Skoler advarer om misbrug af unges bankkonti og MobilePay
28.1.2026 08:30:00 CET | Tønder Kommune | Pressemeddelelse
SSP oplever flere sager, hvor unge bliver lokket til at hæve penge for andre – en handling med alvorlige konsekvenser.

SSP Tønder har den seneste tid haft kendskab til flere sager, hvor unge er blevet udnyttet i forbindelse med falske online-handler. I sagerne er elever blevet bedt om – eller uopfordret har fået – overført penge til deres bankkonto eller MobilePay, som de efterfølgende er blevet instrueret i at hæve og videregive til andre.
Fænomenet er blevet konstateret på tre forskellige skoler i Tønder Kommune, og i alt er der kendskab til fem til seks sager. De første sager blev opdaget før jul. Beløbsstørrelserne er typisk på mellem 800 og 1.000 kroner, og de unge er i flere tilfælde blevet tilbudt omkring 100 kroner for at hæve og videregive pengene.
Tønder Kommune gør opmærksom på, at der er tale om en alvorlig form for kriminalitet. Deltagelse – også hvis man blot stiller sin konto til rådighed eller hæver penge for andre – kan medføre, at man bliver straffet som medskyldig.
I nogle tilfælde er der overført penge til den unges MobilePay uden forudgående aftale, hvorefter den unge er blevet kontaktet og bedt om at hæve beløbet og aflevere det videre. Uanset hvordan pengene er modtaget, er det strafbart at medvirke.
Opfordring til forældre
Tønder Kommune opfordrer forældre til at tage en dialog med deres børn om følgende:
- Aldrig at stille bankkonto, MobilePay, MitID eller betalingskort til rådighed for andre
- Aldrig at hæve penge for andre – heller ikke hvis pengene er overført uden aftale
- At tilbud om “nemme penge” ofte er forbundet med kriminalitet
- At sige nej og søge hjælp, hvis man føler sig presset eller truet
- At kontakte en voksen og eventuelt Politiet i sådanne situationer
SSP Tønder kan kontaktes ved spørgsmål eller bekymringer i relation til problemstillingen.
Kontakter
Jacob MichelsenUngdomsskoleinspektør
Tlf:21 44 39 26jacmi@toender.dkFølg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Fælles sønderjysk bo- og jobmesse for tredje gang26.1.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
For tredje gang samler de sønderjyske kommuner kræfterne, når den fælles bo- og jobmesse løber af stablen fredag den 18. september i Tønderhallerne. Her inviterer UdviklingsRåd Sønderjylland sammen med kommunerne Aabenraa, Haderslev, Sønderborg og Tønder både lokale og potentielle tilflyttere til at udforske mulighederne for job, bolig og hverdagsliv i Sønderjylland.
Nu tager det nye 60+ Seniorråd arbejdshandskerne på22.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Affolkning, tryghed og fællesskab er blandt de centrale temaer for det nye seniorråd
Ny fagchef for Børn og Skoleområdet i Tønder Kommune21.1.2026 08:20:45 CET | Pressemeddelelse
Tønder Kommune har pr. 1. februar ansat Jacob Svarre Winther som ny fagchef for Børn og Skoleområdet. Med ansættelsen får kommunen en erfaren leder med et solidt kendskab til både dagtilbuds-, skole- og børne- og ungeområdet samt til arbejdet i politisk styrede organisationer.
Fra talentforløb i 8. klasse til uddannelse14.1.2026 10:38:57 CET | Pressemeddelelse
Et talentforløb for 8. klasseselever i Tønder Kommune skaber tidlig indsigt i arbejdslivet og styrker unges valg af uddannelse. Flere tidligere talentelever har fastholdt fritidsjob og valgt uddannelser med fokus på arbejdet med mennesker.
Fællesskab og fremtid i fokus ved årets nytårskur i Tønder13.1.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Nytårskuren i Tønder blev mandag eftermiddag skudt i gang med både klapsalver, gode grin og vigtige budskaber, da Tønder Kommune og Tønder Erhvervsråd bød velkommen til årets første fælles samling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum