De alternative rock-giganter Garbage gæster København til juni
30.1.2026 10:00:00 CET | DTD Concerts | Pressemeddelelse
Det ikoniske alternative rockband Garbage vender tilbage til Danmark – denne gang med det originale lineup samlet igen. Den 4. juni indtager Shirley Manson, Butch Vig, Duke Erikson og Steve Marker Store VEGA til en koncert, der bliver en unik mulighed for at opleve et af 90’ernes mest markante bands i deres oprindelige form.

Garbage har siden gennembruddet i midten af 90’erne sat et tydeligt aftryk på alternativ rock med albums som Garbage (1995), Version 2.0 (1998) og Beautiful Garbage (2001) og sange som “Stupid Girl”, “Only Happy When It Rains”, “Push It” og “I Think I’m Paranoid”. Bandets særlige spænding mellem elektroniske teksturer, tunge guitarer og Shirley Mansons karismatiske vokal har gjort dem både indflydelsesrige og vedkommende på tværs af generationer.
Koncerten i København knytter sig samtidig til bandets ottende album Let All That We Imagine Be The Light, der er skabt under usædvanlige omstændigheder. Albummet tog form, efter Shirley Manson i 2024 måtte afbryde turnéen med alvorlige smerter fra en gammel skade. Mens hun gennemgik genoptræning, begyndte de øvrige bandmedlemmer at opbygge stemninger og lydskitser i studiet og sende dem til hende som kreative afsæt.
Resultatet er et album, hvor teksterne kredser om sårbarhed, overlevelse, fællesskab og håb, og hvor Garbage bevæger sig i et atmosfærisk og filmisk lydunivers med markante basgange, skarpe riffs og mørke klangflader. Et udtryk, der både føles genkendeligt og fornyet – og som vidner om et band, der stadig insisterer på at udvikle sig kunstnerisk.
Når Garbage går på scenen i Store VEGA den 4. juni, bliver det derfor en aften, hvor nyt materiale og et stærkt bagkatalog mødes i en koncertoplevelse med intensitet og nærvær.
Billetter bliver sat i salg fra 2. februar kl. 10 via unitedtickets.dk og dtdconcerts.dk
Nøgleord
Kontakter
Presse
presse@dtdconcerts.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts
Legendariske Tricky vender tilbage til Store VEGA12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næste år vender det britiske triphop-ikon Tricky tilbage til København og Store VEGA den 20. juni med et helt nyt liveshow. Publikum kan se frem til en intens, atmosfærisk og nyfortolket præsentation af materialet fra en af de mest markante kunstnere i nyere britisk musik. Billetsalget starter den 17. december via United Tickets kl. 10.
Pede B i Falkoner Salen5.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 28. december 2026 lægger Falkoner Salen hus til en kæmpe fest, når rapperen Pede B kommer forbi med sit anmelderroste live-show. Selvom Pede B har været en fast institution på den danske rapscene i snart to årtier, var det først i år, at han modtog en platinplade (for singlen “Hun Vil Ha”). Rapperens status og publikum er gået roligt opad år efter år, og i 2026 står han overfor sin karrieres største spillestedskoncert i Falkoner Salen på Frederiksberg. Pede B’s koncerter er lig med høj energi, nye og gamle numre, stagedives, freestylerap, gæster og overraskelser på scenen. De er elsket af publikum og anmeldere, og Gaffas anmelder kaldte fx hans sidste koncert på Roskilde Festival for “bedste rap-koncert på Roskilde nogensinde”. Om koncerten i Falkoner Salen siger Pede B: “Det her bliver fejringen af 20 år på scenen. Vi har aldrig før turde sætte en så stor koncert op, men med alle de yngre lyttere og nye supportere, vi har fået de sidste par år, giver det pludselig mening. Vi skal
PATINA annoncerer karrierens største koncert1.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
PATINA brød igennem lydmuren i 2020 og har siden da bidt sig fast som én af de absolut bedste liveartister til lands. Den position manifesterede bandet blandt andet på deres netop afsluttet Uvejr Tour som blev deres bedst sælgende til dato. Derfor annoncerer bandet nu deres hidtil største koncert d. 30. januar 2027 i Falkonersalen i København.
August Høyen annoncerer sin største koncert til dato d. 28. november 2026 i K.B. Hallen23.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
August Høyen brød igennem lydmuren i 2023 med debut-ep’en Det Hele Handler Om Dig. Siden fulgte P3’s Uundgåelige, et debutalbum, optrædener på Roskilde Festival, Heartland, NorthSide m.fl. samt en række udsolgte koncerter i Store VEGA og senest Det Kongelige Teater. I efteråret 2026 vender han tilbage til hovedstaden, når han d. 28. november 2026 giver sin til dato største koncert i legendariske K.B. Hallen – et sted der har stor betydning for Høyen.
Dermot Kennedy vender tilbage til Danmark20.11.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den irske singer-songwriter bag kæmpehits som ”Power Over Me” og ”Paradise” gæster Falkonersalen i København mandag den 11. maj 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
