Digital Sundhed Danmark er i gang
Det forberedende Digital Sundhed Danmark er fra årsskiftet gået i luften som en del af sundhedsreformen. Det betyder, at vi allerede nu vil arbejde som én organisation, når vi arbejder med nye digitale løsninger og data til understøttelse af omstillingen af sundhedsvæsenet.

Siden 1. januar 2026 har Det forberedende Digital Sundhed Danmark været en realitet. Her samles sundhed.dk, MedCom, Sundhedsdatastyrelsen samt en række regionale it-opgaver. Med en samlet ledelse og fælles stabe er organisationen sat i gang for at bane vejen for Digital Sundhed Danmark, som formelt etableres fra 2027.
Dermed tager Danmark endnu et skridt mod et sundhedsvæsen, hvor digitale løsninger, sundhedsdata og sikker infrastruktur spiller en stadig større rolle.
Lettere at prioritere og samle kræfterne
Det får betydning for alle, der arbejder med sundheds-it og -data, siger Thomas Fredenslund, som er konstitueret direktør for Det forberedende Digital Sundhed Danmark.
Han fremhæver især, at den nye organisations samarbejdspartnere vil gå fra at skulle koordinere med op til seks forskellige organisationer til at tale med én.
”Vores klare mål er et åbent samarbejde, så vi bedre og hurtigere kan udvikle nye løsninger sammen med resten af sundhedsvæsenet og til gavn for brugerne. Som samlet organisation kan vi bruge vores kræfter dér, hvor behovene er størst – og sørge for, at vores løsninger er koordineret internt, inden vi møder vores samarbejdspartnere.”
Fælles formål og opgaver
Formålet med Digital Sundhed Danmark er at skabe mere sammenhæng, tydelighed og fremdrift i digitaliseringen af sundhedsvæsenet. Det sker ved at samle ansvar for fælles digitale løsninger, infrastruktur og sundhedsdata ét sted.
Digital Sundhed Danmark skal blandt andet:
- Udvikle og drive fælles nationale digitale løsninger
- Styrke borgernes digitale møde med sundhedsvæsenet – blandt andet gennem fælles løsninger som kronikerpakker
- Understøtte sundhedsreformens mål om mere sammenhængende patientforløb og bedre udnyttelse af sundhedsdata
Overgangsledelsen i Det forberedende Digital Sundhed Danmark i 2026
Den nye samlede ledelse for Det forberedende Digital Sundhed Danmark er trukket i arbejdstøjet, og klar til at gå i gang med de mange spændende opgaver, vi skal løfte sammen:
”Vi har som ledelse af Det forberedende Digital Sundhed Danmark tre hovedopgaver i 2026. For det første skal vi sikre god og stabil drift, så sundhedsvæsenet kan bruge vores data og digitale løsninger. For det andet skal vi allerede i 2026 løfte vigtige reformopgaver som kronikerpakker, kræftplan V og EHDS, og endelig skal vi gennemføre en fusion af medarbejdere og opgaver fra seks organisationer ind i én ny samlet organisation. Det er en stor og super spændende opgave, som vi glæder os til”, siger Thomas Fredenslund.
Den samlede ledelse for Det forberedende Digital Sundhed Danmark består af:
- Thomas Fredenslund, konstitueret direktør og direktør i Sundhedsdatastyrelsen
- Klaus Larsen, programdirektør for etableringen af Digital Sundhed Danmark
- Morten Elbæk Petersen, direktør i sundhed.dk
- Lars Hulbæk, direktør i MedCom
- Helen Rasmussen, kontorchef i Region Nord og repræsentant for de regionale opgaver
- Mette Jørgensen, vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen
- Bettina Lundgren, vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen
- Jesper Juel-Helwig, vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen
Kontakter
Hanne DegnbolKommunikationskonsulentsundhed.dk
Tlf:+45 31 71 99 74hde@sundhed.dkBilleder

Om sundhed.dk
Sundhed.dk er din digitale indgang til sundhedsvæsenet. En portal, der giver dig overblik over din sundhed og sygdom, og som er ejet af staten, kommunerne og regionerne.
Følg pressemeddelelser fra sundhed.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra sundhed.dk
Millioner har deres sundhedsdata i lommen: Danskerne har taget MinSundhed-appen til sig8.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er blevet endnu lettere at finde sine sundhedsdata med seneste opdatering af ”Min Side” i MinSundhed-appen. Sammen med et bedre medicinoverblik og adgang til flere sundhedsoplysninger har det været med til at gøre appen til en fast del af hverdagen for millioner af danskere. Den præsenterer borgernes sundhedsdata på tværs af alle regioner og alle dele af sundhedssektoren og har 36 millioner besøg om året.
Gode råd: Undgå at blive snydt af falske mails og SMS’er8.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Slet beskederne og del aldrig dine personlige oplysninger via mail eller sms. Sådan lyder rådet til de mange borgere, der hver dag kontakter sundhed.dk, fordi de har modtaget falske beskeder, der udgiver sig for at komme fra sundhed.dk.
Ny funktion i MinSundhed giver borgere bedre overblik over deres medicin26.11.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nu er det også muligt at se oplysninger om den medicin, lægen har ordineret – blandt andet bivirkninger, priser og brugsvejledninger - i MinSundhed-appen.
Ny bølge af falske sms’er i omløb – udgiver sig for at være sundhed.dk23.10.2025 11:57:55 CEST | Pressemeddelelse
Sundhed.dk advarer mod en ny bølge af falske sms’er, der udgiver sig for at komme fra sundhed.dk. Beskederne beder modtagerne om at forny deres sundhedskort eller oplyse persondata via et falsk link. Sundhed.dk opfordrer til at slette beskederne og aldrig dele personlige oplysninger via sms eller mail.
Advarsel: Falske sms’er og hjemmeside udgiver sig for at være sundhed.dk30.9.2025 15:40:41 CEST | Pressemeddelelse
Sundhed.dk advarer mod en bølge af falske sms’er, der henviser til en falsk hjemmeside, som udgiver sig for at være sundhed.dk og beder folk om at udlevere deres personlige oplysninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum