Klejnsmed, Simon Malmberg Christensen, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat
30.1.2026 12:19:02 CET | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse
Klejnsmed Simon Malmberg Christensen modtog torsdag d. 29 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.

Klejnsmed Simon Malmberg Christensen var torsdag den 29. januar taget til møde hos Landia A/S i den tro, at der ventede et møde efterfulgt af en helt almindelig arbejdsdag. Men det skulle snart ændre sig. Kl. 14 overraskede bestyrelsesrepræsentanter fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat Samahir med et legat på 10.000 kr.
Simon er en rollemodel for andre unge lærlinge. Han har både deltaget i Verdens Vildeste Brobyggere og bidraget til lokalpressen med debatindlæg med titlen: "Jeg er blevet alment dannet på fabriksgulvet: Ansvar og forpligtelse er det, jeg lærer af”.
Og det er netop for hans engagement i faget, at han i dag blev overrasket med et legat som anerkendelse for hans indsats.
Rollemodel og stor indsats
Ifølge Erling Jensen, faglig sekretær i Dansk Metal, er det netop det mod, der kendetegner Simons indsats:
- Det er afgørende, at flere unge får øjnene op for de muligheder, der er med en uddannelse i metalindustrien, og her spiller rollemodeller en vigtig faktor. Simon har ydet en stor indsats som rollemodel. Derfor har han i den grad gjort sig fortjent til Jubilæumslegatet, siger Erling Jensen.
Michael Boas Pedersen, der er medlem af legatbestyrelsen og chefkonsulent i Dansk Industri, supplerer:
- Bag alle dygtige lærlinge står der altid dygtige virksomheder, og Landia A/S er et godt eksempel. Når virksomheder giver deres lærlinge plads til at udvikle sig, er de samtidig med til at sætte retning og inspirere andre, siger Michael Boas Pedersen.
Simons uventede nytårsgave
Det var en overvældet og glad Simon, der modtog legatet. Det er vigtigt for ham at være en rollemodel for andre. Selv troede han ikke, at han skulle være klejnsmed, men en uddannelsesmesse i 9. klasse, hvor han snakkede med sin kommende læreplads Landia, fik ham til at ændre mening.
- Jeg holder meget af mit fag, og jeg holder af at skabe noget, få ting til at virke og løse problemer. Bare fordi man tager en eud, kan man faktisk rigtig meget - det er ikke bare en erhvervsuddannelse. Det vigtigste er at have en retning eller en rød tråd, også selvom man afviger undervejs. For mig handler det om at skabe og finde løsninger, og det kan man gøre i mange fag.
Simon Malmberg Christensen er lærling hos Aasted A/S. Han er 19 år og bor i Velling.
Om Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat:
I forbindelse med Metalindustriens Lærlingeudvalgs 25-års jubilæum i 1954 blev Jubilæumslegatet oprettet.
Legatet uddeles bl.a. til institutioner og personer, der yder – eller er egnet til at yde – en betydningsfuld indsats til gavn for de uddannelsessøgendes kår eller som har almen fremmende betydning for erhvervsuddannelser.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Automatiktekniker, Samahir Salah Ahmed Hammid, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat28.1.2026 10:57:02 CET | Pressemeddelelse
Automatiktekniker Samahir Salah Ahmed Hammid modtog mandag d. 26 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.
Personvognsmekanikeruddannelsen skifter navn26.1.2026 09:19:33 CET | Pressemeddelelse
Uddannelsen til personvognsmekaniker skifter navn og får to nye specialer under sig. Med ændringen bevares den brede grunduddannelse, som den er i dag, samtidig med at værkstedernes stigende behov for kompetencer inden for de nyeste teknologier imødekommes.
Unge faglærte i ny podcast: Derfor fulgte vi vores drømme og valgte en uddannelse i industrien13.1.2026 10:37:44 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke altid enkelt at følge sine drømme og vælge uddannelse uden at lade sig diktere af forventninger og fordomme. I en ny podcastserie ’Familiens blå får’ møder vi syv unge mennesker, som har fulgt deres drømme og valgt en uddannelse stik imod omverdenens forventninger.
Elektriker, Kathalina Lemke, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat12.1.2026 14:50:41 CET | Pressemeddelelse
Elektriker Kathalina Lemke modtog mandag d. 12 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.
Metalindustrien hyldede modtagerne af ML-prisen 202524.10.2025 13:58:48 CEST | Pressemeddelelse
25 nyudlærte svende inden for metalindustrien blev fejret fredag formiddag i Industriens Hus i København ved den årlige uddeling af Metalindustriens Lærlingepris (ML-prisen)
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

