Unik og umulig at kopiere: Dansk teknologi får millioninvestering til at styrke sikkerhed i lægemidler
27.1.2026 08:00:00 CET | Innovationsfonden | Pressemeddelelse
Et nyt forsknings- og innovationsprojekt med virksomheden PUFIN-ID i spidsen modtager 14,1 mio. kr. fra Innovationsfonden til at videreudvikle og effektivisere en allerede stærk, AI-baseret produktidentifikation, der skal beskytte patienter mod kopimedicin og styrke sporbarheden i den globale medicinalindustri.

Hvert år modtager patienter verden over lægemidler og medicinsk udstyr, som de har tillid til er ægte. Alligevel opdager myndigheder igen og igen kopiprodukter, som er næsten umulige at skelne fra originalerne. Samtidig er de identifikationsløsninger, der anvendes i dag, udviklet til logistik og lagerstyring og ikke til livskritisk sikkerhed.
PUFIN-ID’s O-KEY-teknologi bygger på et helt andet princip. I stedet for stregkoder eller QR-koder, som kan kopieres, beskadiges eller blive ulæselige, anvender O-KEY en fysisk og unik signatur direkte på produktet. Signaturen består af tusindvis af mikroskopiske kendetegn og kan ikke kopieres, heller ikke af producenten selv. Ægtheden verificeres øjeblikkeligt ved hjælp af kunstig intelligens.
Projektet har potentiale til markant at styrke patientsikkerheden ved at gøre det muligt hurtigt og sikkert at verificere ægtheden af hvert enkelt produkt, samtidig med at producenter og myndigheder får bedre sporbarhed og hurtigere mulighed for at reagere ved fejl eller tilbagekaldelser.
Med en investering på 14,1 mio. kr. fra Innovationsfonden kan PUFIN-ID nu videreudvikle og optimere en løsning, der allerede er i kommerciel brug. Fokus er på hurtigere AI-verifikation, biokompatible materialer og skalerbarhed til højvolumen produktion i rene produktionsmiljøer.
- O-KEY er allerede en af de stærkeste løsninger på markedet for produktautentificering. Med denne investering kan vi tage teknologien videre og optimere den til medicinalindustrien. Det gælder både hurtigere aflæsning, medicinsk godkendte materialer og AI, der lever op til de højeste regulatoriske krav, siger Line Klit Olsen, CEO i PUFIN-ID.
Projektet gennemføres i samarbejde med Københavns Universitet og Novo Nordisk. Det skal demonstrere teknologien i farmaceutisk produktion, opnå USP Class VI-certificering og etablere en regulatorisk vej mod EU’s krav om unik produktidentifikation, UDI.
Samarbejdet omfatter:
- PUFIN-ID, kommerciel projektleder og udvikler af O-KEY-platformen
- Københavns Universitet, IP-ejer og ansvarlig for materialekemi
- Novo Nordisk, testpartner, der bidrager med validering i reelle produktionsmiljøer
Fakta
- Innovationsfondens investering: 14,1 mio. kr.
- Samlet budget: 20,2 mio. kr.
- Varighed: 2 år
- Officiel projekttitel: Physical Unclonable Functions as Unique Device Identification for the Pharmaceutical Industry
Om partnerne
PUFIN-ID
Dansk teknologivirksomhed, der udvikler sikre, umulige-at-kopiere produktidentiteter til autentificering og digitalisering. O-KEY anvendes allerede i flere industrier og videreudvikles nu målrettet medicinalprodukter og regulatoriske krav.
Københavns Universitet
Institut for Kemi er et internationalt førende forskningsmiljø inden for supramolekylær kemi og avancerede materialer og står bag den patenterede teknologi bag O-KEY.
Novo Nordisk
Global medicinalvirksomhed med hovedsæde i Danmark. Som testpartner bidrager Novo Nordisk med validering af teknologien i farmaceutiske produktionsmiljøer.
Kontakter
Dre VidalHead of Marketing & Commercial StrategyPUFIN-ID
dre@pufin.idLine SkouboePresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:61905039line.skouboe@innofond.dkBilleder
Om Innovationsfonden
Innovationsfonden accelererer forskning og innovation til løsninger, der styrker det danske samfunds konkurrenceevne og bæredygtighed.
Følg pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Kvantecomputere skal løse kerneproblem inden for lægemiddeludvikling12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvantify, Atom Computing og AU Institut for Kemi går sammen om at bane vej for, at kvantecomputere bliver i stand til at løse udfordringer inden for molekylære simulationer. Forsknings- og innovationsprojektet skal samtidig accelerere teknologiens anvendelse inden for lægemiddeludvikling. Innovationsfonden investerer 30 mio. kroner i projektet.
Nyt forskningsprojekt skal bringe kvanteteknologi tættere på anvendelse i sundhedssektoren23.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forsknings- og innovationsprojekt skal udnytte kvantecomputernes fulde potentiale og gøre teknologien lettere at anvende i lægemiddeludvikling og farmaceutisk forskning. Innovationsfonden investerer 17,4 mio. kr. i projektet.
Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse19.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, som peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser mellem forskning og erhvervsliv.
Nye danske instrumenter skal give forskere nye øjne på Universet3.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder og universiteter skal over fem år udvikle avancerede instrumenter til verdens førende astronomiske teleskoper. Innovationsfonden investerer 35 millioner kroner i projektet.
Ny test af gravide skal ændre fosterdiagnostik fundamentalt2.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt dansk forskningsprojekt vil udvikle en test, der, tidligt i graviditeten, skal påvise alvorlige genetiske tilstande hos fostret og sikre en mere målrettet medicinsk behandling. Innovationsfonden investerer 24 millioner kroner i projektet, der har potentiale til at bane vej for nye internationale standarder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

