Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser
13.1.2026 08:00:00 CET | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter.

Fonden for Plantebaserede Fødevarer (Plantefonden) har givet Dansk Vegetarisk Forening og fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice tilsagn om 1,5 mio. kroner til et nyt projekt, der skal sikre flere plantebaserede måltider på danske restauranter.
Projektet bærer det officielle navn ’Flere Planter på Full Service Restauranter’ og er et 2-årigt initiativ med opstart den 1. januar 2026.
Baggrunden for projektet er, at Danmark halter efter vores nabolande hvad angår plantebaseret mad på Full Service Restaurants (FSR-segmentet). Det skyldes bl.a. lavt udbud og begrænset viden om de plantebaserede måltider.
Det nye projekt skal fokusere på at identificere barrierer og muligheder for at få flere plantebaserede retter på menukortet. Det skal f.eks. ske gennem en dybdegående behovsanalyse hos både gæster og spisesteder.
Analysen bliver fulgt op af målrettede kulinariske ”masterclasses” for køkkenpersonale samt nudging-tiltag rettet mod gæster. Tiltagene bliver dernæst testet i praksis, og erfaringerne bliver udbredt til den øvrige danske foodservicebranche.
Adam Kuskner er adfærdsspecialist hos Dansk Vegetarisk Forening og en af projektlederne på ’Flere Planter på Full Service Restauranter’ foruden at være tilknyttet vidensbanken Plantebaseret Videnscenter.
Han ser et stort behov for at normalisere de grønne menuer:
”Vi oplever stor interesse fra de danske restauranter for at sætte flere grønne måltider på menuen. Men der er nogle barrierer, der skal brydes ned for at det virkelig kan rykke. F.eks. mangler mange steder konkret hjælp til at lave retterne, og de ved ikke, hvordan de skal sætte gang i efterspørgslen."
Adam Kuskner fortsætter:
”I Dansk Vegetarisk Forening og Plantebaseret Videnscenter har vi nogle værktøjer og erfaringer, vi kan bruge. Og takket være samarbejdet med Dagrofa Foodservice har vi nu muligheden for at dele alle vores erfaringer bredt ud til branchen. Jeg glæder mig til at komme i gang og arbejde med navngivning af retter, en større rolle til grøntsagerne, opkvalificering af personale, opsætning af menukort og meget mere. Det bliver spændende at se effekten.”
Kulinarisk inspiration skal spredes ud i restaurantbranchen
Dagrofa Foodservice er også involveret i projektet, hvor virksomheden bl.a. skal stå for de føromtalte målrettede masterclasses og medvirke til, at de gode erfaringer bliver bredt mest muligt ud i restaurantbranchen.
Gastronomisk udviklingschef i Dagrofa Foodservice, Marlene B. Lindegaard, ser frem til at trække i arbejdstøjet:
"Vi kan se, at den danske madscene på restaurantfronten hænger i bremsen sammenlignet med udlandet, når det handler om at skabe gode madoplevelser med grøntsager. De danske kantiner er også rigtig gode til at omfavne de grønne måltider, men nu skal vi have undersøgt, hvordan vi i fællesskab kan være med at inspirere FSR-segmentet og deres gæster."
Hun siger afslutningsvis:
"Det har i mange år været en af mine personlige kæpheste, at vi skal blive bedre til at dyrke og normalisere måltider med fokus på grøntsager. Derfor glæder det mig utrolig meget, at vi nu får en økonomisk håndsrækning fra Plantefonden. Det er første gang, at vi går sammen med Dansk Vegetarisk Forening i et fondsstøttet projekt, og jeg ser frem til at vi kan dele ud af ny viden og vores erfaringer."
Plantefonden er etableret af Folketinget som et led i den grønne omstilling af dansk landbrug og madforbrug. Formålet er at sikre en dansk førerposition for produktion og udvikling af plantebaserede fødevarer – og samtidig at langt flere af dem havner på danskernes tallerken
Fakta:
- Dansk Vegetarisk Forening (DVF) er den centrale aktør på det plantebaserede område i Danmark. DVF rådgiver og samarbejder med erhvervsliv, forskere, politikere, myndigheder og andre organisationer om at gøre verden grønnere. Sammen med Økologisk Landsforening har DVF stiftet platformen Plantebaseret Videnscenter for at styrke den faglige specialistviden inden for plantebaseret omstilling. DVF fungerer også som samlende forening for vegetarer, veganere og alle andre, der støtter plantebaseret kost og udvikling. Læs mere på www.vegetarisk.dk.
- Dagrofa Foodservice er en af Danmarks største totalleverandører til foodservicesektoren og en del af Dagrofa-koncernen. Virksomheden leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til Michelin-restauranter. Dagrofa Foodservice står også bag tredive Cash & Carry-butikker på tværs af landet og specialistselskaberne Grambogård, Grøn Fokus/CHI Foodsupply, HKI Ost og Prima Frugt. Læs mere på www.dgfs.dk
Nøgleord
Kontakter
Berit ErtmannDansk Vegetarisk Forening
Tlf:5194 9909berit.ertmann@vegetarisk.dkLars Hall Bæk FarsøeDagrofa Foodservice
Tlf:42332811lar@dgfs.dkBilleder



Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa sætter fokus på købmandsdrøm: Danmarksturné skal vise mulighederne for at blive selvstændige24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa vil få flere danskere til at realisere drømmen om at blive selvstændig købmand. Med frihed, fællesskab og konkurrencedygtige vilkår og stærk støtte i hverdagen fra baglandet, viser Dagrofa nu at vejen til egen butik er kortere og mere tilgængelig end mange nok tror.
Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne23.4.2026 07:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at brugen af økologiske kvalitetsråvarer bliver endnu mere udbredt i landets professionelle køkkener.
Dagrofa Logistik vinder trecifret million aftale med Grønlands største dagligvarekæde KNI21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
KNI A/S har valgt Dagrofa Logistik A/S som ny hovedleverandør af dagligvarer til Pilersuisoq, som er Grønlands største dagligvarekæde med 66 butikker fordelt over hele landet.
Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet16.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber som Grambogård, HKI Ost og Grøn Fokus også en del af koncernen.
65-års jubilæum: Fra en barak i Aarhus til en landsdækkende kæde af Cash & Carry-butikker15.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På 65 år er Cash & Carry-kæden vokset fra én lokal butik i Aarhus til i dag at være en landsdækkende grossistkæde, der spiller en central rolle for landets restauranter og caféer. Dagrofa Foodservice står bag Cash & Carry-kæden, og nu bliver der skruet op for jubilæumsfejringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum