meget - det er ikke bare en erhvervsuddannelse. Det vigtigste er at have en retning eller en rød tråd, også selvom man afviger undervejs. For mig handler det om at skabe og finde løsninger, og det kan man gøre i mange fag. 

Simon Malmberg Christensen er lærling hos Aasted A/S. Han er 19 år og bor i Velling.

Om Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat:

I forbindelse med Metalindustriens Lærlingeudvalgs 25-års jubilæum i 1954 blev Jubilæumslegatet oprettet.

Legatet uddeles bl.a. til institutioner og personer, der yder – eller er egnet til at yde – en betydningsfuld indsats til gavn for de uddannelsessøgendes kår eller som har almen fremmende betydning for erhvervsuddannelser.

Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye