Falck indvier ny ambulancestation i Ringkøbing
27.1.2026 07:30:00 CET | Falck | Pressemeddelelse
Borgerne i og omkring Ringkøbing får et styrket lokalt beredskab, når Falck den 5. februar indvier en ny ambulancestation. Stationen er designet til at sikre hurtig hjælp og giver samtidig Falcks reddere topmoderne arbejdsforhold. Pressen er velkommen til at deltage i indvielsen.

Falck åbner dørene til en helt ny ambulancestation i Ringkøbing. Den nye station er en del af Falcks kontrakt med Region Midtjylland, som forlænges fra 1. dec. 2026. Stationen i Ringkøbing er designet med fokus på at optimere arbejdsforholdene og effektivisere den daglige drift. Medarbejderne har selv bidraget aktivt til indretningen af stationen for at sikre funktionalitet og et godt arbejdsmiljø.
"Vi er dybt engagerede i at levere et pålideligt og nærværende beredskab, og det engagement deler vi med Region Midtjylland. Vores reddere er rygraden i alt, hvad vi gør. Derfor er jeg utrolig glad for, at vi med denne nye station kan anerkende deres dedikation med de absolut bedste rammer" siger Lotte Lodberg, Falcks ambulancedirektør i Vestdanmark
Stationen i Ringkøbing vil huse to ambulanceberedskaber og omkring 20 reddere. Stationen vil blive ledet af områdeleder Lasse Bjerre.
Falck driver i alt 13 stationer under kontrakten med Region Midtjylland herunder stationer i Herning, Viborg og Holstebro.
Om indvielsen
Pressen er velkommen til at deltage i indvielsen af den nye ambulancestation i Ringkøbing. Indvielsen finder sted den 5. februar 2026 kl. 9:30 på adressen:
Falck Ringkøbing
Birkmosevej 22E
6950 Ringkøbing
Kontakter
Line ThaarupSenior kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 70 22 03 07comms@falck.comOm Falck Danmark
Gennem mere end 100 år har Falck samarbejdet med kommunale og nationale myndigheder med henblik på at forebygge ulykker, sygdom og nødsituationer, at redde og hjælpe forulykkede og nødstedte hurtigt og kompetent samt at rehabilitere syge og tilskadekomne. Dette har gjort os internationalt førende inden for healthcare, ambulancetjenester og brandberedskab.
Falck har i dag aktiviteter i 26 lande og har omkring 25.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Falck
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Falck
Falck og Control Risks indgår partnerskab om global rejsesikkerhed29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med øget geopolitisk konflikt, klimarelaterede hændelser og ustabile sikkerhedssituationer er det blevet stadig mere komplekst og uforudsigeligt at sikre medarbejdernes sikkerhed. Med et nyt partnerskab mellem Falck og Control Risks får virksomheder og myndigheder med international aktivitet nu adgang til en ny samlet løsning for global rejsesikkerhed.
Flåtbid, dehydrering og turistmave: Det spørger danskerne lægen om i sommerferien – og sådan undgår du det23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart pakker danskerne badehåndklæderne og sætter kursen mod stranden, poolen eller den næste flyafgang. Sommeren er over os – og det er de velkendte sommersygdomme også. På baggrund af tusindvis af henvendelser fra danskere i ind- og udland deler Falck, hvad du skal holde øje med – og hvad du gør, hvis det alligevel går galt.
Falck indgår partnerskab med Equinor om at levere medicinsk beredskab til havvindmølleparker i Østersøen22.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale sundhedsvirksomhed har indgået et nyt partnerskab med Baltyk 2 og 3, et joint venture ejet af Equinor og Polenergia. Partnerskabet omfatter levering af medicinsk beredskab under opførelsen af havvindmølleparkerne Baltyk 2 og Baltyk 3 i Polens maritime vindenergiområde.
Falck guider elbilsferien sikkert afsted: Sådan kører du trygt gennem Europa i sommerferien13.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren banker på, og elbilen har fundet vej til stadig flere danske indkørsler – og med den lysten til at tage på kør-selv-ferie i Europa. Men en kør-selv-ferie i elbil kræver lidt mere forarbejde end en klassisk benzintur. Falck deler sine bedste råd til, hvordan du planlægger din tur og finder ladestandere undervejs – uden bekymringer.
Falck og BabySam indgår partnerskab: Førstehjælp og adgang til sundhedsfaglige skal støtte småbørnsfamilierne8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet kombinerer BabySams markedsposition og direkte kontakt til over 250.000 familier med Falcks sundhedsfaglige platform - og skaber dermed et af de bredest dækkende private sundhedstilbud til småbørnsfamilier på det danske marked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum