Ungt forskertalent vinder prestigefuld pris
20.1.2026 11:31:29 CET | Aarhus Universitet: Health | Pressemeddelelse
Ph.d.-studerende Asbjørn Kjær Attermann fra Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet løb med æren og Fogh-Nielsen-hovedprisen på 75.000 kr. Legatet gives til unge forskere, der ikke bare bedriver fremragende forskning, men samtidig er gode til at formidle den.

Tre særligt udvalgte ph.d.-studerende dystede i den traditionsrige forsker-battle, da Health i fredags afholdt PhD Day 2026. Kandidaterne havde hver især 10 minutter til at præsentere deres forskning foran et fyldt Per Kirkeby Auditorium, hvorefter en dommerkomité fordelte den samlede legatsum på 125.000 kr.
Asbjørn Kjær Attermann fra Institut for Klinisk Medicin, Molekylær Medicinsk Afdeling (MOMA), løb med hovedprisen på 75.000 kr. Han leverede en stærk præsentation af sin forskning, der udfordrer forestillingen om, at thymus er irrelevant hos voksne – og som ved hjælp af AI og kliniske data viser, at organet stadig kan spille en vigtig rolle for immunforsvaret og effekten af immunterapi i kræftbehandling.
De to øvrige finalister var Ibrahim Alzaim fra Institut for Biomedicin og Simon Horsholt Thomsen fra Institut for Klinisk Medicin, Center for Fosterdiagnostik – Klinisk Genetisk Afdeling. Dommerne gav dem en delt andenplads og 25.000 kr. hver.
Præmiesummen kommer fra Konsul Johannes Fogh-Nielsens og Fru Ella Fogh-Nielsens Legat, og pengene bliver givet som projektstøtte til nye undersøgelser, der kan bygge videre på de forskningsresultater, vinderne har opnået under deres ph.d.-studier.
Kontakter
Asbjørn Kjær AttermannAarhus Universitet, Institut for Klinisk Medicin - Molekylær Medicinsk Afdeling
askj@clin.au.dkHealth er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Danmarks bedste uddannelsesafdeling ligger på Aarhus Universitet25.9.2026 11:24:17 CEST | Pressemeddelelse
Sundhedsstyrelsen giver topkarakteren ”særdeles god” på samtlige 16 bedømte parametre. Derfor går ”Sundhedsstyrelsens Uddannelsespris 2026 – bedste uddannelsesafdeling" i år til Sektion for Ortodonti på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Aarhus Universitet.
Nyt forskningsprogram styrker samarbejdet om ernæring og sundhed24.9.2026 09:54:52 CEST | Pressemeddelelse
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet og Faculty of Technical Sciences går sammen i et nyt forskningsprogram om fødevarer, ernæring og sundhed. De to fakulteter investerer 16,4 millioner kroner af egne strategiske midler i programmet, der skal skabe ny viden om kost, næringsoptag og kroppens reaktion på det, vi spiser.
Ny professor vil bringe avanceret MR-teknologi fra forskning til klinik10.9.2026 10:28:21 CEST | Pressemeddelelse
Jan Ardenkjær-Larsen er ny professor i hyperpolariseret MR på Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet. Den særlige scanningsmetode kan vise forandringer i kroppens stofskifte og give ny viden om sygdom og behandling.
Ny EU-bevilling skal afdække sammenhængen mellem nyrer og hjerne10.9.2026 10:26:24 CEST | Pressemeddelelse
Lektor Eugenio Gutiérrez-Jiménez fra Institut for Biomedicin på Aarhus Universitet er en del af forskningsprojektet MOMENTUM, som modtager en Horizon Europe-bevilling på godt 45 mio. kr. Projektet undersøger sammenhængen mellem kronisk nyresygdom og kognitive problemer.
Kandidatstuderende får rejselegat til forskning i bidmærker31.8.2026 10:46:51 CEST | Pressemeddelelse
Signe Klitgaard Bitsch er kandidatstuderende i odontologi og forskningsårsstuderende på Institut for Retsmedicin på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet. Hun modtager Dronning Margrethe II’s rejselegat i forbindelse med Aarhus Universitets årsfest i september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum