Region Østdanmark

Behandling skal rykke tættere på borgerne i Sundhedsråd Amager og Vestegnen

Del

Det nye sundhedsråd Amager og Vestegnen holdt mandag deres første møde, og politikere fra det kommende Region Østdanmark og de ni kommuner er enige om, at opgaven med at tilbyde et sammenhængende sundhedstilbud uden for hospitalerne får en hovedrolle i forhold til at styrke sundhedsvæsnet tæt på borgerne. 

Sundhedsråd Amager og Vestegnen holdte deres første møde på Hvidovre Hospital mandag d. 19. januar 2026.
Sundhedsråd Amager og Vestegnen holdte deres første møde på Hvidovre Hospital mandag d. 19. januar 2026.

Formålet med sundhedsreformen er at skabe en mere ensrettet behandling på tværs af landet og at udligne geografiske uligheder i sundhed, blandt andet ved at flytte en del af behandlingen tættere på borgerne. Det større fokus på nærhed skal gøre det lettere at passe sin behandling uden, at det griber for meget ind i ens hverdag og liv. Samtidig skal der sikres mere ensartede behandlinger og tilbud i hele landet.   

Mandag eftermiddag mødtes 19 folkevalgte politikere fra det kommende Region Østdanmark og fra Albertslund, Brøndby, Dragør, Glostrup, Hvidovre, Høje-Taastrup, Ishøj, Tårnby og Vallensbæk kommuner for at lægge de første sten på vejen mod et tæt samarbejde om at sikre sundhed og behandling for borgere i region og kommuner.

Formand for Sundhedsråd Amager og Vestegnen Tormod Olsen (Ø) er glad for endelig at tage hul på det kommende samarbejde.

”Vi havde et rigtig godt møde, hvor vi fik hilst på hinanden og taget hul på nogle af de første beslutninger, som skal rykke sundhed og behandling tættere på borgerne. Med udgangspunkt i borgernes hverdag og behov skal vi sikre, at man som patient kan se en større sammenhæng i tilbud og behandling på tværs af kommuner, hospital og egen læge. Det er en opgave, som der på mødet var stor enighed om, at vi sammen skal løse. Vi skal styrke og videreudvikle det, der allerede fungerer godt i dag, og så skal vi finde nogle nye løsninger, som kommer borgere, patienter og pårørende til gode,” siger Tormod Olsen (Ø) efter det første møde i sundhedsrådet.

De nye sundhedsråd får ansvaret for de sundhedstilbud, der er tæt på borgerne i rådets geografiske område. Det nye politiske organ spiller derfor en af de absolutte hovedroller i sundhedsreformen, som Folketinget vedtog i 2024.

Sundhedsrådet samler kræfter og erfaringer
Ambitionen med sundhedsreformen er at styrke det nære sundhedsvæsen, skabe mere lighed og mere sammenhæng i borgernes forløb i hele landet. Og for at dirke låsen op for de ambitioner, er landets regioner og 98 kommuner samlet i 17 sundhedsråd. Det er en ny måde at samle kommuner og regioner til et fælles beslutningsorgan

”Der ligger en masse viden og erfaringer i kommuner og på regionens hospitaler og sygehuse, og med sundhedsrådene skal de gode erfaringer og kræfter samles på tværs af fagområder, så vi sammen kan sikre borgernære sundhedstilbud, der passer til sundhedsrådet geografi og vores patienters behov. Vi har en bunden opgave i sundhedsrådene med at sikre den samme høje kvalitet af behandling og sundhedstilbud på tværs af Region Østdanmark, og efter det første møde i sundhedsrådet er jeg meget fortrøstningsfuld i forhold til det kommende samarbejde og de opgaver, som vi står over for,” siger Sofie de Bretteville (A), næstformand i Sundhedsråd Amager og Vestegnen.

Det næste år skal skabe rammerne for mere nærhed i sundheden

I 2026 er de i alt seks sundhedsråd i Region Østdanmark forberedende, hvilket vil sige at de det første år skal sikre at alle de nye tiltag og sundhedstilbud er klar, når Region Østdanmark 1. januar 2027 bliver den nye samlede region for alle borgere øst for Storebælt.

”Vi er heldige med, at vi i forvejen har haft et godt samarbejde mellem de kommunale tilbud og Amager og Hvidovre Hospital, ligesom vi også har med de praktiserende læger. I den tætte treenighed skal vi styrke de nære sundhedstilbud i de ni kommuner, som Sundhedsråd Amager og Vestegnen dækker. Jeg ser meget frem til samarbejdet med kollegerne fra regionen og kommunerne om at styrke sundhedsindsatserne i vores område de kommende fire år,” siger Kenneth Gøtterup (C), medlem af Sundhedsråd Amager og Vestegnen, og borgmester i Dragør Kommune.

Når Region Østdanmark afløser de to nuværende regioner ved årsskiftet, flytter myndigheds- og finansieringsansvaret samtidig fra kommunerne til regionen inden for fire områder for at styrke sammenhængen i de nære sundhedstilbud. Det drejer sig om akutsygepleje, sundheds- og omsorgspladser, specialiseret rehabilitering og patientrettet forebyggelse. Hvordan det gøres bedst i de enkelte områder, er noget af det første, som sundhedsrådene skal drøfte og senere beslutte i 2026.

Her er de 19 medlemmerne af Sundhedsråd Amager og Vestegnen

Medlemmer fra Region Østdanmark

  • Tormod Olsen (Ø), formand
  • Sofie de Bretteville (A), næstformand
  • Kenneth Nielsen (A)
  • Sine Reffstrup (A)
  • Irfan Gilani (B)
  • Helge Adam Møller (C)
  • Sadek Al-Amood (F)
  • Nicolai Wang (I)
  • René Danielsson (O)
  • Gül Øzcan (Ø)

Medlemmer fra de ni kommuner i sundhedsrådet

  • Pia Mols (Hvidovre Listen), formand for Social-, sundheds- og borgerserviceudvalget, Hvidovre Kommune
  • Kenneth Gøtterup (C), borgmester, Dragør Kommune
  • Allan S. Andersen (A), borgmester, Tårnby Kommune
  • Lars Gravgaard Hansen (C), borgmester, Albertslund Kommune
  • Maja Højgaard (A), borgmester, Brøndby Kommune
  • Lisa Ward (A), formand for social-, sundheds- og seniorudvalget, Glostrup Kommune
  • Kurt Scheelsbeck (C), fg. borgmester, Høje Taastrup Kommune
  • Merete Amdisen (A), borgmester, Ishøj Kommune
  • Jytte Bendtsen (C), 1. viceborgmester og formand for Social og Sundhedsudvalget, Vallensbæk Kommune

Københavns Kommune deltager som observatør i Sundhedsråd Amager og Vestegnen ved:

  •  Jens-Kristian Lütken (V), sundheds- og omsorgsborgmester

Læs mere om Sundhedsråd Amager og Vestegnen og de øvrige sundhedsråd i det kommende Region Østdanmark

Læs hele dagsordenen for det første møde i Sundhedsråd Amager og Vestegnen her: Link til dagsorden

Læs mere om flytning af sundhedsopgaver fra kommunerne til Region Østdanmark i pressemeddelelsen: Flytning af kommunale sundhedsopgaver skal nu drøftes i de seks sundhedsråd

Læs mere om, hvordan pengene fordeles i sundhedsrådene i pressemeddelelsen: Regionsrådsformand: Vi skal skabe mere retfærdighed, når vi sender penge ud i sundhedsrådene

Kontakt

​Tormod Olsen (Ø), formand for Sundhedsråd Amager og Vestegnen og regionsrådsmedlem i Region Østdanmark, tlf. 40 30 90 27

Sofie de Bretteville (S), næstformand i Sundhedsråd Amager og Vestegnen og regionsrådsmedlem i Region Østdanmark, tlf. 28 18 11 66

For Kenneth Gøtterup (C) medlem af Sundhedsråd Amager og Vestegnen og borgmester i Dragør Kommune kontakt kommunens presse, tlf. 51 49 71 31

Pressevagt, Region Østdanmark, tlf. 70 21 21 33

Følg pressemeddelelser fra Region Østdanmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Østdanmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye