Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar
6.1.2026 08:00:00 CET | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle.

Set over hele landet overvejer næsten hver tredje dansker at tage en januar helt uden alkohol.
Det viser en Norstat-undersøgelse, som Infomedia har foretaget for Dagrofa. Kort før jul fik godt og vel 1.000 repræsentativt udvalgte danskere spørgsmålet om, hvorvidt de gik med overvejelser om at droppe alkoholiske drikkevarer i årets første måned.
På tværs af landet svarede 29 procent, at de overvejede at tage en såkaldt ”hvid” januar, altså en januar uden alkohol. Flest var det i hovedstaden, hvor 34 procent overvejede det. Færrest i Nordjylland, hvor andelen kun udgjorde 19 procent.
Den region, hvor næstflest overvejede at droppe alkohol var i Syddanmark med 31 procent.
Omvendt ville 64 procent af nordjyderne ikke overveje ”hvid” januar, mens den andel kun udgjorde 52 procent af borgerne i hovedstadsområdet.
”Vi ser en stigende tendens i, at danskerne vælger alkoholfri løsninger. Vi fornemmer, at det blandt andet skyldes en langt større bevidsthed hos producenterne om at levere velsmagende og gode produkter uden alkohol. Det gælder især på øl, men også inden drinks og vin,” siger Jesper Bjerring, kategoridirektør i Dagrofa, som står bag kæder som MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb.
Mens der altså er geografiske forskelle i ønsket om ”hvid” januar, så er der også en demografisk forskel. Ihvertfald viser undersøgelsen, at det særligt er de unge og dem med hjemmeboende børn, der er mest opmærksomme på de nye tendenser og villige til at ændre vaner. Lysten til ”hvid” januar synes nemlig at være faldende med alderen.
39 procent af de 18-29- årige sagde op til jul, at de overvejede en januar uden alkohol. På samme måde var det 36 procent af danskerne mellem 30 og 39 år, mens det kun var 19 procent af befolkningen over 60 år.
I ugerne op mod jul foretog Dagrofa en måling, som viste et salg af alkoholfri alternativer, der var 20 procent højere end samme periode sidste år. Det demonstrerer med al tydelighed danskernes lyst til drikkevarer uden alkohol.
”Vi får også hele tiden flere alkoholfri alternativer til både øl, vin og cocktails. Producenterne vil gerne tilbyde det, og vi ser fx mange små lokale mikrobryggerier, som laver god, lokal øl både med og uden alkohol. Det er et område, vi har stor fokus på og faktisk er markedsleder,” fortsætter han.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Samarbejde med købmand ophørt øjeblikkeligt1.5.2026 11:24:02 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med en dom i Retten i Lyngby i mandags, stoppede vi øjeblikkeligt samarbejdet med den involverede købmand.
380.000 stykker skrald samlet op: SPAR vil gøre den lokale natur ren igen i år1.5.2026 07:02:57 CEST | Pressemeddelelse
For ottende år i træk går SPAR og KFI Erhvervsdrivende Fond forrest i kampen for et renere lokalmiljø. Sammen med non-profit-projektet Ren Natur inviterer de igen i år lokale foreninger og frivillige over hele landet til at samle affald i naturen omkring deres byer.
Dagrofa sætter fokus på købmandsdrøm: Danmarksturné skal vise mulighederne for at blive selvstændige24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa vil få flere danskere til at realisere drømmen om at blive selvstændig købmand. Med frihed, fællesskab og konkurrencedygtige vilkår og stærk støtte i hverdagen fra baglandet, viser Dagrofa nu at vejen til egen butik er kortere og mere tilgængelig end mange nok tror.
Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne23.4.2026 07:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at brugen af økologiske kvalitetsråvarer bliver endnu mere udbredt i landets professionelle køkkener.
Dagrofa Logistik vinder trecifret million aftale med Grønlands største dagligvarekæde KNI21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
KNI A/S har valgt Dagrofa Logistik A/S som ny hovedleverandør af dagligvarer til Pilersuisoq, som er Grønlands største dagligvarekæde med 66 butikker fordelt over hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum