Kvantefysik skal løfte fremtidens MR-scanninger
Professor Sune Jespersen fra Center for Funktionelt Integrativ Neurovidenskab (CFIN) på Institut for Klinisk Medicin har modtaget en bevilling på knap 19,5 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at lede et nyt internationalt forskningsprojekt om fremtidens MR-scanning.

Projektet skal udvikle en ny type MR-teknologi, der kombinerer kvantesensorer med klassisk MR-billeddannelse og dermed kan gøre det muligt at se biologiske processer i kroppen i langt højere opløsning end i dag.
MR-scanning er et vigtigt redskab til at undersøge levende væv, men den nuværende teknologi kan ikke opfange forandringer på celle- og molekylært niveau, som er centrale ved blandt andet kræft, betændelsestilstande og neurodegenerative sygdomme. Med den nye metode, kaldet QuantuMRI, vil forskerne kunne aflæse biologiske signaler som temperatur, pH-værdi og ionkoncentration dybt inde i væv - og koble disse informationer til MR-billeder.
”Målet er at udvikle en helt ny platform for billeddannelse, der kan give os langt mere præcise oplysninger om vævets struktur og stofskifte. Det kan på sigt føre til tidligere og mere præcis diagnostik,” siger Sune Jespersen.
Bevillingen kommer fra Novo Nordisk Fondens Interdisciplinary Synergy Programme 2025 og projektet gennemføres i samarbejde med forskere fra Weizmann Institute of Science i Israel og Instituto Balseiro i Argentina og løber over fire år. Forskerne håber, at teknologien på længere sigt kan bidrage til bedre forståelse af sygdomme og mere målrettede behandlinger.
Du kan læse mere om bevillingen på CFIN-hjemmesiden.
Kontakt
Professor Sune Jespersen
Aarhus Universitet, Institut for Klinisk Medicin - Center for Funktionelt Integrativ Neurovidenskab (CFIN)
Telefon: +45 60 89 66 42
Mail: sune@cfin.au.dk
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Ny professor styrker behandlingen af sygdomme i skjoldbruskkirtlen8.1.2026 08:52:55 CET | Pressemeddelelse
Lars Rolighed er ny klinisk professor på Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet og Øre-, Næse- og Halskirurgisk Afdeling på Aarhus Universitetshospital. Her forsker han i sygdomme i skjoldbruskkirtlen og biskjoldbruskkirtlerne.
Nyt klinisk professorat styrker forskning i medfødte urinvejsmisdannelser8.1.2026 08:50:34 CET | Pressemeddelelse
Yazan F. Rawashdeh er ny klinisk professor i børneurinvejskirurgi på Institut for Klinisk Medicin og Afdeling for Urinvejskirurgi på Aarhus Universitetshospital. Hans forskning bidrager til bedre forståelse, diagnostik og behandling af børn med medfødte misdannelser i urinvejene.
Christian Fynbo Christiansen bliver ny leder af Institut for Klinisk Medicin18.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Professor og overlæge overtager pr. 1. maj 2026 ledelsen af de største kliniske medicinske miljøer i Danmark.
Health-forsker modtager ”håndkirurgiens Oscar”20.11.2025 09:13:14 CET | Pressemeddelelse
Klinisk lektor Janni Kjærgaard Thillemann fra Institut for Klinisk Medicin modtager prisen Linscheid-Dobyns Excellence in Wrist Surgery Award. Prisen får hun for sin forskning i håndledskirurgi, og den regnes som en af de mest prestigefyldte inden for sit felt.
Professor fra Aarhus Universitet afslører nye fund i Adolf Hitlers DNA15.11.2025 12:05:00 CET | Pressemeddelelse
En DNA-analyse udført med bidrag fra Aarhus Universitet peger på, at Adolf Hitler både havde en usædvanligt høj genetisk disposition for flere neuropsykiatriske træk og en sjælden hormonel udviklingsforstyrrelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum