Flotte bevillinger til hospitalets forskere
9.1.2026 08:00:00 CET | Regionshospitalet Horsens | Pressemeddelelse
Region Midtjyllands Sundhedsvidenskabelige Forskningsfond har netop uddelt midler. Fire af dem blev tildelt til forskere fra Regionshospitalet Horsens.

Region Midtjyllands Sundhedsvidenskabelige Forskningsfond har netop uddelt midler til forskere fra hele regionen. Fire af dem blev tildelt til forskere fra Regionshospitalet Horsens.
Det drejer sig som følgende:
✔ Ph.d.-studerende og læge Ronja Leth fra Akutafdelingen, Regionshospitalet Horsens har fået bevilliget 60.000 kr. til sit forskningsprojekt ‘Improving Diagnosis of Acute Abdominal Pain with Point-of-Care Ultrasound: A Multicentre RCT in Emergency Medicine.
✔ Reservelæge Johanne Juel Petersen fra Kvindesygdomme og Fødsler, Regionshospitalet Horsens modtager 148.168 kr. til forskningsprojektet ‘Partnerfortællingen: På sidelinjen til Akut Kejsersnit”.
✔ Læge og lektor Mads Dam Lyhne fra Bedøvelse, Operation og Intensiv, Regionshospitalet Horsens har fået tildelt 316.514 kr. til sit projekt ‘Tryk, ilt og belastning – højre ventrikels rolle ved akut og kronisk lungeemboli – Fra mekanismer til målrettet behandling i eksperimentelle, kliniske og epidemiologiske studier’.
Sidst men ikke mindst så blev overlæge og professor Jeppe Lange fra Ortopædkirurgi, Regionshospitalet Horsens tildelt 750.000 kr. til et klinisk professorat i Ortopædkirurgi.
Stort tillykke til de dygtige forskere med de virkelig flotte bevillinger. Vi ønsker dem god arbejdslyst med projekterne.
Kontakter
Else Marie VestergaardCheflæge, forskningsleder, akademisk koordinator, PhD
Tlf:51 26 60 76elvest@rm.dkRegionshospitalet Horsens
Regionshospitalet Horsens er et af fem akuthospitaler i Region Midtjylland og områdehospital for ca. 233.000 indbyggere i Horsens, Hedensted, Skanderborg og Odder. Hospitalet varetager akut og planlagt behandling samt uddannelse, udvikling og forskning og omfatter desuden Skanderborg Sundhedshus og Livsstilscenter Brædstrup.
Regionshospitalet Horsens har hvad der svarer til 1.628 fuldtidsstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Ny chefsygeplejerske til Kirurgi1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Knirke Kristine Hartmann Thomsen bliver ny chefsygeplejerske i Kirurgi på Regionshospitalet Horsens pr. 1. august 2026.
Kom til Åbent Hospital 202625.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 6. september kl. 10-14 slår vi dørene op til en dag fyldt med rundvisninger, demonstrationer og smagsprøver for både børn og voksne på hospitalet.
Giv input til udviklingen af det nære sundhedsvæsen24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og giv dit besyv med, når Sundhedsråd Horsens inviterer til fire workshops om udviklingen af fremtidens sundhedsvæsen i vores lokalområde.
Regionsrådet fik indblik i fremtidens hospital23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 22. juni fik Regionsrådet et indblik i de udviklingsprojekter og initiativer, der skal være med til at forme fremtidens Regionshospital Horsens.
Afdelingsledelse er klar til Borgernær Sundhed18.6.2026 14:39:46 CEST | Pressemeddelelse
Chefsygeplejerske Barbara Baden og cheflæge Anne Dindler kommer til at udgøre ledelsesteamet i den nye afdeling Borgernær Sundhed på Regionshospitalet Horsens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum