AGF A/S
AGF A/S udsteder warrants
AGF A/S udsteder warrants
Aarhus, den 19. januar 2026
NASDAQ OMX Copenhagen A/S
Meddelelse nr. 1 / 2026
AGF A/S udsteder warrants
Bestyrelsen for AGF A/S har den 19. januar besluttet at udnytte en del af sin bemyndigelse til at udstede og tildele warrants (aktietegningsretter), og har således udstedt i alt 1.956.000 warrants, som hver kan udnyttes til tegning for én aktie á nominelt 0,25 kr. i selskabet. Bestyrelsen er bemyndiget til at udstede for et samlet beløb op til nominelt kr. 5.000.000
Warrant-programmet omfatter udvalgte nøglemedarbejdere med minimum 1 års anciennitet i selskabet samt øvrige udvalgte medarbejdere med minimum 10 års anciennitet med ret til at tegne nye kapitalandele (B-aktier) i selskabet. Udstedelsen har til formål at fastholde og motivere nøglemedarbejdere og øge fokus på virksomhedens langsigtede værditilvækst til gavn for alle interessenter.
Fordelingen af warrants er som følger:
| Modtager | Antal warrants | Udnyttelsesværdi (nominelt kr. 0,25 pr. aktie) |
| Ledelse og udvalgte medarbejdere (13 i alt): | 1.956.000 | 489.000 |
| Resterende bemyndigelse | 3.699.000 |
Udnyttelseskursen er af bestyrelsen fastsat til DKK 1,00 pr. aktie af nominelt DKK 0,25 svarende til den gennemsnitlige lukkekurs på Nasdaq Copenhagen de seneste fem dage.
De fuldstændige vilkår og betingelser gældende for warrants er vedlagt som bilag til selskabets vedtægter
For yderligere oplysninger, kontakt kommunikationschef Christian Thye-Petersen på telefon 3065 2880.
---------------
Med venlig hilsen
AGF A/S
Lars Fournais Jesper Ganzhorn Ørskov
Bestyrelsesformand Næstformand
Vedhæftet fil
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Aspo Plc19.1.2026 17:30:00 CET | Press release
Aspo Plc: Share repurchase 19.1.2026
Kapitalforeningen BLS Invest19.1.2026 15:14:01 CET | Press release
Udbetaling af udbytter 2025 - Kapitalforeningen BLS Invest
Top Aces Corp.19.1.2026 15:00:00 CET | Press release
Germany Awards Top Aces 10-Year Contract for Advanced Air Combat Training
BVI Medical, Inc.19.1.2026 15:00:00 CET | Press release
BVI Appoints Jim Hollingshead as President & Chief Executive Officer
cBrain A/S19.1.2026 14:50:38 CET | Press release
cBrain announces next phase growth plan and short-term financial targets for 2026
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum