Mange københavnere overvejer at være frivillige i idrætten, viser ny undersøgelse
28.1.2026 08:48:32 CET | Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen | Pressemeddelelse
En ny, omfattende undersøgelse af idrætsfrivilligheden i København viser, at rigtig mange københavnere gerne ville engagere sig frivilligt, særligt blandt de internationale borgere – men det kræver, at der sættes ind for at øge adgangen til mulighederne.

Selvom tusindvis af københavnere uge efter uge bruger deres fritid på at træne hold, brygge kaffe eller holde styr på økonomien i byens idrætsfællesskaber, kunne tallet være langt højere.
En ny undersøgelse viser, at hver tredje københavner, der ikke er frivillig i dag, faktisk overvejer at blive det. En stor del af de adspurgte fortæller, at de ville melde sig som frivillig, hvis de fik mere viden om mulighederne eller blev spurgt direkte af deres lokale idrætsfællesskab.
Tirsdag aften drøftede medlemmerne af Kultur-, Fritids- og Borgerserviceudvalget undersøgelsens resultater og mulige initiativer.
”Fritidslivet er nøglen til et bedre liv for mange. Det giver trivsel, fællesskab og dannelse. Derfor er det virkelig positivt, at så mange københavnere ønsker at engagere sig i foreningslivet. Men det frivillige engagement kommer ikke af sig selv. Derfor er det godt, at vi nu har fået lavet en systematisk kortlægning af de barrierer, der er,” siger Christopher Røhl (RV), der er den nye kultur-, fritids- og borgerserviceborgmester i Københavns Kommune og fortsætter:
”Samtidig er det også et dialogværktøj mellem os i kommunen og resten af civilsamfundet til, hvad vi kan gøre sammen for at øge frivilligheden, og derfor er det rigtig godt, at undersøgelsen lander her i starten af den nye valgperiode og kan komme ud og arbejde de næste fire år.”
Fokus på internationale borgere
Særligt én gruppe skiller sig ud i undersøgelsen. Det er de internationale københavnere. Knap 60 procent af københavnere med et andet statsborgerskab end dansk overvejer at blive frivillige inden for idrætsområdet inden for et år. Men de internationale borgere mangler ofte kendskab og engelsksproget adgang for at melde sig.
”Tilværelsen som international borger i København kan være ensom, når ens netværk enten er på arbejdet eller i det land, man kommer fra. Derfor er det rigtig vigtigt, at vi nu har fået kortlagt mulighederne for at engagere flere internationale borgere i fritidslivet. Det kan jo i sidste ende være dét der afgør, om man køber returbilletten væk fra Danmark og dermed forlader København med al den mangfoldighed og arbejdskraft vores internationale borgere ellers giver til byen og fællesskabet,” siger Christopher Røhl.
Undersøgelsen viser også, at frivilligheden i København er under forandring. Flere engagerer sig i korte, fleksible forløb frem for i faste roller, og digitale frivillige spiller en stadig større rolle bag kulisserne. Det stiller nye krav til, hvordan både kommunen og foreningerne rekrutterer og anerkender frivillige.
Undersøgelsens hovedkonklusioner
- Frivilligheden er oftest lejlighedsvis ikke regelmæssig
- Frivilligheden findes på tværs af foreninger, selvorganiserede fællesskaber og hybrider
- Frivillighed gør gavn både for fællesskabet og den enkelte
- Frivilligheden er lokal, men krydser også kommunegrænserne
- Der er et stort, uudnyttet potentiale blandt de københavnere, der endnu ikke er frivillige
- Internationale københavnere vil være frivillige, hvis de får adgang og viden
- De digitale frivillige løfter en skjult del af idrætsområdet
- Mangel på faciliteter begrænser både deltagelse og frivillighed
- Engagementet som frivillig ændrer karakter over livet, hvor man skruer op og ned efter den enkelte livsfase
- Frivillighed kræver synlighed og hverdagsnær anerkendelse
Fakta
- 45 procent af københavnerne over 16 år er frivillige i forskellige sammenhænge.
- Kigger man specifikt på idrætten, er 13 % af københavnerne idrætsfrivillige. Det placerer København på niveau med andre danske storbyer, men under landsgennemsnittet.
- Undersøgelsen er lavet af Københavns Kommune i samarbejde med analysebureauet Urban Goods.
- Resultatet af undersøgelsen hviler på borgersurvey, interviews, kortlægning af digitale fællesskaber og casestudier.
- Undersøgelsen er gennemført blandt et repræsentativt udsnit af 50.008 københavnske borgere (16+ år), med 5.325 gennemførte svar.
- Undersøgelsen danner grundlag for kommunens videre arbejde med at styrke frivilligheden i Københavns idrætsliv.
- Hele undersøgelsen kan læses her: a24ea439-7048-49c8-8840-be3ddc74b4bb-bilag-2.pdf
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur-, Fritids og Borgerserviceforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:23 27 44 70kffpresse@kk.dkOm Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Lundehus Basketball er Årets Idrætsforening i København10.12.2025 21:34:16 CET | Pressemeddelelse
Unge frivillige, stærk medlemsvækst og et lokalt fællesskab i rivende udvikling sikrer Lundehus Basketball prisen som Årets Idrætsforening.
Københavns Kommune har sendt 2000 unge i teatret10.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Teaterbilletter til unge har åbnet dørene til kulturen for endnu flere som en del af satsningen København som børne- og ungekulturhovedstad
Her er de nyvalgte medlemmer af Københavns Borgerrepræsentation20.11.2025 14:03:21 CET | Pressemeddelelse
De personlige stemmer ved kommunalvalget i København er talt op, og de 55 nye medlemmer af Borgerrepræsentationen er på plads.
Over 42.000 københavnere har brevstemt til kommunalvalget17.11.2025 22:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næsten otte procent af de københavnske vælgere har allerede afgivet deres stemme før valgdagen løber af stablen i morgen.
Husk at tjekke dit valgsted før du stemmer i morgen17.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om københavnerne først går til stemmeurnerne ved kommunal- og regionsrådsvalget i morgen, kan der være god grund til allerede i dag at dobbelttjekke, hvor man skal stemme. Som meldt ud tidligere har op mod 77.000 borgere fået tildelt et nyt valgsted i forhold til sidste valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum