Niels Lunde hovedtaler ved Furesøs nytårskur for erhvervslivet
8.1.2026 09:28:31 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Den 26. januar 2026 afholdes der nytårskur for Furesøs erhvervsliv. Her kan man møde Furesøs nye borgmester, få råd fra erhvervskommentator Niels Lunde, møde gazeller, overvære CSR-prisen blive uddelt og netværke.

Mandag den 26. januar 2026 inviterer Furesø Kommune, Furesø Industri og Furesø Erhvervsforening hele Furesøs erhvervsliv til nytårskur fra kl. 15-17.30
Årets hovedtaler er Niels Lunde, der er afgående chefredaktør for Dagbladet Børsen og kommende erhvervskommentator for Finans. Niels Lunde vil tale om dansk erhvervslivs vilkår lige nu.
Gazeller hyldes, og CSR-pris uddeles
På erhvervsnytårskuren bliver årets gazeller hyldet. Desuden bliver årets sociale virksomhed kåret. De nominerede er Din Anlægsgartner Skovl & Saks, 365 Discount og RB Biler.
Mød Furesøs nye borgmester
Derudover bliver det muligt at møde Furesø Kommunes nye borgmester Nicolai Bechfeldt og høre hans første tanker og ideer til erhvervslivets udvikling i Furesø.
”Jeg ser meget frem til at deltage i nytårskuren for erhvervslivet og møde mange af Furesøs virksomheder. Indtil for få dage siden drev jeg selv en virksomhed. Nu bruger jeg al min arbejdstid på Furesø Kommune. Men jeg kender virksomheders hverdag, vilkår og virkelighed. Jeg vil til nytårskuren give et indblik i mine første og umiddelbare tanker og ideer til dette vigtige område”, siger Nicolai Bechfeldt (V), Furesøs borgmester.
Nytårskuren er for de ca. 4.000 registrerede virksomheder i Furesø Kommune og foregår på Furesø Rådhus. Deltagelse kræver tilmelding. Invitationer er netop sendt ud til alle virksomheder.
Kontakter
Nicolai Bechfeldt (V)Borgmester og formand for Økonomi og Erhverv
Tlf:7216 4100nbb@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Kom og diskuter dilemmaer med politikere den 9. juni22.5.2026 13:06:45 CEST | Pressemeddelelse
Skal rabat til seniorer fjernes og kanaliseres til skoleområdet? Skal skolerne omlægge arbejdet, så flere børn kan blive en del af de almene fællesskaber? Skal Furesø have flere virksomheder og dermed flere indtægter til velfærd selvom, det kan betyde færre naturarealer? Furesø Byråd inviterer: Kom og diskuter dilemmaer den 9. juni. Det er første skridt i budgetprocessen.
Nyt initiativ skal gøre det lettere at finde vej ind i fællesskaber21.5.2026 11:55:28 CEST | Pressemeddelelse
Furesø er blevet Fællesskabsby. Nu går lokalsamfundet sammen om at gøre det lettere for borgere at finde vej ind i byens mange fællesskaber og sociale netværk – med en Fællesskabsguide til at samle trådene.
Vi fylder de sidste hold. Skal du være med til årets sommerferieaktiviteter?12.5.2026 13:20:14 CEST | Pressemeddelelse
Tilmeldingen til årets sommerferieaktiviteter for børn og unge i Furesø åbnede i søndags, og der har været run på. Nu åbner vi også for restpladser.
Furesøs regnskab for 2025 viser overskud30.4.2026 09:25:09 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes regnskab for 2025 viser et overskud på driftsbalancen, der både kan finansiere anlægsudgifter og afdrag på lån. Samtidig kan en mindre kasseopbygning ruste kommunen til planlagt forbrug af de opsparede midler i 2027.
Tilmelding til sommerferieaktiviteter åbner søndag 10. maj29.4.2026 11:36:34 CEST | Pressemeddelelse
Så er årets program med sommerferieaktiviteter til børn og unge i Furesø klart. Tilmelding til de populære aktiviteter åbner søndag den 10. maj kl. 16.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum