Stor interesse for at komme med i ny alliance

30.1.2026 08:00:00 CET | Ældreministeriet | Pressemeddelelse

Del

En lang række aktører ønsker at engagere sig i arbejdet for et aldersvenligt samfund. Mere end 60 aktører har nu tilsluttet sig Alliancen for et aldersvenligt Danmark. Ældreministeren opfordrer til, at endnu flere slutter sig til alliancen.

Alliancen for et aldersvenligt Danmark har vokseværk. Mere end 60 aktører har allerede tilsluttet sig arbejdet.
Alliancen for et aldersvenligt Danmark har vokseværk. Mere end 60 aktører har allerede tilsluttet sig arbejdet.

Allerede få måneder efter etableringen har over 60 aktører nu sluttet sig til Alliancen for et aldersvenligt Danmark. Alliancens formål er at skabe debat, dele viden og inspirere til nye løsninger, der kan gøre Danmark mere aldersvenligt. Samtidig bidrager alliancen med viden og input til den vision, som Rådet for et aldersvenligt Danmark præsenterer til foråret.

Kredsen af aktører spænder bredt og tæller alt fra store danske virksomheder, erhvervsorganisationer og fonde til fagforeninger, pensionsselskaber, kommuner og civilsamfundsaktører. Den brede sammensætning afspejler, at udviklingen af et aldersvenligt samfund er en fælles opgave, som går på tværs af sektorer.

Ældreminister Mette Kierkgaard siger:

 - Det er meget positivt at se den store opbakning til Alliancen for et aldersvenligt Danmark. Når så mange forskellige aktører engagerer sig, vidner det om en bred fælles vilje til at skabe et mere aldersvenligt samfund. Jeg håber, at endnu flere vil slutte sig til alliancen, så Rådet for et aldersvenligt Danmark får så mange input som muligt.

Lisbeth Knudsen, formand for Rådet for et aldersvenligt Danmark, siger:

 - Det er ekstremt opløftende, at vi på få måneder nu har passeret 60 medlemmer i alliancen. Det viser, at flere og flere ser det samme: Et aldersvenligt Danmark kommer ikke af sig selv. Det kræver, at vi løfter i flok på tværs af kommuner, civilsamfund, arbejdsmarked og erhvervsliv. Og døren står stadig åben, for jo flere perspektiver vi får med, jo stærkere bliver visionen til foråret. At alliancen nu har over 60 medlemmer, er et stærkt signal om, at Danmark er klar til et nyt syn på livet efter de 60.

Det er fortsat muligt at blive en del af Alliancen for et aldersvenligt Danmark. Aktører, der ønsker at blive en del af alliancen, kan henvende sig på: av@aeldremin.dk

Læs mere om arbejdet med et aldersvenligt Danmark på: www.aldersvenligt.dk

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Ældreministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ældreministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye